طرز تهیه کمپوت گیلاس با ماندگاری بالا

کمپوت گیلاس خانگی
آسان
4 نفر
آماده سازی
بیش 90دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

برای درست کردن یک دسر خوشمزه و مقوی و در عین حال رژیمی گاهی  به کمپوت کردن انواع میوه‌ها می‌توانیم فکر کنیم. با کمپوت کردن علاوه بر بهره بردن از خواص میوه‌ها، در چهار فصل می‌توانیم میوه‌های مورد علاقه‌مان را بخوریم و لذت ببریم. در این مطلب می‌خواهیم طرز تهیه کمپوت گیلاس را با ماندگاری بالا به شما آموزش دهیم. با این روش به راحتی می‌توانید حدود ۵ تا ۶ ماه بدون مواد نگهدارنده کمپوت را نگهداری کنید و در مواقع لزوم ازش استفاده کنید. همراه همیشگی ما باشید.

مواد لازم برای تهیه کمپوت گیلاس

  • گیلاسیک کیلوگرم
  • شکرنیم کیلوگرم
  • آبدو لیتر

طرز تهیه کمپوت گیلاس با ماندگاری بالا

مرحله اول

اگر مرحله به مرحله با ما پیش بروید قول می‌دهیم یک کمپوت خوشرنگ و خوش‌طعم داشته باشید. نکته مهم دیگری که در ابتدای کار باید به آن دقت کنید، رسیده و سالم بودن گیلاس‌ها است. بنابراین هنگام خرید گیلاسی انتخاب کنید که علاوه بر خوشرنگ بودن، رسیده و سالم باشد.

مرحله دوم

برای شروع ساقه گیلاس‌ها را بگیرید و آن‌ها را داخل آبکش بریزید تا آماده شست و شو باشند. شیر آب را روی گیلاس‌ها باز کنید و بعد ار شست و شو آبکش را کنار بگذارید تا گیلاس‌ها خشک شوند و آب کاملا خرج شود.

مرحله سوم

در این فاصله ظرف‌های مد نظر برای درست کردن کمپوت را انتخاب کنید و تمیز بشویید و کنار قرار دهید تا کاملا خشک شوند. اگر از تمیزی آن‌ها مطمئن نیستید چند دقیقه همراه در فلزی در آب جوش بجوشانید تا کاملا استریل شوند. درب شیشه‌ها را تا زمانی که به آن نیاز ندارید بگذارید در آب جوش بمانند.

مرحله چهارم

گیلاس‌ها را داخل ظرف‌های شیشه‌ای بریزید به طوری که چند سانتی‌متر از کناره هر ظرف خالی بماند. شکر را به اندازه مساوی بین ظرف‌های تقسیم کنید و داخل هر ظرف بریزید. شیشه‌ها را کمی تکان دهید تا شکر بین گیلاس‌ها جابه‌جا شود. حالا وقت اضافه کردن آب جوش است. دو لیتر آب داخل قابلمه روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. شیشه‌ها را از آب جوش پر کنید به طوری که یک سانتی‌متر از کناره‌های ظرف خالی بماند. درب‌ها را از آب جوش بیرون بیاورید و محکم شیشه‌های حاوی گیلاس را ببندید.

مرحله پنجم

یک قابلمه بزرگ بردارید. اندازه قابلمه باید طوری باشد که تمام ظرف‌های کمپوت داخل آن جا شوند. قابلمه را پر از آب کنید و شیشه‌ها را داخل آن بچینید. یک تا دو سانتی‌متر آب زیر شیشه‌ها قرار بگیرد مسئله‌ای ندارد. شعله را روشن کنید و منتظر بمانید تا آب به نقطه جوشش برسد. قابلمه را رور حرارت قرار دهید تا آب داخل آن به جوش آید. حدود یک رب زمان دهید تا آب با حرارت متوسط بجوشد. بعد از یک رب شیشه‌ها را از آب جوش بیرون بیاورید و دوباره درب شیشه را محکم کنید و حالت وارونه کنار قرار دهید تا هوای آن‌ها خارج شود. روی شیشه‌ها را با یک پتو بپوشانید تا آهسته سرد شوند.

کمپوت گیلاس‌مان آماده است. کافی است بعد از خنک شدن در محیطی تاریک و خنک بیرون از یخچال نگهداری کنید.

دیدگاه ها