طرز تهیه کوکو سیب زمینی با آرد سوخاری، گندم، ذرت و نخودچی

طرز تهیه کوکو سیب زمینی با آرد
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

کوکو سیب زمینی یک غذای خوشمزه و حاضری به حساب می‌آید که می‌توانید خیلی راحت با مخلوط سیب زمینی، پیاز، تخم مرغ و البته مقداری آرد به سهولت تهیه کنید و هم سر سفره غذایتان از خوردنش لذت ببرید هم از آن به عنوان یک غذای مناسب مسافرت استفاده کنید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه کوکو سیب زمینی با سیب زمینی خام و طرز تهیه کوکو سیب زمینی با سیب زمینی آب پز را تهیه کرده بودیم و در ادامه طرز تهیه کوکو سیب زمینی با آرد را بررسی خواهیم کرد.

مواد لازم برای تهیه کوکو سیب زمینی با آرد

  • سیب زمینی به مقدار لازم
  • تخم مرغ به مقدار لازم
  • پیاز به مقدار لازم
  • نمک، فلفل و ادویه به مقدار لازم
  • آرد به مقدار لازم

طرز تهیه کوکو سیب زمینی با آرد

پختن سیب زمینی‌ها

پخت سیب زمینی برای تهیه کوکو سیب زمینی با آرد

اولین مرحله از طرز تهیه کوکو سیب زمینی با آرد این است که سیب زمینی‌ها را با پوست در مقداری آب بگذارید و اجازه دهید خوب بپزند. البته اگر زمان کافی برای پخت سیب زمینی ندارید می‌توانید سیب زمینی خام را رنده کنید و کوکو سیب زمینی بپزید. طرز تهیه کوکو سیب زمینی با سیب زمینی خام را با جزییات در کتاب کاله بخوانید.

مخلوط کردن مواد

مخلوط کردن مواد کوکو سیب زمینی با آرد

وقتی سیب‌زمینی‌ها پختند آن‌ها را پوست گرفته و یا رنده کنید یا در مخلوط کن بریزید تا کاملا له شود. بعد پیاز رنده شده که آبش را هم گرفته‌اید اضافه کنید و هم بزنید در نهایت تخم مرغ، نمک، فلفل و ادویه و آرد را اضافه کنید و خوب همه مواد را مخلوط کنید تا مایه کوکوی شما آماده شود.

نکته: اگر مایه کوکوی شما خیلی شل شده می‌توانید مقدار آرد را اضافه کنید.

سرخ کردن کوکو سیب زمینی

سرخ کردن کوکو سیب زمینی با آرد

اکنون و در این مرحله در یک ماهیتابه مناسب نچسب، روغن بریزید و اجازه دهید خوب داغ شود. بعد با دست خود مقداری از مایه کوکو را بردارید و شکل دهید و داخل روغن داغ بگذارید تا سرخ شود. وقتی یک سمت کوکو سیب زمینی سرخ شد آن را برگردانید و روی دیگر را هم سرخ کنید. این کار را تا اتمام تمام مایه کوکو ادامه دهید.

نکته: برای این‌که مواد به دستتان نچسبد حتما یک ظرف آب کنار دستتان بگذارید و ابتدا دستتان را خیس کنید و بعد به کوکو شکل دهید.

نکته: کوکو سیب زمینی را می‌توانید به صورت یکدست ته ماهیتابه پهن کنید. اگر دوست دارید طرز تهیه کوکو سیب زمینی به این شکل را یاد بگیرید به کتاب کاله و مطلب طرز تهیه کوکو سیب زمینی به سبک مامان معصومه مراجعه کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه کوکو سیب زمینی

طرز تهیه کوکو سیب زمینی با آرد

همان‌طور که دیدید تهیه و پخت کوکو سیب زمینی چه تهیه کوکو سیب زمینی پفکی باشد یا نوع دیگر کار نسبتا ساده‌ای است فقط باید هنگام تهیه آن نکات و فوت‌وفن‌های تهیه‌اش را بدانید.

استفاده از انواع آرد برای تهیه کوکو

در کوکو، استفاده از انواع مختلف آرد به دلایل متعددی انجام می‌شود:

  1. طعم و بافت: هر نوع آرد، طعم و بافت متفاوتی را به کوکو می‌دهد. آرد گندم سفید به کوکو بافتی محکم‌تر و یکنواخت‌تر می‌دهد، در حالی که آرد گندم کامل (آرد کامل) بافتی پوک‌تر ایجاد می‌کند که می‌تواند طعم کوکو را بهتر کند.
  2. ارزش غذایی: آرد گندم کامل (آرد کامل) حاوی مقادیر بیشتری از فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که می‌تواند کوکو را از لحاظ تغذیه‌ای غنی‌تر کند. در مقابل، آرد سفید کمترین میزان فیبر و مواد مغذی را دارد.
  3. تغذیه متنوع: استفاده از انواع مختلف آرد، امکان افزودن تنوع به رژیم غذایی را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، می‌توان از آرد جو و آرد نخود هم برای کوکو استفاده کرد تا به رژیم غذایی افرادی که از گندم یا گلوتن خودداری می‌کنند، تنوع بخشیده شود.

با توجه به این عوامل، انتخاب نوع آرد در کوکو می‌تواند به تغییر در طعم، بافت و ارزش غذایی آن کمک کند.

نکاتی برای وا نرفتن کوکو سیب زمینی

برای اینکه کوکو وا نرود حتما اجازه دهید سیب زمینی کامل خنک شود بعد آن‌ها را له یا رنده کنید. ضمنا کوکو را حتما در روغن داغ سرخ کنید تا وا نرود و از هم نپاشد و هم این‌که روغن کمتری جذب کند.

دیدگاه ها