طرز تهیه شکلات وگان خانگی: شکلات با طعم فندق

طرز تهیه شکلات وگان
آسان
6 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

شکلات یکی از خوراکی‌های محبوب در دنیا است که به دلیل وجود تخم مرغ و شیر در طرز تهیه آن، مناسب افراد با رژیم وگان نیست. در طرز تهیه شکلات وگان هیچ اثری از محصولات حیوانی نیست. این به معنای خوشمزه نبودن شکلات وگان نیست، اتفاقا برعکس، استفاده از انواع شیر گیاهی مثل شیر فندق عطر و طعم بهتری را به شکلات می‌دهد. این شکلات گیاهی در مدت پنج دقیقه آماده می‌شود. مصرف این شیرینی پرطرفدار به خصوص برای همه افراد به خصوص وگان‌ها، حساس به لاکتوز شیر و افرادی با سبک زندگی سالم توصیه می‌شود.

انتخاب رژیم وگان و گیاهخواری به این معنا نیست که دیگر هیچ خوراکی پرکالری یا دسر خوشمزه‌ای در رژیم غذایی روزانه شما وجود ندارد. گیاهخواران و وگان‌ها مثل همه افراد می‌توانند دسرهای جذاب و خوشمزه‌ای داشته باشند. اتفاقا به دلیل طعم خوب و البته خاصیت زیاد این دسرها، به افرادی که پیرو سبک زندگی سالم هستند هم توصیه می‌شود. حتی آدم‌های عادی هم می‌توانند از این دسر استفاده کنند.

مواد لازم در طرز تهیه شکلات وگان

 • پودر کاکائو خام/معمولییک‌ پیمانه
 • کره کاکائو (یا کره گیاهی)یک‌دوم پیمانه
 • شیر فندق کالهدو قاشق غذاخوری
 • شربت افراسه قاشق غذاخوری
 • نمک یک‌هشتم قاشق چای‌خوری
 • عصاره وانیلیک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • آجیل بو داده (اختیاری)یک‌چهارم پیمانه

مراحل طرز تهیه شکلات وگان خانگی

مرحله اول

برای تهیه شکلات به چندین ظرف نیاز دارید اما مراحل انجام آن اصلا سخت نیست. برای شروع، به اندازه دو بند انگشت آب درون یک قابلمه متوسط بریزید و روی شعله ملایم قراردهید تا جوش بیاید.

مرحله دوم

پس از آن که آب جوش آمد، حرارت را کم کنید و یک کاسه روی قابلمه قراردهید به طوری که کف ظرف به قابلمه برخورد نکند. به این روش بن‌ماری می‌گویند. کره کاکائو را خرد کنید و درون کاسه روی قابلمه بریزید. با یک قاشق چوبی یا یک لیسک کره را هم بزنید تا ذوب شود.

مرحله سوم

در ادامه این طرز تهیه شکلات وگان، وقتی کره آب شد، شعله را خاموش کنید. پودر کاکائو را الک کنید تا گلوله گلوله نشود. سپس، آن را به کره ذوب شده اضافه کنید. مواد را هم بزنید تا کاملا یک‌دست شوند. در این مرحله، شربت افرا و نمک را اضافه کنید و هم بزنید. اگر می‌پرسید چرا نمک باید اضافه کنید، باید گفت نمک باعث می‌شود طعم و عطرهای خوراکی بیشتر نمایان شوند.

مرحله چهارم

اکنون شیر فندق که یک شیر کاملا غیرلبنی است را به موادتان اضافه کنید. این شیر طعم فندق دل‌نشینی به شکلات می‌دهد. ضمن این که شکلات وگان شما را به یک خوراکی مغذی سرشار از پروتئین، امگا 9 و آنتی اکسیدان تبدیل می‌کند. بعد از اضافه کردن شیر مواد را باید به خوبی هم بزنید تا مخلوط و یکدست شوند.

مرحله چهارم

برای بیشتر طعم گرفتن شکلات می‌توانید عصاره وانیل را به موادتان اضافه کنید. میزان عصاره وانیل در این طرز تهیه شکلات وگان خانگی کاملا اختیاری است. در ادامه، قالب دلخواه خود را آماده کنید و آن را کمی چرب کنید. این کار را می‌توانید با کمی روغن نارگیل یا با کره پاستوریزه دویچه مارکن انجام دهید. مواد را درون قالب بریزید. آجیل‌های مورد نظر خود را خرد کنید و درون شکلات‌ها غوطه‌ور کنید. با این کار هنگام خوردن، دانه‌های آجیل زیر دندان می‌آید ضمن این که عطر و طعم بهتری به شکلات می‌دهد.

مرحله پنجم

در پایان، پس از آن که مواد شکلات را در ظرف ریختید، آن را به مدت 40 دقیقه در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد. پس از این مدت شکلات شما آماده است. نوش جان!

فوت و فن‌های طرز تهیه شکلات وگان خانگی

 • اگر در مرحله چهارم حین مخلوط کردن شیر به موادتان، حس کردید مخلوط زیادی رقیق شده است، دوباره آن‌ها را مانند مرحله اول روی شعله قرار دهید. کمی پودر کاکائو الک شده و کره اضافه کنید و هم بزنید تا غلظت مواد بیشتر شود.
 • در طرز تهیه شکلات وگان از پودر کاکائو خام استفاده شده‌است. این نوع پودر کاکائو به دلیل این که در دمای بالا حرارت ندیده‌ است مواد مغذی بیشتری در بافت خود دارد. پودر کاکائو خام سرشار از پتاسیم، منگنز، روی و به ویژه منیزیم است. اگر پودر کاکائو خام در دسترس نداشتید، از پود کاکائو معمولی استفاده کنید.
 • شکلات‌ها را می‌توانید به مدت چند هفته در یخچال و به مدت شش ماه در فریزر نگه‌داری کنید.
 • برای جلوگیری از تغییر بو و مزه شکلات در یخچال و فریزر، بهتر است شکلات‌ها را در فویل بپیچید.
 • برای بهتر شدن طعم شکلات می‌توانید آجیل‌ها را کاراملی کنید. برای این کار، فندق‌ها را خرد کنید و همراه با شکر درون یک تابه روی شعله قرار دهید تا تفت بخورند. سپس به مایع شکلات اضافه کنید.
 • برای این طرز تهیه می‌توانید از شیر بادام و بادام‌های کاراملی استفاده کنید. بنابراین شکلات وگان شما طعم بادام می‌گیرد.

دیدگاه ها