طرز تهیه ته دیگ ماکارونی مخصوص با ۷ روش + عکس

طرز تهیه ته دیگ ماکارونی
آسان
6-8 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

ته دیگ، بخش مهم و خاص انواع ماکارونی‌های ما ایرانی‌هاست که قسمتی از فرایند پخت ماکارونی به شمار می‌رود. اما در نهایت، ته دیگ معمولا یا در ظرف جدا از دیس ماکارونی سرو می‌شود یا به عنوان بخشی از تزیین دیس ماکارونی به کاربرده می‌شود. نکته جالب این است که تهیه ته دیگ ماکارونی هنری است که شما می‌توانید با آن ماکارونی خود را خاص کنید و هنرتان را به رخ بکشید. به طور کلی ته دیگ ماکارونی را می‌توان به اشکال مختلف طبخ کرد و برای تهیه آن می‌توان از مواد مختلفی از جمله خود ماکارونی، سیب زمینی، بادمجان، کدو، سبزیجات مختلف مثل کاهو و حتی کورن فلکس استفاده کرد. در ادامه این مطلب با هم طرز تهیه ته دیگ ماکارونی با مواد مختلف را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

طرز تهیه انواع ته دیگ ماکارونی

۱. ته دیگ ماکارونی با سیب زمینی

یکی از محبوب‌ترین ته دیگ‌های ایرانی، ته دیگ سیب زمینی است. روش تهیه این ته دیگ بسیار آسان است. در ادامه روش تهیه ته دیگ سیب زمینی را با جزییات آورده‌ایم:

مواد اولیه مورد نیاز برای ته دیگ ماکارونی با سیب زمینی

 • ماکارونی به مقدار لازم
 • سیب‌زمینی به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم

طرز تهیه ته دیگ ماکارونی

تهیه ته دیگ ماکارونی آخرین مرحله از فرایند پخت و تهیه ماکارونی با گوشت یا هر ماده دیگر است، فرقی هم ندارد ماکارونی با گوشت درست کرده باشید یا ماکارونی با سویا یا حتی ترکیبی از این دو. به طور کلی فرایند تهیه ته دیگ ماکارونی این است که ابتدا سبزی، نان، سیب‌زمینی یا هر ماده غذایی که مدنظرتان است به عنوان ته دیگ برای ماکارونی‌تان استفاده کنید را آماده کنید. مدل آماده‌سازی هر کدام هم به سلیقه شما بستگی دارد اما مثلا در مورد سیب زمینی می‌توانید آن را حلقه حلقه برش دهید یا حتی به صورت رنده شده درآورید. یا مثلا در مورد نان آن را شکل کف قابلمه‌تان در بیاورید و کف قابلمه پهن کنید.

برای این کار لازم است در قابلمه مد نظرتان برای پخت ماکارونی، مقداری روغن و کمی نمک بریزید و روی اجاق بگذارید تا داغ شود.

بعد از آن که روغن به قدری کافی داغ شد، سیب زمینی، نان، کاهو یا هر چیز دیگری که مدنظرتان است را در کل سطح قابلمه بچینید و ماکارونی و سس آن را مرحله به مرحله روی آن بریزید و در قابلمه‌تان را ببندید و اجازه دهید ته دیگ ماکارونی طی فرایند پخت ماکارونی ترد و زیبا شود.

ته دیگ نان برای ماکارونی

۲. ته دیگ ماکارونی با نان

یکی دیگر از موادی که می‌توان برای تهیه ته دیگ استفاده کرد، نان است. کافی است نان لواش یا پیتا داشته باشید و آن را یا به‌صورت کامل در ته دیگ قرار دهید یا تکه‌تکه کرده و داخل قابلمه‌تان بگذارید تا یک ته دیگ ماکارونی با نان خوشمزه داشته باشد.

