طرز تهیه شیرینی ماکارون حرفه‌ای

طرز تهیه شیرینی ماکارون
متوسط
۶ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

شیرینی ماکارون، نوعی شیرینی فرانسوی است که با سفیده تخم مرغ و شکر درست می‌شود و معمولا وسط آن با شکلات، مربا یا خامه پر می‌شود. این شیرینی به خاطر طعم و رنگ‌های مختلف محبوبیت زیادی دارد. شیرینی ماکارون به صورت سنتی دارای طعم تمشک کوهی و شکلاتی است اما امروزه با رنگ و طعم‌های مختلفی درست می‌شود.

مواد لازم برای تهیه شیرینی ماکارون 

  • سفیده تخم مرغسه عدد
  • شکر سفید۵۰ گرم
  • پودر بادام۱۲۰ گرم
  • نمکیک‌چهارم قاشق سوپ‌خوری
  • پودر شکر۲۰۰ گرم
  • رنگ خوراکیبه مقدار لازم
  • کرم تارتاریک‌چهارم قاشق مربا خوری

مواد لازم برای تهیه کرم شاه‌توت

  • شکر۶۰ گرم
  • کره کاله۶۰ گرم
  • تمشک یا شاه‌توت۱۵۰ گرم

طرز تهیه شیرینی ماکارون

مرحله اول

برای تهیه شیرینی ماکارون ابتدا سفیده تخم مرغ‌ها را از شب قبل داخل یخچال نگه داشته و هنگام استفاده چند دقیقه زود‌تر از یخچال خارج کنید تا دمای آن با محیط برابر شود.

به وسیله یک همزن برقی، سفیده‌ها را هم بزنید تا کمی پف کند سپس شکر سفید و کرم تارتار را اضافه کنید و به مدت ۱۰ دقیقه هم بزنید. توجه کنید سفیده باید آنقدر سفت شده باشد که وقتی ظرف را وارونه می‌کنید، مواد تکان نخورد.

رنگ خوراکی را به مواد اضافه کنید و هم بزنید، در نظر داشته باشید که شیرینی بعد از پخت ۲ تا ۳ درجه روشن‌تر می‌شود. بهتر است از رنگ‌های ژله‌ای با کیفیت خوب استفاده کنید.

مرحله دوم

پودر بادام و شکر را الک کرده و به سفیده تخم مرغ اضافه کنید و خوب هم بزنید. این قسمت مهم‌ترین قسمت پخت شیرینی ماکارون است، اگر میزان هم زدن مواد به اندازه کافی نباشد، ماکارون‌ها ترک خورده و سطح صاف و یکدستی نخواهند داشت اگر بیش از حد نیز زده شوند، پایه ماکارون ایجاد نمی‌شود؛ در واقع غلظت مواد باید طوری باشد که وقتی مواد را با یک قاشق برمی‌دارید، مواد نباید از قاشق بریزد. بر حسب تجربه ۷۰ مرتبه هم زدن کافی است.

مرحله سوم

روی سینی را با کاغذ روغنی بپوشانید، مواد را داخل قیف ریخته و روی کاغذ دایره‌هایی به قطر 3 سانتی‌متر فرم دهید. فاصله بین طرز تهیه شیرینی ماکارون را رعایت کنید.

برای جلوگیری از ترک خوردن ماکارون‌ها، چند مرتبه سینی را روی میز کار بزنید تا حباب‌ها از خمیر بیرون آیند سپس بگذارید 20 تا 30 دقیقه حتی یک ساعت بیرون فر در دمای محیط بمانند.

هنگام قرار دادن سینی در فر ماکارون‌ها نباید چسبناک و خیلی خشک باشند.

دمای فر را به 300 درجه فارنهایت کاهش دهید، سینی را داخل فر بگذارید و بعد از 10 دقیقه سینی را سر و ته کنید (زمان پخت 20 دقیقه). سینی را از فر خارج کرده و پس از خنک شدن ماکارون‌ها را جدا کنید.

طرز تهیه کرم شاتوت

کره را با همزن برقی هم بزنید تا کمرنگ شود سپس شکر را آرام آرام اضافه کنید. ۳ قاشق غذا‌خوری آب شاه‌توت‌ به کرم کره‌ای اضافه کرده و هم بزنید سپس مخلوط را داخل قیف بریزید. ماکارون ‌ها را برگردانده کرم شاتوت را روی یکی ریخته و ماکارون دیگری روی آن قرار دهید سپس در ظرفی مناسب چیده و میل کنید.

شیرینی ماکارون فرانسوی را با هر طعم و رنگی که دوست دارید، می‌توانید درست کنید.

دیدگاه ها