بعد از خوردن غذای تند چه کنیم؟ سه خوراکی شگفت انگیز

برای سوزش فلفل در دهان چه کنیم

اگر یک غذای تایلندی را امتحان کنید، یا اینکه فلفل زیاد در غذایتان ریخته باشید، بعد از خوردن غذا حس می‌کنید آتش درون دهانتان زبانه می‌کشد. اینجاست که از خودتان می‌پرسید باید بعد از خوردن غذای تند چه کنیم؟

بعضی از افراد آب را برای خاموش کردن آتش فلفل و کم کردن سوزش دهانشان استفاده می‌کنند. غافل از اینکه این تجربه قدیمی همیشه خوب کار نمی‌کند. طبق تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه ایالتی نیومکزیکو، نوشیدن آب حتی ممکن است میزان سوزش دهانتان را بیشتر کند و این یکی از بدترین تجربه‌های عمرتان باشد.

بهترین خوراکی‌ها برای از بین بردن تندی فلفل در دهان

در این مقاله قرار است به سراغ روش‌هایی برویم که آتش فلفل را در کمترین زمان ممکن خاموش می‌کنند و آرامش را برایتان به ارمغان می‌آورند. با ما همراه باشید و جواب سوال بعد از خوردن غذای تند چه کنیم را پیدا کنید.

۱٫ شیر

طرفداران غذاهای تند به‌خوبی این موضوع را می‌دانند که، هیچ‌چیزی بهتر از شیر نمی‌تواند تندی پس از خوردن فلفل را برطرف کند. البته اگر به شیر دسترسی ندارید، می‌توانید از بستنی برای این کار کمک بگیرید.

برایتان جالب است بدانید که چطور شیر می‌تواند تندی فلفل را از بین ببرد؟ پروتئین‌های موجود در شیر و سایر لبنیات اثر کپسایسین موجود در فلفل‌های تند را خنثی می‌کنند. به همین خاطر است که خوردن شیر بعد از غذاهای تند مثل آب روی آتش است و سوزش دهانتان را کم می‌کند. (طرز تهیه چند سس تند لبسوز را در کتاب کاله بخوانید)

۲٫ نان

وقتی قرار است یک غذای تند مکزیکی یا هندی سفارش دهید، حتما میزان نان همراه غذا را دو برابر در نظر بگیرید. اگر نان کنار غذای تندتان باشد، بعد از خوردن آن با مشکل بعد از خوردن غذای تند چه کنیم مواجه نمی‌شوید! چون گیرنده‌های بدن به‌جای کپسایسین موجود در فلفل، نسب به کربوهیدرات‌های مصرف شده واکنش نشان می‌دهند.

البته تاثیر شیر و لبنیات در کاهش تندی غذاها نسبت به نان و کربوهیدرات‌های دیگر بیشتر است.

۳٫ شکر

برای شیرینی دوستان شکر بهترین گزینه برای کاهش عطش بعد از خوردن غذاهای تند است. تحقیقات نشان می‌دهد که تاثیر شکر در از بین بردن سوزش دهان بعد از مصرف غذاهای تند حتی از نان هم بیشتر است.

بنابراین اگر یک غذای تندوتیز خورده‌اید یا کمی فلفل در سالادتان بوده و دهانتان را به آتش کشیده، یکی از بهترین راه‌های کاهش این سوزش مصرف یک دسر یا نوشیدنی شیرین (مثل اسموتی موز و انگور) است.

جالب است بدانید

دلیل کم بودن تندی فلفل‌های قرمز نسبت به فلفل‌های سبزرنگ، شکر موجود در آن‌ها است. در نتیجه، اگر می‌خواهید هم از خواص فلفل بهره‌مند شوید و هم دهانتان کمتر بسوزد، فلفل‌های قرمز انتخاب بهتری هستند. (وقتی سس فلفل می‌خوریم چه اتفاقی در بدن ما می‌افتد؟)

فلفل سبز تندتر از فلفل قرمز است
دلیل اینکه فلفل‌های سبز از فلفل‌های قرمز تندتر هستند، شکر موجود در آن‌ها است.

سخن آخر

دسرهای خوشمزه مکزیکی مانند flan یا sopapillas با عسل، هر سه ترکیب کاهش‌دهنده تندی فلفل را با هم دارند. در ترکیبات این دسرها شکر، آرد و شیر وجود دارد. این نوع دسرها و مواد غذایی مشابه گزینه مناسبی برای کم کردن سوزش دهان پس از خوردن غذاهای تند هستند.

دیدگاه ها