طرز تهیه ماهی سالمون دودی
۲ نفر
آسان
بیشتر از 90دقیقه
کمتر از 30 دقیقه
153 بازدید

طرز تهیه ماهی سالمون دودی خوشمزه در خانه

یک آخر هفته دلچسب می‌تواند با طعم ماهی سالمون دودی همراه باشد. اگر در خانه کباب‌پز زغالی دارید یا می‌توانید بساط منقل و زغال فراهم کنید که هیچ، اگر نه یک آخر هفته را حتما اختصاص دهید و طعم این ماهی خوشمزه را در طبیعت امتحان کنید. طرز تهیه ماهی سالمون دودی یا اسموکی نکات زیادی دارد؛ چون باید ماهی را قبل از پخت طوری آماده کنیم که آن حالت دودی و اسموکی را به خودش بگیرد. در ادامه به تمام نکات و فوت‌وفن‌ها اشاره شده است. همراه ما باشید.

فیله ماهی سالمون پاک شده دو عدد
شکر دانه ریز نصف فنجان
شکر قهوه‌ای نصف فنجان
نمک به مقدار لازم
دانه‌های فلفل سیاه خرد شده دو قاشق غذاخوری
شکر قهوه‌ای یک‌ونیم قاشق غذاخوری
گشنیز یک قاشق غذاخوری
پاپریکا یک قاشق غذاخوری
فلفل سیاه یک‌ونیم قاشق چای‌خوری
پودر فلفل قرمز یک‌ونیم قاشق چای‌خوری

مرحله اول

برای شروع بعد از فیله کردن ماهی، روی سطح کارتان یک کاغذ پخت پهن کنید. سپس روی کاغذ پخت، فویل پهن کنید و فیله ماهی پاک شده را روی فویل قرار دهید. یک‌چهارم فنجان شکر دانه ریز و یک‌چهارم فنجان شکر قهوه‌ای و فلفل و نمک به مقدار لازم به تمام قسمت‌های ماهی بزنید. دورتادور ماهی را  محکم فویل بپیچید وداخل یخچال قرار دهید. همین کار را با فیله بعدی هم انجام دهید. ماهی باید بسته به ضخامتش حدود 8 تا 10 ساعت داخل یخچال بماند. اگر ضخامت فیله نازک است، حدود 8 ساعت کافیست. اما سعی کنید بیشتر از 12 ساعت داخل یخچال نماند.

مرحله دوم

بعد از این که ماهی را از یخچال بیرون آوردید، وقتی فویل را باز می‌کنید یک ماهی قرمز و آبدار می‌بینید. ماهی را زیر آب سرد بشویید. مطمئن باشید که هر ماده‌ای که به ماهی جذب نشده، حین آبکشی شسته شده باشد.

مرحله سوم

هر دو فیله را با دستمال کاغذی با یک حوله تمیز خشک کنید. مواد لازم برای مزه‌دار کردن ماهی که شامل گشنیز، پاپریکا، شکر قهوه‌ای و فلفل سیاه و قرم است را داخل یک کاسه بریزید و با هم ترکیب کنید. مواد را به کمک دست روی فیله‌ها مالش دهید تا یک لایه نازک روی ماهی‌ها ایجاد شود.

مرحله چهارم

اجازه دهید تا فیله‌ها حدود یک تا سه ساعت در دمای اتاق بماند. این کار باعث می‌شود دود بهتر به سطح ماهی بچسبد. البته این روش تنها یکی از روش‌های طبخ ماهی در خانه است.

مرحله پنجم

در این حین منقل را آماده کنید. دمای منقل باید حدود 150 تا 160 درجه سانتی‌گراد باشد. توری را روی منقل قرار دهید و ماهی‌ها را روی توری کنار هم بچینید. بسته به حرارت و ضخامت ماهی زمان پخت قابل تغییر است. بعد از این که ماهی‌ها دودی شدند، آن‌ها را داخل ظرف مناسب همراه با سبزیجات پخته شده یا برنج سرو کنید.

چند نکته

  • بیشتر نگهداشتن ماهی در یخچال باعث از بین رفتن انسجام و بافت ماهی می‌شود.
  • چون آب ماهی در اثر پخت از بین می‌رود، مخلوط شکر و نمک، آن را آبدارتر و طعم خوبی به ماهی می‌دهد.
  • خشک شدن فیله‌ها در دمای اتاق باعث می‌شود ماهی بهتر دودی شود؛ بنابراین مراحل را به ترتیب و با دقت طی کنید.
  • به جای ماهی سالمون می‌توانید از ماهی‌های دیگری مثل قزل آلا استفاده کنید.
دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.