طرز تهیه قطاب با ماست و بدون فر – دستور ساده و بی دردسر

طرز تهیه قطاب با ماست
متوسط
۲۴ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
60 تا 90 دقیقه

قطاب یک شیرینی خوشمزه و سنتی است که کمتر کسی به آن نه می‌گوید. اگر به دنبال ریشه این شیرینی خوشمزه می‌گردید باید به شهر یزد سفر کنید. شما با راه رفتن در کوچه‌پس‌کوچه‌‌های این شهر مدهوش عطر قطاب خواهید شد تا جایی که به آن دست رد نمی‌زنید. قطاب علاوه بر آن‌که بهترین سوغاتی شهر یزد محسوب می‌شود یکی از بهترین شیرینی‌‌های پذیرایی عید به حساب می‌آید که می‌توانید بی‌دردسر و بدون فر در منزل آن را درست کنید. طرز تهیه قطاب با ماست را در ادامه برایتان خواهیم گفت تا آن را بدون فر درست کنید.

مواد اولیه برای تهیه قطاب با ماست

 • روغن نباتی یک‌سوم فنجان
 • ماست ساده یک‌سوم فنجان
 • زرده تخم‌مرغ دو عدد
 • آرد همه‌منظوره یک و یک‌سوم فنجان
 • بیکینگ‌پودر یک ‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • شکر یک‌چهارم فنجان

مواد لازم برای داخل قطاب

 • بادام یک‌دوم فنجان
 • گردو یک‌دوم فنجان
 • هل آسیاب‌شده یک‌‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • دارچین آسیاب‌شده یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • پودر قند یک‌چهارم فنجان

طرز تهیه قطاب با ماست

۱. مواد را مخلوط کنید

مخلوط کردن ماست، زرده تخم‌مرغ، روغن و آرد الک‌شده در طرز تهیه قطاب

در اولین مرحله از طرز تهیه قطاب با ماست باید یک کاسه مناسب انتخاب کنید تا در آن روغن‌نباتی، ماست و زرده‌های تخم‌مرغ را با کمک هم‌زن با یکدیگر مخلوط کنید. حال ظرف دیگری را انتخاب کنید تا در آن آرد و بیکینگ‌پودر را با هم مخلوط کنید. قبل از مخلوط کردن‌شان، آرد را حتما دو تا سه بار الک کنید. حال مواد خشک را در کاسه اولی الک و مدام هم بزنید. شیرینی نخودچی را هم بی‌دردسر در منزل می‌توانید درست کنید.

۲. خمیر را ورز دهید

ورز دادن خمیر قطاب در طرز تهیه قطاب با ماست

در دومین مرحله از طرز تهیه قطاب با ماست، خمیر را برای پنج تا شش دقیقه ورز دهید. خمیر را برای دو ساعت بپوشانید و در دمای محیط قرار دهید. در ادامه پیش بردن مراحل تهیه شیرینی به سراغ آماده کردن فیلینگ آن بروید. طرز تهیه شیرینی مشهدی را حتما برای روزهای عیدتان امتحان کنید.

۳. فیلینگ را آماده کنید

آماده کردن فیلینگ میانی قطاب

در سومین مرحله از طرز تهیه قطاب با ماست باید فیلینگ آن را درست کنید. پس با کمک میکسر یا چاقو، بادام و گردو را جداگانه خرد کنید. آن‌ها را به همراه دارچین، هل و شکر در یک کاسه بریزید و مخلوط کنید. کاسه را کنار گذاشته و به سراغ دیگر مراحل تهیه قطاب بروید. با شیرینی توت به پذیرایی عیدتان رنگ و لعابی دیگر دهید.

۴. خمیر را قالب بزنید

قالب زدن و پر کردن قطاب تهیه شده با ماست

در چهارمین مرحله از طرز تهیه قطاب با ماست باید روی سطح کار خود کمی آرد بپاشید. خمیر را روی سطح کار قرار دهید و با کمک وردنه آن را به قطر سه میلی‌میتر باز کنید. حال با کمک یک کاتر کوکی یا لیوان آن را به صورت گرد قالب بزنید. یک و یک‌دوم قاشق چای‌خوری از مواد فیلینگ را داخل خمیر قالب‌زده بریزید. خمیر را تا کنید و لبه‌های آن را بهم فشار دهید. لبه‌های خمیر را چنگال بزنید. شیرینی کشمشی از دیگر شیرینی‌های عید است که می‌توانید درست کنید. کوکی سریع با خمیر کاپو را هم می‌توانید برای پذیرایی عید درست کنید.

