تزیین زرشک پلو با مرغ مجلسی با ۶۰ ایده خلاقانه و خاص

تزیین زرشک پلو با مرغ

زرشک پلو با مرغ یکی از غذاهای مجلسی ما ایرانی‌هاست که در مجالس مختلف‌مان از مراسم عروسی گرفته تا نذری این غذا سرو می‌شود. بنابراین علاوه بر آموزش طرز تهیه زرشک پلو با مرغ مهم است که بتوانید تزیین زرشک پلو با مرغ مجلسی را هم با ایده‌های خاص بدانید. در ادامه بخشی از روش‌های تزیین زرشک پلو را به سبک‌های مختلف بررسی می‌کنیم اما قبلش ابتدا به صورت خلاصه روش تهیه و پخت زرشک پلوی مجلسی را بررسی می‌کنیم.

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ مجلسی

همان‌طور که از اسم این غذا هم مشخص است، این غذا ترکیبی از برنج، مرغ، زرشک و البته زعفران است. هر چند برای تهیه آن به پیاز، سیر و حتی هویج و فلفل دلمه‌ای هم برای گرفتن بوی زهم مرغ نیاز دارید.

برای شروع تهیه زرشک پلو باید ابتدا مرغ را آماده کنید. کافی است مرغ را با پیاز طلایی سرخ شده تفت دهید و بعد با ادویه مناسب و البته هویج و فلفل دلمه خرد شده و مقداری آب بگذارید مرغ بپزد. بعد از آن‌که مرغ پخت باید آن را خوب در روغن تفت دهید تا خوب طلایی شود و بعد رویش مقداری زعفران آب شده بریزید و بگذارید با آب مرغی که مانده بود کمی دیگر بپزد. بعد از مدت کوتاهی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مرغ شما آماده است. جزییات طرز تهیه زرشک پلو با مرغ مجلسی را در کتاب کاله می‌توانید مطالعه کنید.

حالا نوبت درست کردن پلوی آن است. برای تهیه پلوی این غذا هم می‌توانید برنج کته آماده کنید و هم برنج آبکش. بعد از دم کشیدن برنج‌تان، غذای خوشمزه و مجلسی شما آماده است و نوبت آن رسیده که آن را برای سرو آماده کنید. پس دست به کار شوید و روش‌هایی تزیین زرشک پلو را در ادامه ببینید. اگر می‌خواهید فوت و فن طرز تهیه برنج کته و طرز تهیه برنج آبکش را بدانید هم حتما به کتاب کاله سر بزنید.

روش‌های مختلف تزیین زرشک پلو با مرغ مجلسی

تزیین زرشک پلو با مرغ مجلسی

همان‌طور که روش پخت زرشک پلو متفاوت است، تزیین زرشک پلو هم کاری است کاملا بستگی به سلیقه و البته مکان ارائه و سرو زرشک پلو. اما به طور کلی مثل همه غذاها و خوردنی‌های دیگر، تزیین زرشک پلو و مرغ را هم می‌توانید هم با استفاده مخلفات همراه زرشک پلو که رنگ و لعاب خوبی هم دارند انجام دهید هم با کمک گرفتن از ظروف خاص.

تزیین با زرشک و برنج زعفرانی

یکی از رایج‌ترین روش‌های تزیین زرشک پلو و مرغ این است که از زرشک و برنج زعفرانی استفاده کنید. برای این کار کافی است زعفران دم کرده را روی بخشی از پلوی زرشک پلو بریزید و هم بزنید تا پلوی شما زعفرانی شود سپس از آن برای تزیین روی دیس یا بشقاب پلوی‌تان استفاده کنید. این کار را می‌توانید کاملا با سلیقه خود انجام دهید و در کنارش زعفرانی که در مقداری کره یا روغن تفت داده‌اید را هم برای بخش‌های دیگر ظرف استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که برای تزیین این غذا می‌توانید با خلال پسته ترکیب رنگ جذاب‌تری هم داشته باشید.

استفاده از پلوی قالبی برای تزیین

یکی از کارهای ساده‌ای که می‌توانید برای تزیین زرشک پلو خود انجام دهید این است که پلو را به شکل قالبی درآورید. یا پلویی که در قابلمه پخته‌اید را همراه با ته دیگ به شکل قالبی در ظرف بریزید.

تزیین زرشک پلو با ظروف خاص

استفاده از ظروف خاص مثل انواع سینی مسی یا نقره یا حتی ظروف همسان و یک‌رنگ در کنار هم و ایجاد یک ترکیب جذاب با آن‌ها هم یک روش خاص برای تزیین زرشک پلو است.

اما سوای تمام روش‌هایی که برای تزیین گفتیم می‌توانید از ترکیب همه روش‌های بالا استفاده کنید تا تزیینی خاص‌تر داشته باشید. در ادامه نمونه تصاویری از هنر تزیین زرشک پلو را که ما از سایت‌های مختلف برای ایده گرفتن آماده کرده‌ایم، می‌بینید.

نویسنده

حبیبه مجیدی

مترجمی بودم که دوست داشت روزنامه‌نگار باشد؛ روزنامه‌نگاری شدم که به دنیای روابط عمومی آنلاین کشیده شد و در نهایت نویسنده‌ای شدم تا همچنان بیاموزم.

بیشتر بخوانید

دیدگاه ها