طرز تهیه دلمه برگ مو با مرغ خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه دلمه برگ مو با مرغ
متوسط
5-7 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

دلمه یکی از غذاهایی است که می‌توانید آن را در تابستان با برگ مو بپزید یا این که برای فصل‌های دیگر از فلفل دلمه یا بادمجان و گوجه استفاده کنید. اما دلمه برگ مو یکی از جذاب‌ترین‌هاست. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه دلمه برگ مو با گوشت چرخ کرده را بررسی کرده بودیم و اکنون طرز تهیه دلمه برگ مو با مرغ را مرور می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه دلمه برگ مو با مرغ

  • مرغ چرخ کرده ۴۵۰ گرم
  • برنج پخته شده ۲ فنجان
  • لپه پخته شده ۲ فنجان
  • پیاز ۲ عدد
  • سبزی دلمه ۱٫۵ فنجان
  • برگ انگور تازه ۶۰ برگ
  • آب مرغ ۴ فنجان
  • روغن زیتون فوق بکر ۲ قاشق غذاخوری
  • نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه دلمه برگ مو با مرغ

۱. آماده کردن برگ موها

خیساندن برگ انگور در آب داغ برای تهیه دلمه با مرغ

اولین مرحله از طرز تهیه دلمه برگ مو با مرغ این است که برگ‌های انگور را برای دلمه آماده کنید. برای این کار برگ‌ها را خوب بشویید و بعد آن‌ها را در یک قابلمه بزرگ که آب جوش ریخته‌اید بریزید و بگذارید برگ‌ها نرم شوند. بعد آن‌ها را از قابلمه آب خارج کنید و بگذارید داخل آبکش تا آبش برود.

۲. پختن برنج و لپه

دومین مرحله از طرز تهیه دلمه برگ مو با مرغ این است که مواد داخل دلمه را آماده کنید. این مرحله شامل آبکش کردن برنج و پخت لپه است. طرز تهیه برنج آبکش را می‌توانید در کتاب کاله بخوانید.

۳. آماده کردن مواد داخل دلمه

آماده کردن مواد میانی دلمه برگ مو با مرغ

سومین مرحله از طرز تهیه دلمه برگ مو با مرغ این است که مواد داخلی دلمه را مخلوط کنید. برای این کار ابتدا در یک ماهیتابه پیاز را که خرد کرده‌اید در مقداری روغن سرخ کنید. بعد گوشت چرخ کرده مرغ را اضافه کنید و تفت دهید تا گوشت مرغ سرخ شود بعد مقداری نمک، فلفل و ادویه مناسب اضافه کنید. سپس برنج، لپه و سبزی دلمه را هم اضافه کنید و خوب هم بزنید.

۴. تهیه سس، پیچیدن و پخت دلمه

طرز تهیه دلمه با مرغ

در مرحله آخر از تهیه دلمه ابتدا دلمه‌ها را بپیچید برای این کار یک برگ را روی یک سطح صاف بگذارید و مقداری از مایه داخل را روی آن بریزید و به هر شیوه که دوست دارید دلمه را بپیچید. (فقط حواستان باشد دلمه را طوری ببندید که باز نشود) باید سس آن را آماده کنید. سس دلمه برگ انگور اینجا ترکیبی از استاک مرغ یا گوشت است که می‌توانید به جای آنکه خانگی تهیه کرده باشید از گالینابلانکا استفاده کنید و آن را در آب جوش بریزید و روغن زیتون را بریزید و کمی هم بزنید بعد این سس را روی دلمه‌ها که پیچیده‌اید بریزید و در قابلمه را ببندید و اجازه دهید دلمه به مدت ۴۰ تا ۵۵ دقیقه بپزد.

نکات تکمیلی برای تهیه دلمه

تهیه و پخت دلمه کاری است که باید برایش حوصله به خرج دهید و در کنار این‌ها باید بتوانید برای تهیه دلمه جزییات و فوت‌وفن‌های آن را هم کامل بدانید تا انواع دلمه حتی تهیه دلمه برگ مو شیرازی اصیل را هم به درستی انجام دهید.

انواع سس یا چاشنی برای پخت دلمه

دلمه را می‌توانید با سس‌های مختلف بپزید تا طعم‌های متفاوتی از دلمه را تجربه کنید. اما بهترین سس‌ها و چاشنی‌ها موارد زیر هستند.

سس گوجه فرنگی

معمولا رایج‌ترین سس برای پخت دلمه سس گوجه است. برای تهیه آن رب را با آب یا آب نارنج و نمک، فلفل مخلوط می‌کنند و دلمه را داخل آن می‌پزند. طرز تهیه دلمه برگ مو؛ همراه با سس مخصوص دلمه را می‌توانید در کتاب کاله مرور کنید.

سس رب انار

یکی دیگر از سس‌های خوشمزه برای پخت دلمه سس رب انار است. برای تهیه آن باید رب انار را با آب و نمک، فلفل و البته مقداری آب نارنج یا آبلیمو آماده کنید و دلمه را با آن بپزید. طرز تهیه دلمه برگ مو با چاشنی رب انار را در کتاب کاله بخوانید.

سس با آب گوشت و مرغ

سس دلمه می‌تواند ترکیبی از آب مرغ یا آب گوشت باشد یعنی یا آب مرغ یا آب گوشت خانگی یا استاک تهیه کنید بعد آن را یا با رب مخلوط کنید یا به همان شکل دلمه را در آن بپزید.

نگهداری باقی‌مانده دلمه

دلمه را می‌توانید برای چند روز در ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید یا حتی می‌توانید‌ آن را فریزی کنید و بعد وقتی آن را مصرف کنید بهتر است یک شب در یخچال بگذارید یا در مایکروویو گرم کنید یا در ماهیتابه‌ای با کمی آب بجوشانید فقط مراقب باید دلمه نپاشد و باز نشود.

نگهداری برگ مو برای فصول دیگر

برگ مو یا همان برگ انگور فقط در تابستان است بنابراین خوب است اگر دوست دارید همیشه دلمه برگ انگور درست کنید. برگ‌های انگور را به صورت شور نگهداری کنید. روش نگهداری برگ مو برای حفظ تازگی آن را می‌توانید در کتاب کاله مطالعه کنید.

دیدگاه ها