طرز تهیه پیاز داغ نگینی مجلسی و خوش رنگ

طرز تهیه پیاز داغ نگینی مجلسی و خوش رنگ
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

پیاز ستون اصلی اکثر غذاهای خوش‌طعم است. اما بسته به نحوه پخت پیاز می‌توانید طیف گسترده‌ای از طعم‌ها از پیاز سرخ شده کاراملی تا پیاز داغ چیپسی را تولید کنید. حتی شاید جالب باشد بدانید که سایز و نحوه خرد کردن پیاز هم باعث می‌شود آن را مناسب غذای خاصی کند. در ادامه طرز تهیه پیاز داغ نگینی را بررسی می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه پیاز داغ نگینی

  • پیاز به مقدار لازم
  • روغن به مقدار لازم
  • زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه پیاز داغ نگینی

۱. خرد کردن پیاز

خرد کردن پیاز به شکل نگینی
اولین مرحله از طرز تهیه پیاز داغ نگینی این است که پیازها را به صورت نگینی خرد کنید. برای این کار ابتدا پیاز را حلقه حلقه کنید بعد حلقه‌ها را ریز خرد کنید.

۲. سرخ کردن پیاز

سرخ کردن پیاز نگینی
اکنون در این مرحله از طرز تهیه پیاز داغ نگینی یک تابه بزرگ بردارید و مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید. بهتر است از تابه‌های نچسب برای تفت دادن پیاز استفاده کنید.
تابه را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید و پیازها را اضافه کنید. با شروع گرم شدن روغن، پیازها شروع به پختن می‌کنند. رطوبت زیادی در پیاز رفته رفته از بین می‌رود. وقتی پیازها شروع به نرم شدن و شفاف شدن کردند دیگر خوب است حواستان باشد که پیازتان نسوزد.

نکات تکمیلی برای تهیه پیاز داغ

طرز تهیه پیاز داغ نگینی

تهیه پیاز داغ در کل کار ساده‌ای است که نیاز به حوصله دارد. اگر دوست دارید همیشه پیاز داغ داشته باشید بهتر است آن را همیشه به صورت کلی آماده کنید و در فریزر یا یخچال نگهداری کنید چه طرز تهیه پیاز داغ نگینی باشد چه طرز تهیه پیاز داغ بدون روغن.

طرز تهیه پیاز داغ به روش‌های مختلف

بسته به غذایی که می‌خواهید تهیه کنید بهتر است پیاز داغ متناسب با آن را هم آماده و به عبارتی بپزید. یکی از روش‌های تهیه پیاز داغ، تهیه پیاز داغ چیپسی است و یکی دیگر از روش‌های تهیه پیاز داغ این است که از پیاز رنده شده استفاده کنید. اما سوای این موارد یکی از روش‌های امروزی تهیه پیاز سرخ شده این است که آن را در سرخ کن سرخ کنید.

انتخاب پیاز مناسب برای تهیه پیاز داغ

در کل سه نوع پیاز مناسب برای تهیه پیاز داغ، چه نگینی باشد چه انواع دیگر وجود دارد که این‌ها شامل پیاز قرمز، پیاز سفید، و پیاز زرد است. اما بهترین پیاز که لایه‌های نازک برای سرخ کردن داشته باشند شامل پیاز قرمز و سفید هستند البته پیازهای مناطق مختلف با هم کمی تفاوت دارند بنابراین بسته به محل زندگی خود باید پیازی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی آن را لایه لایه کنید.

بهترین روغن برای سرخ کردن پیاز

هنگام سرخ کردن پیاز یا هر چیز دیگری باید مطمئن شوید که روغن شما طعم خنثی داشته باشد و نقطه دودش هم بالا باشد. در حین سرخ کردن پیاز، دما می‌تواند تا ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد افزایش یابد بنابراین اگر می‌خواهید از روغنی استفاده کنید که بتواند برای مدت طولانی ثابت بماند، روغن‌های گیاهی مانند روغن آفتابگردان و روغن کانولا می‌توانند به راحتی در این دماها ثابت بمانند.

اگر رژیم کتو دارید یا سعی می‌کنید سبک زندگی سالم‌تری داشته باشید، روغن نارگیل هم گزینه خوبی برای سرخ کردن پیاز است زیرا می‌تواند تا دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد ثابت بماند.

نکته مهم: اگر پیازهای قهوه‌ای کاملا خوش رنگ می‌خواهید همیشه از روغن تازه استفاده کنید. روغنی که قبلا یک‌بار برای سرخ کردن استفاده شده است، دو یا سه برابر زمان می‌برد تا پیاز قهوه‌ای شود و در نهایت پیازهایی را خواهید داشت که روغن زیادی به خود گرفته‌اند!

میزان روغن مناسب برای تهیه پیاز داغ

در زمان طرز تهیه پیاز داغ نگینی اگر میزان پیازتان کم باشد، می‌توانید از روغن بسیار کم استفاده کنید و مدام هم بزنید تا رنگ خوبی پیدا کند. اما برای پیاز در حجم زیاد قطعا باید از روغن کافی برای سرخ کردن استفاده کنید. بنابراین بسته به میزان پیازتان روغن استفاده کنید.

مراحل سرخ شدن پیاز

مراحل سرخ شدن پیاز

برای داشتن پیاز داغ با رنگ مناسب بهتر است بعد از گذاشتن قابلمه روی گاز حتما شعله آن را روی درجه بالا بگذارید بعد رفته رفته آن را کم کنید و به این نکته دقت داشته باشید که رسیدن به رنگ مناسب به زمانی دارد که پیاز را سرخ می‌کنید. فرایند سرخ شدن پیاز به شکل زیر است:

  • ۵ تا ۱۰ دقیقه: روغن داغ می‌شود و پیازها شروع به ترشح آب می‌کنند. (هر ۵ دقیقه یک بار از کناره‌ها هم بزنید)
  • ۱۵ دقیقه: پیازها با تبخیر آب شروع به کم شدن آب می‌کنند و شروع به کوچک شدن می‌کنند. (یک یا دو بار هم بزنید تا قهوه‌ای یکدست شوند)
  • ۲۰ دقیقه: پیازها طلایی بسیار روشن می‌شوند و اکنون رسما شروع به ترد شدن کرده‌اند. (یک یا دو بار هم بزنید و حالا حواستان به ماهیتابه باشد)
  • ۲۵ دقیقه: پیازها شروع به ترد شدن کرده‌اند. برخی از پیازهای نازک‌تر قبلا طلایی شده‌اند. شعله را ملایم کرده و مدام هم بزنید. شروع به برداشتن پیازهایی کنید که طلایی شده‌اند.
  • بین ۲۵ تا ۳۰ دقیقه: این زمان زمان طلایی و مهم است. وقتی می‌بینید پیازها به رنگ عالی رسیده‌اند، شعله را کم کرده و با کفگیر شروع به برداشتن آن‌ها کنید. روغن داغ است و پیازها هم پس از جدا شدن کمی تیره‌تر می‌شوند. اگر صبر کنید تا به رنگ مناسب برسید و سپس شروع به برداشتن پیاز کنید، آخرین دسته‌ای که بردارید می‌سوزد.

دیدگاه ها