طرز تهیه خوراک خوشمزه جگر یا همان جغول بغول در خانه

جغول بغول
آسان
4 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

جغول بغول یک غذای ساده و خوشمزه است و همچنین به دلیل داشتن جگر و دل و قلوه بسیار مقوی است. این خوراک خوشمزه یک غذای خیابانی است که در شمال کشور بسیار محبوب بوده و در کبابی‌ها و قهوه خانه‌های سطح شهر با نارنج تازه و نان گرم سرو می‌شود. این غذا احتمال شما را یاد گذشته و دستپخت مادربزرگتان نیز می‌اندازد. جغول بغول یا جغور بغور خوشمزه را تهیه کنید و یاد و خاطره کودکی‌هایتان را برای خود زنده کنید.

مواد لازم برای تهیه جغول بغول خوشمزه

  • پیاز درشتیک عدد
  • دل و جگر و قلوه گوسفند200 گرم
  • رب گوچه فرنگییک قاشق سوپ‌خوری
  • سیب زمینیدو عدد
  • هویجدو عدد
  • لیموی تازهیک عدد
  • نمک، فلفل و زرد چوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه جغول بغول خوشمزه

مرحله اول

جغول بغول هم مانند تاس کباب یک خوراک قدیمی و خوشمزه ایرانی است که بیشتر در قهوه‌خانه ها و کبابی‌ها سرو می‌شود و بسیار خوشمزه و مقوی است. شما برای تهیه این خوراک ابتدا باید پیاز را به صورت خلالی خرد کنید و درون تابه‌ای بریزید و با روغن تفت دهید. سپس دل، قلوه و جگر گوسفند یا گاو را هم به آن‌ها اضافه کنید و با هم تفت دهید تا پیازها طلایی شوند.

مرحله دوم

بعد از اینکه پیازها طلایی شدند یک قاشق رب گوجه فرنگی به موادتان اضافه کنید و آن را هم بزنید. نمک، فلفل و زرد چوبه را هم به موادتان اضافه کنید و به اندازه نصف لیوان آب روی آن بریزید و اجازه دهید آب کاملا به خورد مواد برود. سپس آب لیموی تازه را بگیرید و روی آن بریزید و شعله زیر تابه را خاموش کنید.

مرحله سوم

سیب زمینی و هویج را خرد کنید و آن‌ها را سرخ کنید و سپس آن‌ها را به موادتان اضافه کنید و در حد یک دقیقه آن‌ها را با هم تفت دهید. برای این کار بهتر است سیب زمینی‌هایتان را نگینی کنید. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید مقداری گوشت فیله گوسفندی هم به غذایتان اضافه کنید.

مرحله چهارم

در این صورت بعد از اینکه پیازهایتان را داخل تابه ریختید و کمی داغ شدند گوشت گوسفند را به همراه دل به آن اضافه کنید و در حین هم زدن زرد چوبه و نمک را به مقدار لازم به آن‌ها اضافه کنید و اجازه دهید گوشتتان بپزد.

مرحله پنجم

در اواخر پخت مقداری دیگر از پیاز داغ را به همزاه جگر و قلوه در تابه‌ای دیگر تفت دهید و سپس آن‌ها را به مواد قبلی اضافه کنید. در مرحله آخر لیموی تازه را به آن‌ها اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید و سرو کنید. جغول بغول شما آماده است؛ نوش جان!

دیدگاه ها

  1. در کل با تمام رِِسِپی هاش غذای خوشمزه ای هستش ولی به نظرم تِیستِ دهانی هویج با این ترکیب زیاد مناسب نیست