۵. قطاب را سرخ کنید

در پنجمین مرحله از طرز تهیه قطاب با ماست ، یک تابه مناسب انتخاب کرده و داخل آن روغن بریزید. تابه را روی حرارت بگذارید تا روغن داغ شود. قطاب‌ها را در دسته‌های دوتایی داخل تابه بریزید تا سرخ شوند. آن‌ها را زیاد سرخ نکنید چراکه می‌سوزند. آن‌ها را از تابه خارج کرده و روی دستمال‌کاغذی بگذارید تا روغن اضافه‌شان گرفته شود. در ظرفی دیگر پودر قند ریخته و قطاب‌ها را داخل آن بچرخانید.  قطاب‌ها را داخل ظرف موردنظر بچینید و با خلال پسته و بادام تزئین کنید. باسولوق ژله‌ای از دیگر شیرینی‌های خوشمزه عید است که درست کردن‌ش را بهتان پیشنهاد می‌کنیم.

دستور تهیه قطاب با ماست

نکات تکمیلی پخت قطاب با ماست

شیرینی قطاب مانند شیرینی کشمشی و شیرینی گردویی با وجود دستوری آسان و بی‌دردسر سراسر نکته در دل خود دارد که هنگام پخت باید به آن‌ها توجه کرد. نکات گفته‌شده را در ادامه بخوانید.

استفاده از ماست در تهیه قطاب

استفاده از ماست در تهیه قطاب

در طرز تهیه قطاب با ماست باید در انتخاب ماست دقت داشته باشید. ماست آبکی یا ترش مایه شیرینی‌ و مزه آن را تغییر می‌دهد پس باید ماست شیرین و پرچرب را در تهیه آن به کار برد. استفاده از ماست پرچرب به پفکی بودن قطاب‌ کمک خواهد کرد. پیشنهاد ما به شما درست کردن شیرینی اسکار گردویی است.

قالب زدن خمیر قطاب

در تهیه شیرینی قطاب باید خمیر را روی سطح کارتان با وردنه پخش کنید و با کمک لیوان یا کاتر آن را قالب بزنید. اگر وردنه برای پهن کردن خمیر نداشتید باید اندازه یک گردو از آن برداشته و کف دست‌تان باز کنید. مواد میانی را در وسط آن بریزید و لبه‌های خمیر را بهم رسانده و آن را جمع کنید. برای زیباتر شدن کار می‌توانید لبه‌های آن را چنگال بزنید یا با دست حالت بدهید. در حالتی دیگر اندازه یک گردو از خمیر بردارید سپس کف دست‌تان باز کنید تا مواد میانی را داخل آن بریزید. در نهایت دوباره داخل دست‌تان گرد کنید. برای هلالی پیچیدن خمیر قطاب هم می‌توانید از قالب مخصوص پیراشکی استفاده کنید. شیرینی پنجره‌ای در عید هم طرفداران خودش را دارد از آن غافل نشوید.

پخت قطاب در فر

پخت قطاب تهیه شده از ماست در فر

برای پخت قطاب در فر باید زرده تخم‌مرغ را با زعفران دم‌کرده غلیظ و نصف قاشق چای‌خوری آرد در یک کاسه مخلوط کنید. با کمک یک برس مخلوط را روی قطاب‌ها رومال کنید تا رنگ‌شان هنگام پخت طلایی شود. در نهایت شیرینی‌ها را برای ۲۰ دقیقه در طبقه وسط فر با دمای ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد بگذارید. گرم کردن فر و پهن کردن کاغذروغنی را فراموش نکنید.

ترک خوردن قطاب

استفاده زیاد از بیکینگ‌پودر، گلاب و بالا بودن حرارت منجر به ترک خوردن این شیرینی‌های خوشمزه می‌شود. طرز تهیه نان برنجی را در منزل درست کنید.

دلیل سفتی قطاب

دلیل سفتی قطاب تهیه شده با ماست

مهم‌ترین دلیلی که برای سفتی قطاب می‌توان در نظر گرفت زیاد بودن میزان آرد و بالا بودن حرارت است. شیرینی‌ها را حتما باید با حرارت بسیار کم سرخ کرد. حرارت زیاد منجر به خام ماندن مغز شیرینی می‌شود. در این حالت تنها زیر و روی قطاب ها طلایی می‌شود که بعد از خنک شدن سفت می‌شوند. شیرینی بهشتی را هم با آن طعم‌های خوشمزه‌اش حتما برای پذیرایی در نوروز امتحان کنید.

دلیل باز شدن خمیر قطاب

هنگام قرار دادن مواد میانی داخل خمیر کمی از آن به لبه‌ها چسبیده و از چسبیدن لبه‌های خمیر به یکدیگر جلوگیری کرده است. با قرار گرفتن‌شان در روغن داغ، از هم باز می‌شوند. دلیل دیگر کم بودن میزان آرد و پف بیش از حد آن بوده است. دقت داشته باشید با باز کردن یک جا خمیر، خمیر هوا خورده و رطوبتش را از دست می‌دهد.

دیدگاه ها