طرز تهیه یک دسر برای افطار: پودینگ شکلاتی لیوانی

دسر برای افطار
آسان
4 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

امروز به سراغ طرز تهیه یک دسر برای افطار رفته‌ایم. در این روزها که همه به نوعی مشغول درست کردن وعده سحر و افطار هستند، تصمیم گرفته‌ایم که مثل همیشه با یک پیشنهاد مناسب و دوست‌داشتنی وعده غذایی متفاوت و آسانی را آموزش دهیم تا همه بتوانند از تجربه‌ خوردن آن لذت ببرند.

دسر برای وعده افطار یک گزینه بسیار مناسبی است؛ چرا که هم به دلیل شیرین بودن انرژی از دست رفته بدن را در طی چند ساعت گرسنگی تامین کرده و هم به روند هضم غذاهای دیگر سرعت می‌بخشد. هنگامی که حرف شیرینی‌ها و دسرهای مخصوص ماه رمضان می‌شود معمولا به فکر زولبیا، بامیه، شله زرد یا شیر برنج می‌افتید و کم‌تر پیش می‌آید به پودینگ یا دسرهای دیگر فکر کنید.

پودینگ شکلاتی لیوانی از آن انتخاب‌های خوشمزه و پرانرژی است که می‌توانید برای داشتن یک میز افطار متفاوت تهیه کنید. این دسر افطاری تنها در طی چند مرحله ساده و کمتر از سه ساعت آماده سرو برای سفره افطار شما می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا در نهایت سفره افطار خوشرنگ‌تری داشته باشید.

مواد لازم برای تهیه پودینگ شکلاتی لیوانی

 • خامه پاستوریزه کاله (هم زده برای گاناش)130 گرم
 • پنیر ماسکارپونه کاله140 گرم
 • پودر قند70 گرم
 • فندق خرد شده75 گرم
 • خامه هم‌زده سرد180 گرم
 • ویفر شکلاتی یا فندقیدو تا سه بسته
 • فندق بو دادهبه مقدار لازم
 • چیپس شکلاتبه مقدار لازم

طرز تهیه پودینگ شکلاتی لیوانی

مرحله اول

برای شروع ابتدا گاناش شکلاتی مخصوص این دسر را آماده کنید.

مرحله دوم

برای تهیه گاناش شکلاتی همانطور که قبلا در کتاب کاله دستور تهیه‌اش را برایتان قرار داده‌ایم باید عمل کنید. ابتدا، 130 گرم خامه هم‌زده را داخل یک شیرجوش یا قابلمه کوچک بریزید. آن را روی حرارت متوسط قرار دهید تا خامه گرم شود. هنگامی که خامه به نقطه جوش رسید، قابلمه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

مرحله سوم

در ادامه، چیپس شکلاتی یا شکلات خرد شده را به مخلوط اضافه کنید و بگذارید تا یک دقیقه داخل خامه داغ بماند و ذوب شود. در ادامه، مخلوط را با هم‌زن دستی یا لیسک هم بزنید تا یک‌دست شود. در این مرحله باید یک گاناش شکلاتی با بافتی لطیف و ظاهری براق داشته باشید.

مرحله چهارم

اکنون به سراغ درست کردن لایه ماسکارپونه بروید. 140 گرم پنیر ماسکارپونه را همراه با 70 گرم پودر قند داخل کاسه دستگاه هم‌زن بریزید. مخلوط را به مدت 30 ثانیه هم بزنید تا حالت خامه‌ای به خودش بگیرد.

مرحله پنجم

75 گرم فندق خرد شده را به مخلوط خامه‌ای اضافه کنید و مجدد شروع به همزدن کنید. در حین هم زدن 180 گرم خامه هم‌زده سرد را به مخلوط اضافه کنید. مخلوط را آنقدر هم بزنید که غلیظ شود و حالت فومی بگیرد. در صورتی که رد پره‌های هم‌زن روی مخلوط بماند یعنی به حالتی که موردنظر ما بوده رسیده است. سپس، مخلوط آماده شده را داخل یک کیسه زیپ‌دار بریزید تا استفاده از آن راحت‌تر شود. در غیر این صورت، می‌توانید از قاشق هم استفاده کنید.

مرحله ششم

ویفرها را به قطعات کوچکتر خرد کنید و کنار بگذارید. لیوان‌ها یا ظرف‌های مخصوص دسر را حاضر کنید و کنار خود بگذارید. سپس لایه‌های دسر را داخل ظرف‌ها بچینید. ابتدا، مقداری از گاناش شکلاتی را به عنوان لایه اول داخل ظرف بریزید. روی آن را با حدود یک چهارم از ویفرهای خرد شده بپوشانید. دوباره مقداری گاناش شکلاتی روی ویفرها بریزید و روی آن‌ها را کاملا بپوشانید.

مرحله هفتم

اکنون یک سمت کیسه زیپ‌دار حاوی مخلوط ماسکارپونه را با قیچی ببرید و با فشار دادن کیسه مقداری از مخلوط ماسکارپونه را روی لایه شکلاتی بریزید. روی این لایه را هم با گاناش شکلاتی بپوشانید و به همان ترتیب که گفته شد ویفرها را اضافه کنید و روی آن را باز هم با گاناش شکلاتی بپوشانید.

مرحله هشتم

مخلوط ماسکارپونه باقیمانده را به موادتان اضافه کنید. دسر را به مدت چند ساعت داخل یخچال قرار دهید تا سرد و آماده سرو شود.

مرحله نهم

دسر برای افطار شما آماده است. هنگامی که آن را از یخچال بیرون آوردید، روی آن را با خامه هم‌زده، فندق بوداده خرد شده، ویفر خرد شده و تراشه‌های شکلات به شکل دلخواه تزئین کنید. نوش جان!

نکات مهم تهیه پودینگ شکلاتی لیوانی: ایده دسر برای افطار

 • دقت کنید که نیازی به هم‌زدن بیش از حد ماسکارپونه و خامه نیست و همان طور که گفته شد فقط کافیست که مخلوط شکل بگیرد.
 • برای این که چینش لایه‌های دسر را تمیز انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما گاناش شکلاتی را هم داخل قیف مخصوص شیرینی‌پزی یا یک کیسه که نوک آن را بریده‌اید بریزید.
 • شما می‌توانید این دسر را از یک روز زودتر تهیه کنید و به مدت یک شب داخل یخچال قرار دهید. اما این نکته را بدانید که این دسر هرچه بیشتر داخل یخچال قرار بگیرد، ویفرها هم حالت تردی خود را بیشتر از دست می‌دهند.

دیدگاه ها