فوت و فن تهیه مارمالاد آلبالو بدون گرفتن هسته

مارمالاد آلبالو
متوسط
۳۰ نفر
آماده سازی
بیش 90دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

برای شما هم گرفتن هسته آلبالو و ساعت‌ها وقت گذاشتن برای تهیه مربا آنقدر سخت است که هر سال عطایش را به لقایش می‌بخشید و این پرونده را با خریدن یک شیشه مربای آماده می‌بندید؟ حق دارید. هسته‌گیری آلبالو و پختن مربایش واقعا وقت‌گیر است، اما برای آماده کردن یک مارمالاد خانگی لعابدار و خوش‌عطر نه نیازی به جدا کردن هسته تک‌تک آلبالوها دارید و نه قرار است وقت زیادی را پای اجاق صرف کنید. تعجب نکنید! در این مطلب همه فوت و فن‌های پخت سریع و آسان خوشمزه‌ترین مارمالاد آلبالو را با شما درمیان می‌گذاریم.

مواد لازم برای تهیه مارمالاد آلبالو

 • آلبالو یک و نیم کیلو
 • شکر یک کیلو
 • پودر ژله آلبالوچهار قاشق غذاخوری
 • آب لیمویک قاشق مرباخوری

طرز تهیه مارمالاد آلبالو

مرحله اول

آلبالوها را بشویید و چوب و برگشان را جدا کنید. سپس به آرامی با گوشت‌کوب کمی آنها را له کنید و در یک قابلمه لعابی لابه‌لایشان شکر بریزید. قابلمه را در یخچال بگذارید و حداقل سه ساعت برای آب انداختن آلبالوها صبر کنید.

مرحله دوم

آلبالوها را در قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم به جوش بیاورید. در حین جوشیدن آنها را هم بزنید و کف رویشان را هم بگیرید. بعد از حدود ۲۰ دقیقه که آلبالوها نرم شدند، شعله را خاموش کنید تا کمی از حرارت بیفتند. سپس یک صافی با سوراخ‌های گشاد (نه به اندازه‌ای که هسته از آن عبور کند) بردارید و مارمالاد‌ها را کم کم در صافی ریخته و با پشت قاشق آنها را بگردانید تا مایه مارمالاد در ظرف دیگری بریزد و هسته‌ها جدا شوند.

مرحله سوم

مایه را به قابلمه برگردانید و دوباره تا زمان غلیظ شدنش روی شعله ملایم بگذارید. پودر ژله را در آب جوش حل کنید و ژله را در مایه مارمالاد بریزید. البته برای تهیه مارمالاد آلبالو همیشه به اضافه کردن پودر ژله یا ژلاتین نیازی ندارید، اما از نظر ما مارمالادهای ژلاتینی بافت خوشایندتری دارند.

برای پنج دقیقه، یعنی زمانی‌ که مایه مارمالاد شبیه یک مایع شکری غلیظ و چسبناک در حال جوشیدن شد، به پخت ادامه دهید.

مرحله چهارم

آب لیمو را اضافه کرده و بعد از کمی هم زدن، شعله را خاموش کنید. یادتان نرود که مارمالاد بعد از خنک شدن غلیظ‌تر می‌شود. حالا مارمالاد آلبالوی خوش‌طعم‌تان را در شیشه‌های تمیز و خشک بریزید و در یخچال بگذارید. بهتر است شیشه‌های کوچکی را انتخاب کنید و یکی از آنها را در یخچال، و باقی را در فریزر نگه‌دارید.

نکته

مارمالاد آلبالو به اندازه کافی خوش‌طعم و عطر هست و معمولا نیازی به اضافه کردن چیزی به آن ندارید، اما در صورت تمایل و برای تنوع دادن به طعم آن می‌توانید از کمی دارچین، جوز هندی، هل یا وانیل در پخت آن استفاده کنید.

اگر اهل مربا و مارمالاد ترش هستید می‌توانید طرز تهیه مربای زرشک را هم در کتاب کاله مطالعه کنید.

دیدگاه ها

  1. سلام؛
   نظر لطف شماست.
   خیلی خوشحال هستیم که توانستیم رضایت شما مخاطب عزیز را کسب کنیم. پیام شما باعث می‌شود ما با انرژی مضاعفی به کارمان ادامه دهیم.