مواد اولیه مورد نیاز برای ته دیگ ماکارونی با نان

 • ماکارونی به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم
 • نان به مقدار لازم

طرز تهیه ته دیگ ماکارونی با نان

درست مثل طرز تهیه ته دیگ ماکارونی با سیب زمینی، برای تهیه ته دیگ ماکارونی با نان هم همان مراحل بالا را باید طی کنید. فقط نکته مهم این است که دقت داشته باشید برای تهیه این نوع ته دیگ باید حتما از نان‌های تخت مثل لواش یا تافتون استفاده کنید و از طرف دیگر این را هم بدانید که نان خیلی سریع‌تر از سیب‌زمینی ممکن است ته بگیرید و بسوزد. بنابراین بعد از گذاشتن نان در کف قابلمه اولین کاری که می‌کنید بهتر است این باشد که حرارت گاز را کم کنید.

ماکارونی بدون ته دیگ یا ته دیگ ماکارونی

۳. ته دیگ ماکارونی ساده با ماکارونی یا بدون ته دیگ

اگر هیچ کدام از موادی لازم برای تهیه ته دیگ را ندارید اصلا نگران نباشید می‌توانید از خود ماکارونی برای تهیه ته‌دیگ استفاده کنید. در ادامه روش‌های مختلف استفاده از ماکارونی برای تهیه ته دیگ را می‌خوانیم:

مواد مورد نیاز برای ته دیگ ماکارونی ساده

 • ماکارونی به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم

طرز تهیه ته دیگ ماکارونی ساده

در حالتی که دسترسی به هیچ‌گونه ماده غذایی مناسب ته دیگ ندارید، بهتر است از خود ماکارونی برای ته دیگ استفاده کنید. در این روش کافی است بعد از گرم شدن روغن کف قابلمه، یک لایه مناسب از ماکارونی بریزید تا این لایه ته دیگ شود. از این ته دیگ می‌توانید برای طرز تهیه ماکارونی ساده استفاده کنید.

نکته مهم در تهیه ته دیگ ساده:

حتما لازم نیست خیلی ساده ماکارونی را کف قابلمه بریزید بلکه می‌توانید با توجه به نوع ماکارونی مورد استفاده‌تان، به ته دیگ‌تان شکل بدهید. مثلا اگر از ماکارونی رشته‌ای استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را به شکل دایره درآورید و ته قابلمه بگذارید. یا اگر از ماکارونی فرمی لوله‌ای استفاده می‌کنید ته قابلمه را دانه به دانه، ماکارونی لوله‌ای بگذارید تا شکل ته دیگ‌تان خاص و متفاوت باشد.

ته دیگ ماکارونی با کورن فلکس

۴. ته دیگ ماکارونی با کورن فلکس

شاید یکی از خاص‌ترین و متفاوت‌ترین ته دیگ‌ها، ته دیگ کورن فلکس باشد. این ته دیگ متفاوت را هم می‌توانید تهیه کنید و با آن یک تزیین خاص و زیبا برای ماکارونی‌تان داشته باشید.

مواد مورد نیاز برای ته دیگ ماکارونی با کورن فلکس

 • ماکارونی به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم
 • کورن فلکس به مقدار لازم

طرز تهیه ته دیگ ماکارونی با کورن فلکس

برای تهیه ته دیگ با کورن فلکس باید کورن فلکس را در قابلمه‌ای که روغنش داغ شده بریزید و درست مثل تهیه باقی ته‌دیگ‌ها ماکارونی رو آماده کنید و اجازه دهید ماکارونی و ته دیگ آن در حرارت کم تهیه شود.

۵. ته دیگ ماکارونی با ورقه‌های زیتون

زیتون هم از آن گزینه‌های متفاوت برای تهیه ته دیگ است که امتحان کردنش خالی از لطف نیست، کافی است زیتون را ورقه‌ورق برش دهید و با آن یک ته دیگ خوشمزه بپزید. در ادامه روش تهیه آن را با هم مرور می‌کنیم.

