طرز تهیه خمیر یوفکا خانگی
3 نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
کمتر از 30 دقیقه
1143 بازدید

طرز تهیه خمیر یوفکا خانگی

خمیر یوفکا یا فیلو خمیری است که ویژگی بی‌چون و چرا بودن آن تردی و نازکی است. این خمیر نیازی به پف کردن ندارد؛ بنابراین برای تهیه آن از مایه خمیر و بیکینگ‌پودر استفاده نمی‌شود. کاربردهای خمیر یوفکا تهیه سمبوسه، پیراشکی و حتی انواع شیرینی و باقلوای ترکی است. برای تهیه شیرینی و باقلوا، یوفکا باید به قدری نازک باشد که از یک طرف، بتوان طرف دیگر آن را دید. طرز تهیه این خمیر کار سختی نیست و می‌توانید به راحتی در خانه درست کنید. با طرز تهیه خمیر یوفکا خانگی با ما همراه باشید.

زرده تخم مرغ دو عدد
وانیل یک‌سوم قاشق چای‌خوری
ماست یا شیر کاله سه قاشق غذاخوری
روغن مایع سه قاشق غذاخوری
آرد ذرت 130 گرم

مرحله اول

آرد ذرت برای خمیرهایی استفاده می‌شود که می‌خواهیم نازک باشند. ابتدا آرد و نمک را با هم مخلوط کرده و الک کنید. سپس داخل یک کاسه بریزید. وانیل را هم اضافه کنید. مقدار آرد باید به اندازه‌ای باشد که دست به خمیر نچسبد. بنابراین با کم شروع کنید و کم‌کم اضافه کنید.

مرحله دوم

زرده تخم مرغ، روغن و ماست را به کاسه اضافه کرده و شروع به هم زدن کنید تا خمیر یکدست و منسجم شود. روی ظرف را سلفون بکشید و اجازه دهید خمیر به مدت نیم ساعت در محیط قرار بگیرد. بعد از نیم ساعت مقدار کمی آرد روی خمیر بریزید و مجددا خمیر را ورز دهید.

روی سطح کارتان مقداری آرد بپاشید و خمیر را با وردنه به صورت نازک و پهن باز کنید. خمیر یوفکا آماده است.

نکات طرز تهیه

  • اگر از خمیر فیلو برای تهیه غذا استفاده می‌کنید، می‌توانید به مایه تخم مرغ مقداری پودر فلفل قرمز یا پاپریکا استفاده کنید.
  • می‌توانید به جای ماست از شیر استفاده کنید. اما ماست خمیر را تردتر می‌کند.
  • دقت کنید تمام موادی که استفاده می‌کنید باید در دمای محیط قرار گرفته شده باشند. بنابراین مستقیما مواد را از یخچال بیرون نیاورید و شروع به درست کردن خمیر کنید.
  • می‌توانید برای این که همیشه خمیر آماده داشته باشید، از قبل آماده کرده و داخل فریزر قرار دهید. فقط قبل از استفاده آن را در یخچال بگذارید تا خمیر به آرامی از حالت انجماد در بیاید و خیس نشود.
دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *