طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر برای دورهمی و مهمانی

طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر
آسان
۲۵ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

شیرینی حلزونی یا کلوچه سنتی ترکمنی یکی از اصیل‌ترین شیرینی‌های ایرانی محسوب می‌شود که مناسب پذیرایی در دورهمی و مهمانی‌ها است. شیرینی حلزونی کرمدار یا مغزدار از خوشمزه‌ترین مدل‌های این شیرینی محسوب می‌شود پس حتما آن را برای عزیزان‌تان درست کنید. در این مطلب شما می توانید طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر را بخوانید تا در عصرانه یا دورهمی‌هایتان آن را درست کنید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی حلزونی در فر

  • آرد دو لیوان دسته‌ دار
  • ماست پنج قاشق غذاخوری
  • روغن‌مایع چهار قاشق غذاخوری
  • شکر سه قاشق غذاخوری
  • بیکینگ‌پودر یک‌و‌نیم قاشق غذاخوری
  • تخم‌مرغ یک عدد

مواد لازم برای داخل خمیر

  • عسل یا مربا سه قاشق غذاخوری
  • شکر دو قاشق غذاخوری
  • پودردارچین یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر

۱. تخم‌مرغ و شکر را هم بزنید

مخلوط کردن شکر و تخم مرغ در طرز تهیه شیرینی حلزونی

در اولین مرحله از طرز تهیه شیرینی حلزونی بدون فر باید تخم‌مرغ‌ها را داخل یک ظرف بشکنید. آن‌ها را خوب هم بزنید. تخم‌مرغ باید از حالت لختگی بیرون بیاید. حال شکر را به آن اضافه کنید، مجدد با هم‌زن آنقدر هم بزنید تا مخلوط کرم‌رنگ و کش‌دار شود.

۲. روغن مایع و ماست را اضافه کنید

در دومین مرحله از طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر نوبت به اضافه کردن روغن‌مایع می‌رسد. مقدار گفته‌شده را اضافه کنید و با یکدیگر ترکیب‌شان کنید. در ادامه ماست را هم که به دمای محیط رسیده است باید به ترکیب اضافه و مخلوط کنید. شما همانند دستور تهیه قطاب در صورت نبود ماست، می‌توانید شیر را جایگزین کنید. آرد را سه بار الک کرده و به آن بیکینگ‌پودر را اضافه کنید. حال مجدد آرد را الک و آرام به مخلوط اضافه کنید. شما باید مخلوط را به آهستگی با قاشق چوبی یا هم‌زن دستی هم بزنید. در ادامه با جمع شدن خمیر باید آن را با دست خوب ورز دهید تا کش‌دار و نرم شود. در نهایت خمیر را روی یک سطح چرب قرار دهید. شما برای دو برابر شدن حجم خمیر می‌توانید روی ظرف را پوشانده و برای یک ساعت در محیط گرم قرار دهید.

۳. خمیر را رول کنید

رول کردن خمیر شیرینی حلزونی

در سومین مرحله از طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر باید خمیر را روی یک سطح چرب قرار دهید. آن را با کمک وردنه به شکل مستطیل پهن کنید. ضخامت خمیرتان نباید خیلی نازک یا خیلی ضخیم باشد. حال روی خمیر شیرینی حلزونی‌تان عسل یا مارمالاد توت‌فرنگی بمالید. شما می توانید هر مربایی که با ذائقه‌تان سازگار است را جایگزین کنید. به یاد داشته باشید که خمیرتان باید کامل آغشته به عسل یا مربا باشد. داخل یک ظرف بزرگ دارچین و شکر را با یکدیگر ترکیب کنید سپس آن را روی خمیر بپاشید. خمیر شیرینی را از یک سمت به آرامی رول کنید.

۴. خمیر شیرینی را برش بزنید

برش رول شیرینی حلزونی

در چهارمین مرحله از طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر با کمک یک چاقوی تیز یا کاتر خمیر را برش بزنید تا برای گذاشتن در فر آماده شود. برش‌هایتان باید تقریبا دو سانتی‌متر باشد. شما از سویی دیگر می‌توانید خمیر را به چانه‌های کوچکتر تقسیم کنید. آن‌ها را جداگانه پهن کنید. عسل و مربا را روی آن بمالید سپس آن‌ها را به شکل حلزونی رول کنید. رول‌های حلزونی را با مقداری شیر رومال کنید.

۵.شیرینی ها را بپزید

پخت شیرینی حلزونی در فر

در پنجمین مرحله از طرز تهیه شیرینی حلزونی باید فر را با دمای «۱۷۰ درجه سانتی‌گراد» روشن کنید تا خوب گرم شوند. داخل سینی فرتان کاغذروغنی پهن کنید. رول‌ها را بافاصله از هم داخل سینی بچینید. سینی را برای «۲۰ تا ۱۵ دقیقه» داخل فر بگذارید تا پخته شوند. در نهایت می‌توانید روی آن‌‌ها را با خرده پسته یا شیرعسلی تزئین و سرو کنید. شما از مربای آلبالو فوری خانگی هم برای مواد میانی خمیر شیرینی می‌توانید استفاده کنید.

دستور تهیه شیرینی حلزونی در فر

نکات تکمیلی پخت شیرینی حلزونی در فر

شیرینی حلزونی از خوشمزه‌ترین شیرینی‌ها محسوب می‌شود که کنار یک کیک ساده و چای به خوبی می‌توانید از میهمان‌هایتان در دورهمی‌‌ها پذیرایی کنید. برای تهیه این شیرینی بهتر است که نکات تکمیلی زیر را بخوانید.

طرز تهیه شیرینی حلزونی بدون فر

طرز تهیه شیرینی حلزونی بدون فر

شما در دستور تهیه شیرینی حلزونی بدون فر باید از تابه استفاده کنید. مراحل پخت را کامل پیش ببرید تنها به جای گرم کردن فر، مقداری روغن در تابه بریزید. با داغ شدن روغن، رول‌ها را برای چند دقیقه داخل آن سرخ کنید تا طلایی شوند. در آخر مخلوطی از شکر و دارچین روی آن‌ها بریزید.

فرم و شکل خمیر شیرینی

شما اگر به دنبال خمیری نرم در دستور تهیه شیرینی حلزونی هستید نباید خیلی آرد بریزید چراکه خمیر سفت شده و دیگر پف نمی‌کند. از سویی دیگر برای متعادل نگه داشتن دمای فر و نرم شدن خمیر می‌توانید یک کاسه آب داخل فر قرار دهید تا هم‌زمان با پخت شیرینی بخار آب به نرمی آن کمک کند. پیشنهاد ما به شما درست کردن پای سیب و دارچین برای روزهای تعطیل‌تان است.

مواد میانی شیرینی

شیرینی حلزونی در فر

شما در طرز تهیه شیرینی حلزونی علاوه بر عسل و مربا از فیلینگ کرم هم می‌توانید استفاده کنید. از مواد میانی دیگری که در تهیه این شیرینی استفاده می‌شود می‌توان از کشمش، مخلوط شکر و دارچین یا سس شکلاتی نام برد.

رول کردن خمیر

شیرینی حلزونی را به فرم و ظاهر آن می‌شناسند پس هنگام رول کردن باید نهایت دقت را به کار بگیرید. ناگفته نماند که رول کردن خمیر شیرینی حلزونی را به روش‌های گوناگونی می‌توان انجام داد اما به صورت کلی شما بعد از استراحت خمیر باید آن را به قطر نیم تا یک سانتی‌‌متر باز کنید. خمیر را باید بهش کل مستطیل دربیاورید. روی آن را با مربا، عسل یا هرچه دوست دارید بمالید. در نهایت با دقت رول کرده و برش بزنید.

خشک نشدن شیرینی

در طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر باید یک کاسه آب به همراه سینی رول شیرینی در قرار دهید تا بخار آن منجر به نرمی شیرینی شود. پیشنهاد ما یه شما درست کردن پای سیب و دارچین برای روزهای تعطیل‌تان است.

دیدگاه ها