طرز تهیه پیراشکی اسفناج ساده و خوشمزه

پیراشکی اسفناج
آسان
4 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

درست کردن پیراشکی کمی زمان‌گیر است اما خوردن آن بسیار لذت‌بخش است و خستگی را از تنتان در می‌آورد. پیراشکی اسفناج یک غذای فوق‌العاده برای مهمانی‌ها و مناسبت‌های خاص یا گذراندن تعطیلات در کنار خانواده است. در این‌جا یکی از بهترین روش‌های درست کردن پیراشکی اسفناج را با شما در میان می‌گذاریم. همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه خمیر پیراشکی اسفناج

  • تخم مرغ بزرگدو عدد
  • شیر پرچربیک‌دوم پیمانه
  • خامه ترش کالهیک‌چهارم پیمانه
  • نمک دریاییدو قاشق چای‌خوری
  • آرد شیرینی‌پزی (الک شده)چهار پیمانه

مواد لازم برای تهیه فیلینگ پیراشکی اسفناج

  • روغن زیتونیک قاشق غذاخوری
  • بیکن( خرد شده)۱۵۰ گرم
  • پیاز کوچک( ریز خرد شده)یک عدد
  • قارچ۵۰۰ گرم
  • برگ اسفناج (درشت خرد شده)ده پیمانه

طرز تهیه خمیر پیراشکی

مرحله اول

تخم‌مرغ‌ها، شیر، خامه‌ترش، نمک و یک دوم پیمانه آب را داخل یک کاسه‌ بزرگ بریزید و با کمک همزن دستی یا لیسک هم بزنید تا با هم مخلوط شوند.

مرحله دوم

سه و سه‌چهارم پیمانه از میزان آرد دستور جدا کنید و داخل کاسه بریزید و با کمک یک قاشق چوبی هم بزنید. خمیر به دست آمده نه کاملا خیس و نه کاملا خشک است اما در هیچ قسمتی از آن نباید گلوله آرد تشکیل شده باشد یا قسمتی از آرد مخلوط نشده باقی بماند.

مرحله سوم

آرد را با دستانتان ورز دهید تا خمیر حالت چسبنده پیدا کند و به هم بچسبد. در انتها آن را به صورت یک توده گرد در میان کاسه قرار دهید.

مرحله چهارم

روی یک سطح تمیز مثل کابینت یا یک تخته آرد بپاشید. خمیر را روی آن قرار دهید و مجددا با دستانتان ورز دهید. اگر خمیر به سطح می‌چسبید، می‌توانید تا یک چهارم پیمانه به آن آرد اضافه کنید. در آخر خمیر باید یک‌دست و انعطاف‌پذیر باشد.

مرحله پنجم

خمیر را به صورت گلوله جمع کنید و یک کاسه را به صورت وارونه روی آن قرار دهید یا روی آن را با فویل پلاستیکی کاملا بپوشانید. سپس اجازه دهید خمیر به مدت یک تا دو ساعت استراحت کند.

طرز تهیه فیلینگ

مرحله اول

داخل یک ماهی‌تابه متوسط روغن زیتون بریزید و آن را روی شعله متوسط رو به پایین قرار دهید تا روغن داغ شود. بیکن را داخل ماهی‌تابه بریزید و هم بزنید تا رنگ آن قهوه‌ای‌طلایی شود و کمی برشته شود. این مرحله حدودا هفت تا ده دقیقه طول می‌کشد. سپس بیکن‌ها را (با کمک قاشق مناسب) داخل یک کاسه متوسط بریزید.

مرحله دوم

دوباره ماهی‌تابه را روی گاز با شعله متوسط قرار دهید و اسفناج‌ها را داخل آن بریزید. به مدت سه دقیقه اسفناج‌ها را هم بزنید تا رنگ قهوه‌ای‌طلایی پیدا کنند. سپس اسفناج‌ها را داخل کاسه بریزید.

مرحله سوم

ماهی‌تابه را دوباره روی شعله متوسط رو به بالا قرار دهید و قارچ‌ها را داخل آن بریزید. چند دقیقه یک بار ماهی‌تابه را بلند کنید و آن را تکان دهید. بعد از گذشتن پنج تا هشت دقیقه قارچ‌ها قهوه‌ای و ترد می‌شوند.

