طرز تهیه خورشت بامیه با لپه مجلسی و آسان + رازهای خوشمزگی

طرز تهیه خورشت بامیه با لپه
آسان
4 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

خورشت بامیه یک خورشت ایرانی اصیل است که می‌توانید آن را در منوی غذایی تمام خاورمیانه و مدیترانه پیدا کنید. هر سرزمینی با توجه به آب‌وهوا، خوراکی‌های بومی و ذائقه، قدری تغییر در غذاهای مختلف ایجاد می‌کند. طرز تهیه خورشت بامیه با لپه نیز نسخه دیگری از خورشت بامیه کلاسیک است با اندکی تفاوت. در ادامه این مقاله طرز تهیه خورشت بامیه با لپه را یاد می‌گیریم. البته اگر غذاهای پرادویه و تند و تیز را می‌پسندید خورشت بامیه عربی نیز گزینه مناسبی به شمار می‌آید.

مواد لازم برای تهیه خورشت بامیه با لپه

 • بامیه ریز ۴۰۰ گرم
 • گوشت خورشتی ۳۰۰ گرم
 • لپه ۱/۲ پیمانه
 • پیاز ۲ عدد
 • سیر ۳ حبه
 • رب گوجه‌فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
 • پوره گوجه‌فرنگی ۱ پیمانه
 • تمر هندی یا آبلیمو ۲ قاشق غذاخوری
 • فلفل ۱ قاشق چای‌خوری
 • زردچوبه ۱ قاشق چای‌خوری
 • نمک به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم

طرز تهیه خورشت بامیه با لپه

۱. تفت‌دادن سیر و پیاز به همراه ادویه‌ها

در ابتدای کار پیاز و سیر را به صورت نگینی خرد می‌کنیم. یک قابلمه متناسب با حجم خورش بامیه، روی حرارت قرار می‌دهیم و اجازه می‌دهیم کمی گرم شود. بعد از گرم شدن قابلمه، مقدار کمی روغن کف آن ریخته و سپس پیازها را درون قابلمه می‌ریزیم. پیازها را به اندازه‌ای روی حرارت تفت می‌دهیم که سبک و طلایی شوند. پیازها که شفاف و سبک شدند، سیر خرد شده را به آن اضافه می‌کنیم. تفت دادن پیاز و سیر را تا جایی ادامه می‌دهیم که بوی سیر به مشام برسد. بعد از اینکه عطر سیر بلند شد، فلفل سیاه و زردچوبه را به سیر و پیاز اضافه کرده و دوباره کمی تفت می‌دهیم تا ادویه‌ها نیز عطر خود را آزاد کنند.

تفت خوردن سیر و پیاز همراه ادویه‌ها

۲. پختن گوشت خورشت

در این مرحله می‌توانیم گوشت خورشتی تکه شده را به قابلمه اضافه کنیم. بعد از اضافه شدن گوشت اجازه می‌دهیم تا گوشت به خوبی تفت بخورد و سرخ شود. گوشت را تا جایی تفت بدهید که تغییر رنگ بدهد و سپس آب جوش را به آن اضافه کنید. مقدار آب جوش باید به قدری باشد که روی سطح گوشت‌ها را بپوشاند. تا حد امکان سعی کنید از آب سرد استفاده نکنید. بعد از اضافه شدن آب، اجازه می‌دهیم تا به نقطه جوش برسد و سپس در قابلمه را می‌گذاریم تا گوشت‌ها روی شعله کم بپزند.

پخت گوشت

۳. تفت‌دادن رب و اضافه‌کردن آن به خورشت

برای داشتن عطر و رنگ بهتر، قبل از اضافه‌کردن رب به گوشت، بهتر است آن را کمی تفت بدهیم. درون یک تابه جداگانه مقدار کمی روغن می‌ریزیم و رب گوجه‌فرنگی را درون آن تفت می‌دهیم تا به اصطلاح، رنگ آن باز شود. بعد از آن که رب کمی تفت خورد، به آن پوره گوجه‌فرنگی را اضافه می‌کنیم. می‌توانیم برای این کار از کنسرو پوره گوجه یا سس گوجه‌فرنگی استفاده کنیم. در این مرحله به سراغ گوشت می‌رویم، اگر گوشت ما به حالت نیمه‌پخت رسیده باشد می‌توانیم رب و پوره‌ گوجه‌فرنگی را به آن اضافه کنیم. بهتر است رب گوجه را از ابتدای کار به خورشت بامیه اضافه نکنیم، به این دلیل که رنگ رب تیره و خورشت ما کدر خواهد شد. مجددا در قابلمه را می‌گذاریم و اجازه می‌دهیم تا گوشت‌ها به خوبی بپزند.

