طرز تهیه آش شولی محلی ؛ یک غذای اصیل یزدی

طرز تهیه آش شولی
آسان
6 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

جالب است بدانید که یزد‌ی‌ها آش شولی را حدود ۱۰ تا ۱۱ صبح و برای باز شدن اشتهایشان می‌خورند، اما برای مردم دیگر شهرهایی که به تقلید از آنها شولی را طبخ می‌کنند، این آش یک پیش‌غذای خوش عطر و رنگ است. در استان یزد شولی را با شلغم هم درست می‌کنند، اما در این مطلب طرز تهیه آش یزدی را با چغندر و به روش سنتی به شما آموزش می‌دهیم.

اگر این آش را با چغندر یا شلغم آماده کنید رنگ آن به سبزی خواهد زد و اگر برای تهیه‌اش از لبو استفاده کنید، رنگ آش‌تان قرمز خواهد شد. پس اگر به چغندر دسترسی ندارید از پختن آش شولی خوشمزه صرف نظر نکنید و به جای آن سراغ لبو بروید. دنیای آش‌های محلی دنیای جذابی است که آش دوغ ترکی، آش سورانه کرمانشاهی، آش شیله تبریزی و آش شولی یزدی را در خود جای داده است.

آش شولی یزد مشابه آش دوغ اردبیل است، زیرا در هر دوی این آش‌ها از اوماج یا اُماج استفاده می‌شود.

مواد لازم برای تهیه آش شولی یزد

  • اُماجیک پیمانه
  • چغندردو عدد
  • پیازدو عدد
  • لپه خیساندهنیم پیمانه
  • عدسیک پیمانه
  • سبزی آش (تره، جعفری، برگ چغندر یا اسفناج)نیم کیلو
  • سرکه نیم پیمانه
  • زردچوبهدو قاشق چای‌خوری
  • روغنبه مقدار لازم
  • نعنا داغ، نمک و فلفلبه مقدار لازم

طرز تهیه آش شولی یزدی

مرحله اول

برای تهیه این آش به مقداری اُماج نیاز دارید. اگر می‌خواهید اُماج را به شیوه یزدی‌ها آماده کنید، باید مقداری آرد را در الک پهن کنید و سپس با دست خیس روی آردها آب بپاشید و بعد از چند لحظه آرد را الک کنید. اُماج‌ها (گلوله‌های آرد) را کمی در آفتاب یا فرد گرم (اما خاموش) قرار دهید تا خود را بگیرند.

مرحله دوم

حالا که اماج‌هایتان آماده شده، سه تا چهار قاشق غذاخوری روغن را در یک قابلمه بزرگ روی آتش ملایم داغ کنید و پیاز ساطوری را در آن تفت دهید تا سرخ شود. سپس یک چهارم چغندر را نگینی خرد کنید و با زردچوبه روی پیاز داغ بریزید و چند دقیقه بچرخانید. در همین مرحله لپه و عدس را با ۱۲ پیمانه آب و کمی نمک در همان قابلمه بریزید و منتظر جوش آمدن آب بمانید. سپس آتش را کم کنید، در قابلمه را ببندید و حدود یک ساعت به حبوبات و چغندر برای پخت فرصت دهید.

مرحله سوم

حالا آتش را کمی تند کنید و اُماج‌ها را آرام آرام در قابلمه بریزید و با قاشق چوبی هم بزنید تا به هم نچسبند. سبزی ساطوری و باقی چغندر نگینی را در قابلمه بریزید و آتش را ملایم کنید تا با قابلمه در باز جوش بزنند. ۴۵ دقیقه بعد سرکه را اضافه کنید، نمک و فلفل را بپاشید و ۱۵ دقیقه به پخت ادامه دهید.

مرحله چهارم

آش شولی را با نعناع‌داغ یا پیاز داغ تزیین کنید و وقت سرو کردن آن، سرکه را هم سر سفره بیاورید. برای طعم‌دار کردن شولی یزدی به جای سرکه از رب‌انار هم می‌توانید استفاده کنید. برای تهیه آش شولی با شلغم، از همین روش استفاده کنید، اما به جای چغندر، شلغم نگینی خرد شده را در آش بریزید. البته شلغم زودپزتر از چغندر است و به نیم ساعت کمتر برای خوب پختن نیاز دارد. نوش جان!

دیدگاه ها