طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو با و بدون سبزی

طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو
متوسط
4-6 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
60 تا 90 دقیقه

مرغ ترش این قدرت را دارد که شما را به سواحل دریای خزر برساند! پس اگر دلتان هوس شمال و غذای شمالی کرده، خوب است همین الان دست به کار شوید و طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو با و بدون سبزی را بررسی کنید و آن را در منزل بپزید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه مرغ ترش ساده را بررسی کرده بودیم و اینجا مرغ ترشی متفاوت را مرور خواهیم کرد.

طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو با سبزی

 • مرغ ۱ کیلوگرم
 • پیاز ۲ عدد
 • سیر ۵ حبه
 • جعفری ۷۰ گرم
 • گشنیز ۷۰ گرم
 • نعناع ۵۰ گرم
 • پیازچه ۳۰ گرم
 • چوچاق خشک ۲ قاشق غذاخوری
 • رب انار ۲ قاشق غذاخوری
 • گردو ۱۰۰ گرم
 • نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو با سبزی

۱. مواد را آماده کنید

اولین مرحله از طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو با سبزی این است که مواد لازم را تهیه و آماده کنید. پس ابتدا ساقه‌های جعفری و نعنا را جدا کنید. لازم نیست ساقه‌های گشنیز را بردارید سپس سبزی‌ها را بشویید و بگذارید روی حوله آشپزخانه تا خشک شوند. نعنا را جدا نگه دارید.

حالا مرغ را آماده کنید. چه یک مرغ کامل استفاده می‌کنید چه ران یا سینه مرغ بهتر است پوست آن را بگیرید و خوب بشویید و بگذارید خشک شود.

بعد پیاز و سیر را پوست بگیرید و ریز خرد کنید. جعفری، گشنیز و پیازچه را هم ریز خرد کنید. نعناع را ریز خرد کنید، آن را جدا از سبزیجات دیگر نگه دارید.

سپس با استفاده از غذاساز یا با هاون گردوها را ریز خرد کنید.

۲. سبزی‌ها را تفت دهید

سبزی مرغ ترش

حالا در این مرحله از طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو یک ماهیتابه را گرم کنید، ۳ قاشق غذاخوری روغن نباتی اضافه کنید و جعفری، گشنیز و پیازچه را حدود ۷ دقیقه تفت دهید تا رنگ آن سبز تیره شود. مرتب هم بزنید وقتی که خوب سرخ شدند، سبزی‌ها را از ماهیتابه خارج کرده و کنار بگذارید.

نعناع را در یک قاشق غذاخوری روغن نباتی به مدت ۳ دقیقه تفت دهید تا رنگ آن سبز تیره شود. مرتب هم بزنید. آن را هم بردارید و کنار بگذارید.

۳. مرغ را سرخ کنید

مرغ را برای تهیه مرغ ترش تفت دهید

مرغ را با استفاده از دستمال به درستی خشک کنید. مرغ را روی حرارت متوسط تا زیاد در ۶ قاشق غذاخوری روغن نباتی تفت دهید تا دور تا دور آن طلایی شود بعد آن را از ماهیتابه خارج کنید.

۴. پیاز و سیر را کاراملی کنید

سیر و پیاز مرغ ترش را تفت دهید

پیاز را به آرامی روی حرارت ملایم تا متوسط در همان روغنی که مرغ را تفت داده‌اید بریزید تا کاراملی شود بعد از حدود ۱۵ دقیقه سیر را هم اضافه کنید و چند دقیقه دیگر به آرامی با هم تفت دهید تا بخشی از مایه یا سس مرغ ترش با رب انار و گردو شما آماده شود.

۵. خورش را بپزید

طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو

آخرین مرحله از طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو این است که حرارت را کم کنید و بگذارید خورش بپزد. پس ابتدا سبزی‌های تفت داده شده را در تابه پیاز و سیر کاراملی شده برگردانید، گردوی خرد شده، چوچاق خشک شده (در صورت استفاده)، رب گوجه فرنگی، رب انار، زردچوبه، فلفل سیاه و نمک را به دلخواه اضافه کنید و همه چیز را به خوبی ترکیب کنید. طرز تهیه رب انار خانگی را می‌توانید در کتاب کاله مطالعه کنید.