اضافه کردن رب و پوره گوجه به خورشت

 

۴. اضافه‌کردن لپه به گوشت در حال پخت

قبل از اضافه‌کردن لپه به خورشت بامیه، بهتر است لپه را از قبل خیس کرده و آب آن را چند مرتبه عوض کنیم. بعد از گذشت نیم ساعت از اضافه کردن رب به گوشت، می‌توان لپه را به آن اضافه کرد. قبل از اضافه کردن لپه باید آب آن را دور بریزیم و لپه‌ها را قدری با روغن تفت بدهیم. بعد از اینکه لپه‌ کمی با روغن تفت خورد و بوی زهم آن گرفته شد، می‌توانیم آن را به گوشت‌ها اضافه کرده و مجددا در قابلمه را بگذاریم تا لپه همراه گوشت‌ها پخته شود.

اضافه کردن لپه به خورشت

۵. سرخ‌کردن بامیه‌ها و اضافه‌کردن آن‌ها به خورشت

حالا نوبت به اضافه‌شدن ماده اصلی خورشت یعنی بامیه‌هاست. عده بسیاری خورشت بامیه را نمی‌پسندند و دلیل اصلی آن‌ها لزج شدن خورشت بعد از پخت آن است. اگر در انتخاب بامیه‌ها و آماده‌سازی آن‌ها، دقت کافی به خرج بدهید، این اتفاق برای خورشت بامیه شما نخواهد افتاد. برای انتخاب بامیه سعی کنید بامیه‌های ریز را برای خورشت جدا کنید و هنگام پاک کردن آن حتما دقت داشته باشید که بامیه‌ها باز نشوند تا لعاب آن وارد خورشت نشود و به آن حالت لزج ندهد. قبل از اضافه‌کردن بامیه به خورشت، درون یک تابه قدری روغن ریخته و بامیه‌ها را درون آن تفت بدهید.

هنگام تفت‌دادن بامیه حتما آن‌ها را به آرامی هم بزنید تا از پاره شدن غلاف و باز شدن آن جلوگیری شود. زمانی بامیه‌ها را به خورشت اضافه می‌کنیم که گوشت‌ها حسابی پخته باشند. بعد از اضافه‌شدن بامیه به خورشت باید به خورشت فرصت بدهیم تا حسابی جا بیفتد.

تفت‌دادن و اضافه‌کردن بامیه‌ها به خورشت

 

۶. طعم‌دار کردن خورشت با چاشنی‌ها و سرو آن

حالا که خورشت ما حسابی جا افتاده، نوبت طعم‌دار کردن آن با چاشنی‌هاست. حدود نصف قاشق چای‌خوری نمک به خورشت اضافه می‌کنیم و طعم آن را تست می‌کنیم تا در صورت نیاز  باز هم به آن نمک بزنیم. در این مرحله می‌توانیم آبلیموی تازه یا تمر هندی را نیز به خورشت اضافه کنیم. اگر از تمر هندی استفاده می‌کنید، می‌توانید حدود ۲ قاشق غذاخوری تمر هندی صاف شده ربه خورشت بامیه اضافه کنید. بعد از اضافه شدن چاشنی، به آرامی خورشت را هم بزنید تا بامیه‌ها باز نشوند. بهتر است بعد از ریختن چاشنی‌ درون خورشت، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به آن فرصت بدهید تا طعم چاشنی به خورد گوشت رفته و مزه‌دار شود. بعد از گذشت این مدت زمان، خورشت بامیه با لپه و گوشت حاضر شده و آماده سرو است. می‌توانید آن را درون ظرف مخصوص کشیده و نوش جان کنید.

اضافه‌کردن چاشنی و جا افتادن خورشت بامیه با لپه

سوالات متداول درباره طرز تهیه خورشت بامیه با لپه

طرز تهیه خورشت با لپه و گوشت چندان دشوار نیست، اما بهتر است هنگام پخت آن به یک سری نکات مهم توجه کنیم. در اینجا به تعدادی از سوالات مهم درباره طرز پخت خورشت بامیه پاسخ داده‌ایم:

در پخت خورشت بامیه از چه گوشتی می‌توان استفاده کرد؟

در خورشت بامیه نیز مانند انواع دیگر خورشت‌های ایرانی، از گوشت خورشتی یا گوشت گوسفندی استفاده می‌شود. اگرچه خورشت بامیه با گوشت چرخ‌کرده یا خورشت بامیه با لپه و مرغ نیز رایج هستند.

چه کاری انجام دهیم تا خورشت بامیه لزج نشود؟

برای داشتن یک خورشت بامیه مجلسی مهم است که بامیه‌ها باز نشوند یا در خورشت وا نرفته باشند. برای همین هنگام تمیز کردن بامیه‌ها حتما به این نکته توجه داشته باشید که تا حد امکان غلاف آن را باز نکنید. ضمن اینکه حرارت بالای هنگام پخت نیز موجب وا رفتن بامیه و لزج شدن خورشت می‌شود.

چطور می‌توانیم یک خورشت بامیه خوشمزه داشته باشیم؟

انتخاب چاشنی و ادویه‌های مناسب، راز خوشمزگی خورشت بامیه است. برای داشتن عطر و طعم بهتر می‌توانید از چاشنی‌های مانند دارچین، زعفران یا حتی غوره در هنگام پخت خورشت بامیه استفاده کنید.

دیدگاه ها