4 نفر
سختی متوسط
30 تا 60 دقیقه
بیشتر از 90دقیقه
872 بازدید

طرز تهیه آش ماست (بروجرد)

در شهرهای مختلف ایران، آش ماست به شیوه‌های مختلفی طبخ می‌شود. بروجردی‌ها این آش را با بلفور، نخود و لوبیا آماده می‌کنند، تبریزی‌ها در آن گوشت می‌ریزند و شیرازی‌‎ها آن را با لپه درست می‌کنند. در ادامه این مطلب، طرز تهیه آش ماست بروجردی را به شما آموزش می‌دهیم و در مطالب بعدی، روش‌هایی که در دیگر شهرهای ایران برای تهیه این آش به کار گرفته می‌شود را با شما در میان می‌گذاریم.

بلغور یک پیمانه سر خالی
پیاز سه عدد
نخود نیم پیمانه
لوبیا سفید نیم پیمانه
اسفناج ساطوری یک کیلو
ماست سون کاله خرید آنلاین 3 پیمانه

مرحله اول

نخود و لوبیایی که از قبل خیس کرده‌اید را با 5-6 پیمانه آب روی آتش تند به جوش بیاورید، سپس آتش را کم کنید و در قابلمه را ببندید تا بپزند. بعد از حدود 2 ساعت، کمی نمک اضافه کنید و دوباره در قابلمه را ببندید.

مرحله دوم

بلغور خامی که از قبل خیس کرده‌اید را با 3-4 پیمانه آب و پیاز چهارقاچ در قابلمه بزرگی روی اجاق بگذارید تا برای 2 ساعت با حرارت ملایم بپزد. در پایان ساعت اول به بلغور‌ها نمک اضافه کنید و در طور پخت چند بار هم بزنید تا ته نگیرند.

مرحله سوم

نخود و لوبیای پخته را با آب در قابلمه بلغور بریزید و هم بزنید. اسفناج را اضافه کنید و در قابلمه را باز بگذارید تا آش جا بیفتد. سپس ماست چکیده را اضافه کرده، نمک آش را اندازه کنید و همین‌که به جوش آمد، آن را از روی اجاق بردارید.

مرحله چهارم

برای تهیه این آش، به جای ماست، می‌توانید از کشک ساییده هم استفاده کنید. چراکه ترکیبات این دو تفاوت چندانی با هم ندارند و چنین تغییری، تفاوت چندانی را در طعم آش هم ایجاد نمی‌کند.

مرحله پنجم

پس از انجام همه مراحل گفته شده و آماده شدن آش، آن را در ظرف دلخواه سرو کنید و رویش را با پیاز داغ و نعناع داغ، یا کمی آجیل و برگه میوه تزیین کنید.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.