طرز تهیه مرغ زعفرانی با پیاز فراوان به سبک رستورانی

طرز تهیه مرغ زعفرانی با پیاز فراوان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

تسلط بر هنر آشپزی، به خصوص پخت مرغ، ظرافت‌ها و فوت‌و‌فن‌های خاص خود را دارد. مرغ، به عنوان یکی از محبوب‌ترین خوراک‌ها در سفره ایرانی به روش‌های مختلف طبخ می‌شود اما بی‌شک، پخت مرغ زعفرانی، طعمی به یاد ماندنی و اصیل را به ارمغان می‌آورد. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه مرغ زعفرانی ساده و طرز تهیه مرغ زعفرانی سرخ شده را مرور کرده بودیم و در ادامه طرز تهیه مرغ زعفرانی با پیاز فراوان را بررسی خواهیم کرد.

مواد لازم برای تهیه مرغ زعفرانی با پیاز فراوان

 • ران و سینه مرغ ۴-۵ تکه
 • پیاز ۳-۴ عدد
 • سیر ۳ حبه
 • کره به مقدار لازم
 • نمک، فلفل و ادویه به مقدار لازم
 • زعفران به مقدار لازم

طرز تهیه مرغ زعفرانی با پیاز فراوان

۱. مرینیت کردن مرغ

مرینیت کردن مرغ برای تهیه مرغ زعفرانی با پیاز

اولین مرحله از طرز تهیه مرغ زعفرانی با پیاز فراوان این است که مرغ را با نمک، فلفل و ادویه مدنظرتان خوب مرینیت کنید. برای این کار روی مرغ، با نمک، فلفل و ادویه بریزید و خوب با دست روی کل قسمت‌های مرغ بمالید بعد مرغ را برگردانید و مجدد نمک، فلفل و ادویه بریزید و باز هم با دست خوب روی مرغ بمالید. به این ترتیب مرغ شما مزه‌دار می‌شود.

۲. پخت مرغ با پیاز

پخت مرغ با پیاز فراوان

اکنون در یک ظرف مناسب نصف پیازی که خلال کرده‌اید را بریزید و تکه‌های مرغ را رویش بگذارید. بعد باقی مرغ خلال شده را اضافه کنید، کمی کره و سیر را اضافه کنید و قابلمه را روی گاز با حرارت متوسط قرار دهید و در آن را ببندید بعد از این که آب پیاز در آمد حرارت را کم کنید و اجازه دهید مرغ با حرارت کم به مدت یک ساعت بپزد.

۳. اضافه کردن زعفران و پخت نهایی مرغ

بعد از یک ساعت، در قابلمه را باز کنید و زعفران را روی مرغ بریزد و کمی هم بزنید تا زعفران به تمام قسمت‌های مرغ برسد. مجدد در قابلمه را ببندید و اجازه دهید مرغ به مدت حداقل نیم ساعت دیگر با زعفران دم کرده هم بپزد.  بعد در قابلمه را باز کنید و مرغ را پشت و رو کنید، آب لیمو را اضافه کنید و بگذارید چند قل دیگر بزند تا مرغ شما آماده شود.

نکته: دلیل اضافه کردن آبلیمو به مرغ این است که شیرینی پیاز گرفته شود.

نکات تکمیلی برای تهیه مرغ زعفرانی

طرز تهیه مرغ زعفرانی با پیاز فراوان

همان‌طور که دیدید در این دستور پخت، مرغ‌ها در میان انبوهی از پیازهای کاراملی شده و زعفران دم‌کرده غوطه‌ور می‌شوند و طعمی بی‌نظیر و عطری دل‌انگیز پیدا می‌کنند. اما فقط شیوه پخت به تنهایی به کار نمی‌آید پس در ادامه نکات مهم برای پخت اصولی و فوت‌وفن‌های لازم برای تهیه این غذا را بخوانید.

دلیل استفاده از پیاز فراوان در تهیه مرغ زعفرانی

استفاده فراوان از پیاز در تهیه مرغ زعفرانی چندین دلیل اصلی دارد:

 1. طعم و عطر بخشی: پیاز باعث افزایش طعم و عطر غذا می‌شود. طعم خاص پیاز به خوبی با طعم مرغ و زعفران ترکیب می‌شود.
 2. تندی و شیرینی: پیاز ترکیبی از تندی و شیرینی را به مرغ زعفرانی اضافه می‌کند. این تعادل طعمی بسیار مطلوب و جذاب ایجاد می‌کند.
 3. نرم کردن گوشت: پیاز به واسطه آنزیم‌های موجود در آن، گوشت مرغ را نرم و کرمی می‌کند. این امر باعث ایجاد بافت مطلوب در غذا می‌شود.
 4. افزایش آب و رطوبت: پیاز حاوی آب فراوانی است که در طی پخت، غذا را بی‌نیاز از آب می‌کند.
 5. ایجاد رنگ طلایی: پیاز در ترکیب با زعفران باعث ایجاد رنگ طلایی زیبایی در مرغ زعفرانی می‌شود که بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

بنابراین استفاده فراوان از پیاز در تهیه مرغ زعفرانی به دلایل متعدد طعمی، بافتی و ظاهری امری ضروری و پرکاربرد است.

پخت آرام، راز تهیه مرغ زعفرانی با پیاز فراوان

پخت آرام مرغ در حرارت ملایم و با در پوشیده تا زمان پخت کامل بسیار حائز اهمیت است چون این کار باعث نرم شدن گوشت مرغ و جذب کامل طعم‌ها می‌شود. پس برای تهیه مرغ زعفرانی با پیاز با توجه به این که هیچ آب یا مایع دیگری اضافه نمی‌شود، حتما مرغ را با حرارت کم بپزید.

پخت مرغ زعفرانی با سبزیجات

به طور کلی استفاده سبزیجات در تهیه مرغ کمک می‌کند که این غذا کامل‌تر شود و اگر خواستید بتوانید آن را بدون برنج هم سرو کنید. اما اگر دوست دارید مرغ را با سبزیجات بپزید یادتان باشد هویج، کدو، بادمجان و فلفل دلمه‌ای بهترین گزینه‌ها هستند.

موارد استفاده از مرغ زعفرانی با پیاز فراوان

این مرغ بهترین همراه زرشک پلو است. البته اگر دوست دارید می‌توانید آن را برای همراهی با شوید پلو یا حتی باقالی پلو با مرغ هم استفاده کنید.

دیدگاه ها