طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن با همه فوت و فن ها

طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

در دنیای آشپزی، پیاز داغ چاشنی محبوب و پرکاربردی است. اما مصرف بیش از حد روغن می‌تواند سلامتی را به خطر اندازد. به همین دلیل، در ادامه طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن را به شما آموزش می‌دهیم. با این روش می‌توانید از این چاشنی پرطرفدار، بدون نگرانی از مضرات روغن، لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه پیاز داغ بدون روغن

  • پیاز به مقدار لازم
  • آب به مقدار لازم

طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن

۱. خرد کردن پیاز و گرم کردن تابه

خرد کردن پیاز برای تهیه پیاز داغ

در اولین مرحله از طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن ابتدا پیاز را خرد کنید و بعد یک تابه نچسب را روی حرارت متوسط گرم کنید (باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که پیازها را به راحتی در یک لایه نیمه یکنواخت قرار دهد – برش‌های پیاز نباید در تابه انباشته شوند، در غیر این صورت زمان کاراملی شدن بیشتر طول می‌کشد). سپس کمی آب به میزان حدود سه قاشق غذاخوری آب به تابه اضافه کنید.

۲. ریختن پیاز در تابه گرم

ریختن پیاز در تابه داغ برای تهیه پیاز داغ

اکنون که تابه گرم شده است، پیازهای خلال شده را اضافه کنید و هم بزنید. سپس در تابه را بگذارید. در مجموع ۳۰-۴۰ دقیقه اجازه دهید پیاز خرد شده بپزد، در تابه را باز کنید و هر ۵ دقیقه هم بزنید. حتما بعد از هم زدن دوباره در را ببندید- این کار باعث می‌شود پیاز بدون روغن یکنواخت بپزد. هر بار که در تابه را باز می‌کنید یک قاشق غذاخوری آب بیشتر اضافه کنید تا از چسبندگی یا سوختگی پیاز جلوگیری کنید.

۳. پخت و سرخ کردن نهایی پیاز

پیاز داغ بدون روغن

وقتی که پیاز کمی شروع به سرخ شدن کرد، حرارت را کم کنید. مدت زمانی که پیاز را بپزید بستگی به این دارد که چقدر می‌خواهید کاراملی شوند. بهتر است اگر می‌خواهید پیاز داغ بدون روغن شما رنگ قهوه‌ای طلایی روشن با طعمی شیرین شود بهتر است ۳۰ دقیقه روی حرارت باشد اما اگر می‌خواهید قهوه‌ای تیره‌تر باشد بهتر است حدود ۴۵ دقیقه روی گاز باشد. در اواخر پخت هم کمی نمک اضافه کنید و هم بزنید تا طعم شیرین و کاراملی آن بیشتر شود.

نکات تکمیلی برای تهیه پیاز داغ

طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن

پیاز داغ، چاشنی پرکاربردی در آشپزی ایرانی است که طعم و عطری فوق‌العاده به غذاها می‌دهد اما متاسفانه، سرخ کردن پیاز در روغن، می‌تواند کالری و چربی زیادی به غذا اضافه کند و برای سلامتی مضر باشد. به همین دلیل، یادگیری فوت‌وفن و نکات طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن، از اهمیت زیادی برخوردار است.

طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن در فر

به جای آن که پیاز داغ را در تابه تهیه کنید می‌توانید آن را در فر آماده کنید برای این کار فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید سپس پیازها را نازک برش بزنید و در یک کاسه بزرگ بریزید بعد نمک و فلفل سیاه را به پیازها اضافه کنید و خوب مخلوط کنید

در نهایت یک سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید و پیازها را روی آن پخش کنید. سینی را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در فر قرار دهید تا پیازها خشک و ترد شوند. در صورت نیاز، پیازها را بعد از ۱۵ دقیقه هم بزنید تا به طور یکسان سرخ شوند.

طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن در مایکروفر

در روش تهیه پیاز داغ در مایکروفر هم ابتدا پیازها را نازک برش بزنید و در یک ظرف مخصوص مایکروفر بریزید سپس به پیازها کمی آب اضافه کنید بعد در ظرف را بگذارید و به مدت ۵ تا ۷ دقیقه با قدرت بالا در مایکروفر قرار دهید. بعد از پخت، پیازها را از مایکروفر خارج کرده و اجازه دهید تا خنک شوند. در نهایت پیازها را روی یک سینی فر یا پارچه تمیز پهن کنید تا کاملا خشک شوند.

نکات کلی برای تهیه پیاز داغ

برای اینکه پیاز داغ شما طعم و عطر بهتری داشته باشد، می‌توانید از پیاز سفید یا زرد استفاده کنید. ضمنا ضخامت برش پیازها به سلیقه شما بستگی دارد. اگر پیاز داغ چیپسی دوست دارید، پیازها را نازک‌تر برش بزنید.

نحوه نگهداری پیاز داغ بدون روغن

پیاز داغ بدون روغن را می‌توانید ۳ تا ۴ روز در یخچال نگهداری کنید. اما اگر دوست دارید آن را زمان بیشتری نگهداری کنید بهتر است آن‌ها را در قالب‌های یخ بریزید و فریز کنید. پیاز داغ یخ زده را می‌توانید تا یک ماه یا حتی کمی بیشتر نگهداری کنید.

روش‌های تهیه پیاز داغ با روغن

اگر منع مصرف روغن ندارید می‌توانید پیاز داغ را با روغن به اشکال زیر تهیه کنید:

دیدگاه ها