طرز تهیه آش شلغم خوشمزه و آسان برای سرماخوردگی

طرز تهیه آش شلغم
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

فصل پاییز و زمستان که فرا می‌رسد در سفره ایرانی آش و سوپ جای خود را باز می‌کنند. با وجود سرماخوردگی‌های این دو فصل، آش و سوپ معجزه‌ای برای پیشگیری و البته بهبود سرماخوردگی به شمار می‌رود. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه انواع آش از طرز تهیه آش کلم قمری گرفته تا طرز تهیه آش شله قلمکار را بررسی کرده بودیم. اما اینجا می‌خواهیم طرز تهیه آش شلغم ساده‌ای را به شما آموزش دهیم که به‌خاطر خواص شلغم بتواند دارویی جادویی برای سرماخوردگی‌های شما و خانواده‌تان باشد.

مواد لازم برای تهیه آش شلغم

  • عدس یا ماش نصف پیمانه
  • شلغم ۴-۵ عدد
  • لپه نصف پیمانه
  • سبزی آش نصف پیمانه
  • برنج نیم دانه یک پیمانه
  • پیاز ۲ عدد
  • نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه آش شلغم

۱. پختن حبوبات آش

پختن عدس و برنج برای تهیه آش شلغم

اولین مرحله از طرز تهیه آش شلغم این است که پیاز رنده شده را در تابه مناسبی با کمی روغن تفت دهید تا طلایی شود. سپس کمی زردچوبه را اضافه کنید. بعد عدس یا ماش را در قابلمه با آب روی حرارت زیاد بگذارید تا آب به جوش آید و بعد شعله گاز را ملایم کنید تا رفته‌رفته عدس یا ماش بپزد. وقتی به آخرین مرحله پخت عدس نزدیک شدید، برنج را اضافه کنید و کمی هم بزنید و بعد اجازه دهید برنج با عدس بپزد.

۲. اضافه کردن سبزی و پخت آش

اضافه کردن سبزیجات به آش شلغم

در نهایت سبزیجات خرد شده را با شلغم که نگینی خرد کرده‌اید به همراه کمی نمک و فلفل به مخلوط در حال پخت اضافه کنید. بعد از اضافه کردن همه مواد، باز هم اجازه دهید مواد حدود ۸-۱۰ دقیقه دیگر بپزد. در نهایت هم گاز را خاموش کنید و آش شلغم را در ظرفی مناسب بریزید و  تزیین کنید. برای تزیین این آش می‌توانید درست مثل طرز تهیه آش رشته از کشک، نعنا داغ و پیاز داغ و البته سیر داغ استفاده کنید.

اگر از این آش خوشتان آمده قطعا از سوپ شلغم هم خوشتان می‌آید پس طرز تهیه سوپ شلغم را هم در کتاب کاله مطالعه کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه آش شلغم

طرز تهیه آش شلغم

تهیه آش معمولا کار سختی به نظر می‌آید چون اکثرا اسم آش که می‌آید یاد تهیه آش رشته می‌افتند که جزییات زیادی دارد اما واقعیت این است که باقی آش‌ها معمولا سخت و پیچیده نیستند، درست مثل طرز تهیه آش شلغم که اینجا مرور کردیم و فقط کافی است جزییات آن را بررسی کنیم.

انواع روش‌های پخت آش شلغم

آش شلغم عمدتا در سه استان یزد، خراسان جنوبی و فارس طبخ می‌شود و جالب است که در هر یک از این مناطق از مواد مختلفی برای تهیه آن استفاده می‌کنند و در نتیجه طعم نهایی این آش در این سه شهر متفاوت است. به عنوان مثال در برخی مناطق مثل یزد گوشت یا کوفته را به این آش اضافه می‌کنند. اما در جای اصلی که این غذا از آن‌جا آمده است یعنی خراسان، آن را بدون گوشت درست می‌کنند. هر چند در برخی موارد افراد آش شلغم را با بلغور گندم یا ماش هم می‌پزند.

سبزیجات اصلی آش شلغم

همه انواع آش شلغم دارای پیاز و برخی از سبزیجات مانند گشنیز، اسفناج و شلغم هستند. اما اگر سبزیجات لازم را ندارید می‌توانید فقط از اسفناج استفاده کنید.

استفاده از گوشت در آش شلغم

معمولا آش سنتی شلغم را با گوشت تهیه می‌کنند و بیشتر مواقع گوشت قلقلی در این غذا ریخته می‌شود اما می‌توانید با حذف گوشت این غذا را کاملا مناسب گیاهخوارن و همه کنید یا این که اگر این آش را برای سرماخوردگی خود و عزیزان‌تان تهیه کردید گوشت چرخ‌کرده را فقط بعد از تفت کمی داخل این آش بریزید و اجازه دهید بپزد.

شلغم و خاصیت آن برای سرماخوردگی

معمولا از شلغم به عنوان یک آنتی بیوتیک نام برده می‌شود و به همین دلیل استفاده از آن برای تهیه سوپ و آش رایج است. شلغم یک التیام‌بخش خوب برای علائم سرماخوردگی بخصوص التهاب گلو، تنگی نفس و سرفه‌های خشک است. بنابراین علاوه بر آش می‌توانید با آن را به شکل خوراک شلغم و تخم‌مرغ فوری و آسان یا حتی طرز تهیه سوپ شلغم هم استفاده کنید.

دیدگاه ها