مرحله چهارم

اسفناج‌ها را داخل ماهی‌تابه بریزید و تابه را تکان دهید تا زمانی که اسفناج‌ها پخته و له شوند و ماهی‌تابه کاملا خشک شود. این فرآیند پنج تا هفت دقیقه زمان می‌برد. محتویات تابه را داخل کاسه بیکن بریزید و با قاشق بسیار آهسته مواد را مخلوط کنید تا مواد داخل کاسه له نشوند. اجازه دهید محتویات کاسه خنک شوند.

توجه کنید که شما می‌توانید مواد فیلینگ را دو روز زودتر آماده کنید اما حتما آن را داخل ظرف در بسته و درون یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه پیراشکی

مرحله اول

خمیر را با کمک چاقو یا کاردک به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید. روی یک تخته یا سطح صاف کمی آرد بپاشید و یک‌چهارم خمیر را روی آن قرار دهید. روی سه‌چهارم باقی مانده کمی آرد بپاشید و آن را با فویل پلاستیکی بپوشانید.

مرحله دوم

با کمک وردنه، خمیر روی تخته را صاف کنید تا ضخامت آن کمتر از سه میلی‌متر شود. می‌توانید در هر مرحله‌ای که خمیر حالت چسبنده پیدا کرد، کمی آرد روی آن بپاشید.

مرحله سوم

با کمک یک قالب گرد یا حتی یک کاسه دایره‌های هم اندازه از خمیر جدا کنید. خمیر اضافه مانده را با دست به شکل یک گلوله کوچک جمع کنید و آن را به باقی‌مانده خمیرِ داخل کاسه اضافه کنید و دوباره روی آن را بپوشانید.

مرحله چهارم

یک تخم مرغ را داخل یک کاسه بشکنید و با چنگال کمی مخلوط کنید سپس یکی از خمیر‌های گرد را بردارید و با نوک انگشت یا قلم‌مو به لبه‌های آن تخم‌مرغ بمالید. دقت کنید که تمام محیط دایره با تخم‌مرغ پوشانده شود.

مرحله پنجم

یک قاشق غذاخوری از مواد فیلینگ را بردارید و در یک سمت خمیر دایره‌ای قرار دهید. خمیر را از سمت خالی بلند کنید و روی قسمت پر قرار دهید. لبه‌ها را کمی به سمت بیرون بکشید و روی هم فشار دهید تا به هم بچسبند. شکل نهایی پیراشکی یک نیم‌دایره است.

مرحله ششم

یک چنگال بردارید و داخل کمی آرد فرو کنید سپس با کمک چنگال لبه‌های به هم چسبیده آرد را هاشور بزنید. این فرآیند را روی خمیر‌های دایره‌ای باقی مانده انجام دهید.

مرحله هفتم

باقی‌مانده خمیر داخل کاسه را بردارید و همین مراحل را انجام دهید. در مجموع ۵۰ پیراشکی آماده می‌شود.

مرحله هشتم

یک قابلمه بزرگ بردارید و داخل آن آب بریزید و بگذارید روی شعله گاز به دمای جوش برسد. وقتی جوشید کمی نمک به آن اضافه کنید و بسته به اندازه قابلمه، شش الی هشت عدد از پیراشکی‌های آماده را داخل آن بیاندازید. خمیر ها حدودا دو دقیقه باید داخل آب شناور بمانند تا رویه آن‌ها کمی شفاف و چروک شود.

مرحله نهم

یک ماهی‌تابه متوسط بردارید و داخل آن یک قاشق غذاخوری کره بریزید و روی شعله متوسط بگذارید تا زمانی که کره قهوه‌ای رنگ شود. خمیرهای پیراشکی را از داخل آب جوش بردارید و مستقیم داخل کره‌ی قهوه‌ای رنگ بیاندازید. وقتی یک روی پیراشکی قهوه‌ای-طلایی شد آن را برگردانید. هر دو طرف باید قهوه‌ای و ترد باشند. این مرحله حدودا سه دقیقه زمان می‌برد. پیراشکی را داخل بشقاب سرو قرار دهید و باقی‌مانده کره را روی آن بریزید و کمی نمک روی آن بپاشید. با باقی‌مانده کره و خمیرهای پیراشکی این کار را تکرار کنید.

مرحله دهم

پیراشکی‌ها را به همراه خامه ترش و پیاز کاراملی سرو کنید.

دیدگاه ها