طرز تهیه کرم پیراشکی بازاری آسان و خوشمزه

طرز تهیه کرم پیراشکی
آسان
آماده سازی
60 تا 90 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

پیراشکی نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. نکته مهم این است که به جرات می‌توان گفت این شرینی خوشمزه دستور پختی آسان نیز دارد و به راحتی می‌توان آن را آماده کرد. تهیه خمیر پیراشکی معمولا سخت‌تر از کرم میانی آن است. پس طرز تهیه خمیر پیراشکی فوری را در کتاب کاله بخوانید. در ادامه این مطلب نیز طرز تهیه کرم پیراشکی را برایتان خواهیم گفت تا بتوانید آن را به راحتی و برای منظورهای مختلف درست کنید. البته ناگفته نماند که پیش از این در کتاب کاله به صورت کامل طرز تهیه پیراشکی کرم‌ دار را نیز توضیح داده‌ایم.

مواد لازم برای تهیه خمیر پیراشکی

 • آرد چهار فنجان
 • شکر یک‌‌چهارم فنجان
 • تخم‌مرغ دو عدد
 • کره یک‌دوم فنجان
 • وانیل یک قاشق چای‌خوری
 • نمک یک‌‌دوم قاشق چای‌خوری
 • شیر یک‌ فنجان
 • مخمر دو و یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • روغن سرخ‌کردنی به مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه کرم پیراشکی

 • شیر دو فنجان
 • خامه قنادی یک فنجان
 • زرده تخم‌مرغ درشت شش عدد
 • شکر ۱۰۰ گرم
 • نشاسته ذرت شش قاشق غذاخوری
 • وانیل دو قاشق چای‌خوری
 • کره دو قاشق غذاخوری
 • نمک یک‌دوم قاشق چای‌خوری

طرز تهیه پیراشکی

مواد خشک را مخلوط کنید

مخلوط کردن آرد و نمک در تهیه کرم پیراشکی

پیراشکی انواع مختلفی دارد. مثلاً پیش از این در کتاب کاله طرز تهیه پیراشکی گوشت و قارج و طرز تهیه پیراشکی سویس را توضیح داده‌ایم. اما پیراشکی کرم‌دار یکی از محبوب‌ترین انواع این خوراکی خوشمزه است. در این دستور تهیه کرم پیراشکی، ابتدا آماده کردن خود پیراشکی و خمیر آن را شرح می‌دهیم، اما اگر شما به این بخش نیازی ندارید، می‌توانید از آن رد شده و مستقیم به بخش طرز تهیه کرم پیراشکی بروید.

در اولین مرحله لازم است کاسه‌ای مناسب انتخاب کرده تا در آن آرد و نمک را مخلوط کنید. برای خوشمزه‌تر شدن پیراشکی‌هایتان می‌توانید دارچین و کمی زنجبیل آسیاب‌ شده هم به این مواد اضافه کنید.

۲. مواد تر را مخلوط کنید

مخلوط کردن شیر و مخمر

در دومین مرحله از تهیه خمیر پیراشکی نوبت به مخلوط کردن دیگر مواد می‌رسد. برای این کار در کاسه‌ای جداگانه یا کاسه هم‌زن‌تان شیر گرم، شکر، مخمر، تخم‌مرغ و عصاره وانیل را بریزید و با دور متوسط هم‌زن آن ها را مخلوط کنید.

۳. مواد خشک و تر را با یکدیگر ترکیب کنید

ترکیب کردن مخلوط آرد و تخم‌مرغ

در ادامه طرز تهیه خمیر پیراشکی، نوبت به ترکیب کردن مخلوط آرد با مخلوط تخم‌مرغ می‌رسد. بعد از ترکیب کردن‌شان، این مخلوط را با دور متوسط هم‌زن خوب بزنید تا آرد کامل یک‌دست شود. خمیر را به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه خوب ورز دهید.

هنگام ورز دادن خمیر روی آن آرد اضافه نپاشید تا خمیری نرم و چسبنده داشته باشید. حال کره را اضافه کرده و برای ۸ دقیقه دیگر ورز دهید تا حالت چسبندگی و کشسانی آن حفظ شود.

۴. خمیر استراحت کند

استراحت کردن خمیر پیراشکی

در این مرحله، کاسه مناسبی را چرب کنید و خمیر آماده شده را داخل آن قرار دهید. روی ظرف را با یک نایلون یا حوله‌ای تمیز بپوشانید و به مدت یک ساعت تا یک ساعت‌و‌نیم کنار بگذارید تا حجم خمیرتان دوبرابر شود و در اصطلاح خمیرتان ور بیاید. اگر عجله‌ای برای ور آمدن خمیرتان ندارید، می‌توانید ظرف را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال بگذارید تا به آرامی ور بیاید. بعد از بیرون آوردن از یخچال، آن را روی پیش‌خوان بگذارید تا برای یک ساعت به آرامی به دمای محیط برسد. حال به سراغ تهیه کرم پیراشکی بروید.

البته این تنها روش تهیه خمیر نیست و قبلاً در یک رسپی دیگر از کتاب کاله طرز تهیه خمیر پیراشکی فوری را نیز مفصل شرح داده‌ایم.

طرز تهیه کرم پیراشکی

۱. مواد را ترکیب کنید

مخلوط کردن شکر و تخم مرغ در طرز تهیه کرم پیراشکی

در اولین مرحله از طرز تهیه کرم پیراشکی ظرفی مناسب انتخاب کنید تا بتوانید در آن زرده‌های تخم‌مرغ و شکر را مخلوط کنید. در گام بعدی نشاسته ذرت را اضافه و با هم‌زن مواد را خوب با یکدیگر مخلوط کنید. بعد از آن نوبت به اضافه کردن نمک، وانیل شیر و خامه می‌رسد. شیر را به تدریج داخل قابلمه بریزید اما آن را مدام هم بزنید تا مخلوط گلوله‌‌گلوله نشود.

۲. مواد را بجوشانید

جوشیدن شیر و نشاسته ذرت

در ادامه آماده کردن کرم پیراشکی نیاز است که گاز را روی حرارت کم قرار دهید تا مواد آهسته جوش بخورد و خامه را اضافه کنید. بعد از غلیظ شدن خامه، کره را اضافه کرده و از روی حرارت بردارید. مواد باید آهسته جوش بخورند و با یکدیگر ترکیب شوند. در آخر دقت داشته باشید که این مایع کف‌‌آلود باید به کاستردی غلیظ و بدون کف تبدیل شود.

۳. مایه را صاف کنید

صاف کردن مایه کاسترد از توری

در آخرین مرحله از طرز تهیه کرم پیراشکی باید مایه آماده‌شده را با کمک یک توری یا الک صاف کنید. با این کار زرده‌های تخم‌مرغ دلمه‌شده و شیر غلیظ شده روی مایه دور ریخته می‌شود.

حال کرم پیراشکی‌تان آماده است روی آن را با نایلون بپوشانید. اجازه دهید مایه کامل خنک شود. پس از سرد شدن کرم، آن را با لیسک به شدت هم بزنید تا یک‌دست شود. حال تا آماده کردن پیراشکی می‌توانید آن را در یخچال بگذارید.

۴. خمیر را شکل دهید

آماده کردن خمیر پیراشکی

نوبت به آماده کردن پیراشکی‌ها می‌رسد. روی یک سطح صاف کمی آرد پاشیده و خمیر را روی آن بگذارید. خمیر را حسابی ورز دهید تا هوای اضافه آن کامل گرفته شود. برای آن‌که خمیر پیراشکی را قالب بزنید از دو روش آسان می‌توانید استفاده کنید.

روش اول به این صورت است که خمیر را با کمک یک وردنه صاف کرده و با استفاده از یک کاتر بیسکوییت یا کوکی آن را قالب بزنید. در این روش توجه داشته باشید که ضخامت قالب‌های پیراشکی نازک نباشند چرا که پف نمی‌کنند.

در روش دوم خمیر را به دو نیم تقسیم و هر کدام از آن‌ها را به شش قسمت کنید. هر قسمت را به شکل یک توپ دربیاورید و سپس با کمک وردنه یا دستان خود آن را صاف کنید. حال آن‌ها را با استفاده از یک کاتر یا چاقو قالب بزنید.

۵. پیراشکی ها را سرخ کنید

سرخ کردن پیراشکی در طرز تهیه کرم پیراشکی

سینی فر را کمی آرد بپاشید یا درون آن کاغذ روغنی بیاندازید سپس خمیرهای آماده شده را با فاصله از هم درون آن بچینید. روی آن را نایلون یا یک پارچه حوله‌ای تمیز انداخته و به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه به آن‌ها استراحت دهید.

با ور آمدن خمیرها نوبت آن است که تابه‌ بزرگی را تا نیمه پر از روغن کنید. بعد از داغ شدن روغن، پیراشکی‌ها را داخل روغن انداخته و هر طرف آن را به مدت سه دقیقه سرخ کنید تا به رنگ قهوه‌ای طلایی دربیایند.

این نکته را در نظر بگیرید که پیراشکی‌ها هنگام سرخ شدن در روغن غوطه‌ور باشند تا حسابی پف‌دار شوند. بعد از سرخ شدن پیراشکی‌ها را رو یک دستمال کاغذی یا توری خنک‌کننده بگذارید تا روغن اضافه آن جذب شود.

۶. پیراشکی‌ها را با کرم پر کنید

پر کردن پیراشکی با کرم

دارچین و شکر را داخل یک بشقاب بریزید و پیراشکی‌های سرخ‌شده را در آن غوطه‌ور کنید. اگر فقط پیراشکی شکری را دوست دارید پس طرز تهیه پیراشکی شکری در منزل را در کتاب کاله بخوانید. اما برای تهیه پیراشکی کرم‌دار، پیراشکی‌ها را دانه‌دانه به صورت عمودی در یک سینی گذاشته و با چاقو سوراخ‌شان کنید.

با این کار از کثیف شدن دست‌هایتان جلوگیری می‌کنید. کرم را داخل یک قیف پلاستیکی ریخته و سر آن را تا انتهای پیراشکی فرو کنید. این کار را تا انتها انجام دهید. حال که پیراشکی‌هایتان آماده است آن‌ها را داخل یکی سینی چیده و با سس شکلاتی براق تزئین کنید.

اگر تمایل دارید بدانید که چطور سس شکلاتی برای تزیین پیراشکی‌های تهیه کنید می‌توانید مطلب طرز تهیه سس شکلاتی براق برای روی کیک را در کتاب کاله بخوانید.

آماده کردن کرم پیراشکی
کرم پیراشکی را با طعم‌های متفاوت به راحتی می‌توانید در منزل آماده کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه کرم پیراشکی

پیراشکی با دستور و طعم‌های متفاوتی آماده می‌شود. اما بر حسب دستوری که در بالا برای شما شرح دادیم، در ادامه نیز نکاتی را آورده‌ایم که فوت و فن کار هستند به شما کمک می‌کنند تا کرم پیراشکی و پیراشکی کرم‌دار را به بهترین و راحت‌ترین شکل ممکن تهیه کنید.

چگونه پیراشکی‌های کرم دار زیبایی داشته باشیم؟

برای آن‌که پیراشکی‌هایتان شکل ناجوری نداشته باشند، ابتدا اجازه دهید پیراشکی‌ها کامل خنک شوند بعد آن‌ها را پر کنید. در صورتی که کامل خنک نشده باشند، کرم پیراشکی آب شده و بیرون می‌زند و شکل نامرتبی به خود می‌گیرند.

چگونه پیراشکی‌های کرم دار پف‌داری داشته باشیم؟

پیراشگی های پف دار

در صورتی می‌توانید پیراشکی‌های کرم دار پف‌داری داشته باشید که خمیرتان حسابی استراحت کرده باشد و حجم آن دو برابر شده باشد. از سویی، بعد از قالب زدن خمیر هم باید به آن زمان کافی دهید تا در اصلاح ور بیاید. نکته بعدی که باید در نظر داشته باشید دمای روغنی است که پیراشکی را در آن سرخ می‌کنید، حواستان باشد که روغن باید خوب داغ شده باشد.

لازم به یادآوری است که در کتاب کاله طرز تهیه پیراشکی پفکی نیز به صورت کامل توضیح داده شده است.

آیا در طرز تهیه کرم پیراشکی مواد لازم را می‌توان جایگزین کرد؟

بله. شیر و تخم‌مرغ مهم‌ترین موادی هستند که به راحتی می‌توانید آن‌ها را جایگزین کنید. اگر پیراشکی‌های روشن‌تری می‌خواهید به جای شیر از آب استفاده کنید. با آن‌که تخم‌مرغ خمیرتان را سفت‌تر و منسجم‌تر می‌کند اما در صورت نبود آن می‌توانید از یک‌دوم فنجان شیر استفاده کنید.

آیا روش‌های دیگری برای تهیه کرم پیراشکی وجود دارد؟

کرم توت فرنگی

کرم پیراشکی با دستورهای مختلف و طعم‌های متفاوتی آماده می‌شود. رایج‌ترین آن کرم زردرنگ یا همان کاسترد است که توضیح آن را در بالا گفته‌ایم. با این‌حال در ادامه به چند طعم اشاره خواهیم کرد که با توجه به ذائقه‌تان یکی از آن‌ها را می‌توانید انتخاب کنید:

۱. کرم توت فرنگی که با استفاده از یک فنجان خامه قنادی، یک‌دوم فنجان پوره توت‌فرنگی و یک‌چهارم عصاره توت‌فرنگی تهیه می‌شود.

۲. کرم تمشک که با یک فنجان خامه قنادی و یک‌دوم فنجان پوره تمشک یا عصاره آن آماده می‌شود.

۳. پنیر خامه‌ای که از کرم‌های خوشمزه به حساب می‌آید را می‌توانید با یک فنجان خامه قنادی و یک‌دوم فنجان پنیر خامه‌ای آماده‌اش کنید. از پنیر ماسکارپونه هم برای این کرم می‌توانید استفاده کنید.

۴. خامه شکلاتی که بارها طعم آن را چشیده‌اید، آن را به راحتی با یک فنجان خامه قنادی و ۱۰۰ گرم شکلات تلخ آماده کنید. طرز تهیه پیراشکی کرم دار خانگی با دستوری متفاوت در کتاب کاله آورده شده است.

دیدگاه ها