دقت کنید که اگر از مرغ کامل استفاده می‌کنید، آن را با یک‌چهارم از این مخلوط پر کنید. فقط مراقب باشید چون مخلوط داغ است. می‌توانید صبر کنید تا خنک شود. دو فنجان آب تازه جوشیده هم اضافه کنید و بگذارید خورش به مدت یک ساعت و ۱۵ دقیقه تا یک ساعت و ۳۰ دقیقه بجوشد بسته به این‌که از مرغ کامل استفاده می‌کنید یا تکه‌های مرغ. ضمنا حواستان باشد که مرغ کامل بپزد، پس هر نیم ساعت مرغ را بچرخانید تا هر طرف مرغ طعم سس را بگیرد. در صورت لزوم در هر زمان که فکر کردید هنوز مرغ نپخته، آب جوش بیشتری اضافه کنید. مرغ ترش خوشمزه شما آماده است. نوش جان!

تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو بدون سبزی

 • مرغ ۱ کیلوگرم
 • پیاز ۲ عدد
 • سیر ۴ حبه
 • رب انار ۲ قاشق غذاخوری
 • گردو ۱۵۰ گرم
 • آب نارنج ۲ قاشق غذاخوری
 • نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو بدون سبزی

طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو بدون سبزی

طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو بدون سبزی ساده‌تر از طرز تهیه مرغ ترش با سبزی است اما باز تجربه خوبی از مرغ خوشمزه را برایتان به ارمغان می‌آورد. پس ابتدا سس مناسب پخت مرغ را آماده کنید.

برای این کار اول مرغ را با ادویه‌ها بپوشانید و اجازه دهید ادویه‌ها خوب به خورد مرغ برود بعد در یک قابلمه مناسب روغن بریزید و مرغ را سرخ کنید. حالا مرغ را خارج کنید و پیاز را سرخ کنید و کمی زردچوبه بریزید و بعد گردو را بریزید و خوب تفت دهید تا بوی خامی گردو گرفته شود.

در نهایت رب انار را بریزید و هم بزنید تا خوب تفت بخورد بعد آب نارنج را به همراه آب بریزید و بعد از این که خوب سس قل خورد مرغ را به قابلمه برگردانید و اجازه دهید به مدت یک تا یک ساعت و نیم بسته به نوع مرغ با حرارت کم بپزد. این نوع مرغ ترش را مرغ ترش تهران می‌خوانند و عده‌ای مقداری پونه هم به سس مرغ اضافه می‌کنند.

طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو

نکات تکمیلی برای تهیه مرغ ترش

تهیه مرغ ترش یک هنر است چون اصولا تهیه و پخت مرغ به شکلی که کاملا بپزد و بو و طعم خوبی داشته باشد کار هر کسی نیست. بنابراین برای تهیه مرغ ترش هم خوب است نکات و فوت‌وفن‌های آن را به درستی رعایت کنید تا یک مرغ خوش خوشمزه داشته باشید.

تفاوت مرغ ترش در نقاط مختلف ایران

فرق بین مرغ ترش گیلانی و مازندرانی در این است که در طرز تهیه مرغ ترش گیلانی لپه می‌ریزند و گردو استفاده نمی‌شود، در صورتی که در مرغ ترش مازندرانی گردو استفاده می‌شود. بنابراین اگر دوست دارید می‌توانید لپه هم به این غذا اضافه کنید.

یکی دیگر از تفاوت‌های مرغ ترش مازندران و گیلان این است که در مرغ ترش گیلانی تخم مرغ هم به خورش اضافه می‌شود. تخم مرغ را ۵ دقیقه آخر پخت که خورش جا افتاد هم بزنید و اضافه کنید.

اما مرغ ترش تهرانی با این دو کمی فرق دارد. می‌توانید طرز تهیه مرغ ترش تهرانی را هم در کتاب کاله مطالعه کنید.

جایگزین سبزی شمالی مرغ ترش

جایگزین سبزی خالواش شمالی که در مرغ ترش استفاده می‌شود می‌توانید ترکیب ریحان، نعنا و پونه را استفاده کنید که حتما باید مقدار نعنا از ریحان کمتر باشد.

غلظت مناسب مرغ ترش

غلظت مناسب خورش مرغ ترش درست مثل غلظت فسنجان است و در واقع مردم شمال معتقدند این غذا نباید رقیق باشد و دلیل اصلی ریختن گردو در این غذا هم همین است که روغن بیاندازد و خورش غلیظ شود.

دیدگاه ها