طرز تهیه کوکی دبل چاکلت خانگی و خوشمزه

طرز تهیه کوکی دبل چاکلت
آسان
۴ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

اگر کوکی مورد علاقه‌تان دارای لبه‌های ترد و نازک اما درکل بافتی نرم و اسفنجی دارد، حتما باید این کوکی دبل چاکلت بدون آرد را درست کنید. با این که دستورالعمل‌های زیادی برای تهیه کوکی شکلاتی وجود دارند و شاید فکر کنید این کوکی مثل هر کوکی شکلاتی دیگری است که تا به حال امتحان کردید، اما واقعیت این است که کوکی دبل چاکلت با طعم شکلاتی عمیقش که هم از پودر کاکائوی سیاه و هم از پودر کاکائوی معمولی و چیپس شکلات گرفته، دارای رنگی تیره و طعم عمیق شکلاتی است که کاملا آن را متفاوت کرده است. عصر پاییزی‌تان را با یک فنجان چای داغ و این کوکی خوشمزه دلچسب‌تر کنید.

مواد لازم برای تهیه کوکی دبل چاکلت خانگی و خوشمزه

 • پودر کاکائونصف فنجان
 • پودر قندنصف فنجان
 • پودر کاکائو سیاهنصف فنجان
 • پودر اسپرسویک قاشق چای‌خوری
 • نمکنصف قاشق چای‌خوری
 • سفیده تخم مرغ بزرگسه عدد
 • عصاره وانیلیک قاشق چای‌خوری
 • چیپس شکلاتدو فنجان

طرز تهیه کوکی دبل چاکلت خانگی

مرحله اول

کوکی‌های شکلاتی مثل کوکی نوتلا طرفدار زیاد دارند اما اگر طعم شکلات‌های شیرین را دوست ندارید، می‌توانید سراغ کوکی دبل چاکلت بروید که با وجود کاملا شکلاتی بودنش، بیش از اندازه شیرین نیست. چون این کوکی قبل از پخت بافت بسیار چسبناکی دارد این مرحله را باید جدی بگیرید. اول قفسه فر را با قلم آشپزی چرب کنید. یک کاغذ روغنی کف قفسه پهن کنید و دوباره روی کاغذ را چرب کنید. به همین ترتیب دو کاغذ روغنی دیگر به طوری که لابه‌لای هرکدام را چرب کردید، روی هم قرار دهید.

مرحله دوم

یک کاسه بزرگ بردارید و مواد خشک را با هم مخلوط کنید؛ یعنی پودر قند ، پودر کاکائو ، پودر کاکائو سیاه ، پودر اسپرسو و نمک را داخل کاسه بریزید و هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله سوم

سفیده تخم مرغ و وانیل را به مواد اضافه کنید و به همزدن ادامه دهید. همزن برقی را دور کند این کار را به بهترین شکل انجام می‌دهد، اما با یک قاشق چوبی و مقداری زور بازو هم کارتان را راه می‌اندازد. در ابتدا وقتی شروع به هم زدن می‌کنید، مخلوط بسیار خشک و غلیظ است اما به مرور براق و شل و چسبناک می‌شود.

مرحله چهارم

چیپس شکلات را هم به مخلوط اضافه کنید و کمی هم بزنید در حد این که چیپس‌ها به طور یکنواخت همه جا پخش شوند.

مرحله پنجم

مایه کوکی را باید به کمک قاشق غذاخوری روی کاغذ روغنی بریزید و حدود نیم ساعت کنار بگذارید تا فر گرم شود. روی هر کاغذ روغنی دو عدد کوکی بپزید. سپس کاغذ رویی را بردارید و کوکی‌های بعدی را بپزید.

مرحله ششم

فر را روی دمای 180 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. قفسه را داخل فر قرار دهید. حدود هشت تا ده دقیقه زمان لازم است تا کوکی‌ها بپزند. بعد از پخت کوکی‌ها را حدود یک دقیقه کنار قرار دهید تا خنک شوند. سپس کاغذ روغنی اول را بردارید و مابقی مایه کوکی را روی کاغذ‌های بعدی بچینید و کوکی درست کنید.

چند نکته

 • پودر کاکائوی سیاه دارای طعم شدید شکلاتی و رنگی تیره است و به کوکی‌ها شکل متفاوتی می‌دهد. پودر شکلات معمولی هم باعث شیرین شدن کوکی می‌شود.
 • حتما همانطور که گفتیم از کاغذ روغنی استفاده کنید تا کوکی‌ها به قفسه فر نچسبند.
 • وقتی کوکی شروع به ترک خوردن کرد، یعنی چیزی نمانده تا کاملا بپزد.

دیدگاه ها