مواد مورد نیاز برای ته دیگ ماکارونی با زیتون

 • ماکارونی به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم
 • زیتون بدون هسته (ورقه شده) به مقدار لازم

طرز تهیه ته دیگ ماکارونی با زیتون

روش تهیه ته دیگ با زیتون هم مثل باقی موارد است. فقط باید زیتون سبز یا سیاهی که تهیه کرده‌اید را ابتدا حلقه‌ای برش دهید. (البته اگر بتوانید زیتون حلقه شده آماده تهیه کنید، کارتان راحت‌تر خواهد بود.) بعد از آماده کردن زیتون‌ها باید آنها را به هر شکلی که دوست دارید کف قابلمه مدنظرتان که در آن روغن داغ شده، بریزید و مثل همه موارد تهیه ماکارونی، کارتان را ادامه دهید.

طرز تهیه ته دیگ ماکارونی با بادمجان

۶. ته دیگ ماکارونی با بادمجان یا کدو سبز

ته دیگ کدو سبز و بادمجان هم از آن دسته ته دیگ‌هاست که باید برای تهیه‌اش زمان کافی داشته باشید، بنابراین اگر فرصت و حوصله کافی دارید، تهیه این ته دیگ هم می‌تواند تجربه متفاوتی از ته دیگ را برایتان به ارمغان بیاورد. با ما در ادامه همراه باشید تا طرز تهیه آن را بدانید:

مواد مورد نیاز برای ته دیگ ماکارونی با کدو و بادمجان

 • ماکارونی به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم
 • بادمجان و کدو سبز به مقدار لازم

طرز تهیه ته دیگ ماکارونی با کدو و بادمجان

یکی از متفاوت‌ترین ته‌دیگ‌هایی که می‌توانید برای ماکارونی داشته باشید ترکیب کدو و بادمجان است. برای تهیه این نوع ته دیگ باید ابتدا بادمجان و کدو را پوست بگیرید و بادمجان را در آب و نمک به مدت یک ساعت بگذارید تا ترد شده و تلخی آن گرفته شود. سپس بادمجان و کدو را رنده کنید و آب آن را خوب با دست بگیرید. بعد به ترکیب رنده شده بادمجان و کدو سبز، مقداری نمک، فلفل و ادویه مدنظرتان اضافه کنید و هم بزنید.

مخلوط آماده شده را کف قابلمه‌ای که در آن روغن ریخته‌اید بریزید و خوب صاف کنید و اجازه دهید ته دیگ کدو و بادمجانتان آماده شود.

چند نکته مهم:

اگر کدو یا بادمجان ندارید می‌توانید تنها از یکی از این دو برای تهیه ته‌دیگتان استفاده کنید.

یکی دیگر از روش‌های تهیه ته دیگ بادمجان یا کدو این است که بادمجان یا کدو را به جای رنده‌کردن به‌صورت ورقه‌‌هایی از طول به صورت نازک برش دهید و همان را ته قابلمه بگذارید تا ته دیگ ببندد.

برای گرفتن تلخی بادمجان بهتر است بادمجان‌ها را قبل از رنده کردن یا برش دادن نمک بزنید.

۷. ته دیگ ماکارونی با کاهو

کاهو یکی از سبزیجات خوشمزه مناسب تهیه ته دیگ است. کافی است کاهو را خوب بشورید و در مقداری آب جوش بگذارید تا نرم شود و سپس از آن برای تهیه یک ته دیگ خاص استفاده کنید. در ادامه جزییات تهیه آن را با هم مرور می‌کنیم:

مواد لازم برای تهیه ته دیگ کاهو

 • ماکارونی به مقدار لازم
 • کاهو به مقدار لازم
 • روغن و نمک به مقدار لازم

طرز تهیه ته دیگ ماکارونی با کاهو

برای تهیه ته دیگ کاهو، کافی است ابتدا کاهو را خوب بشورید و بعد در مقداری آب نسبتا داغ بگذارید تا از حالت تردی خارج شده و نرم شود. سپس آن را روی آبکش بگذارید تا آبش خارج شود. بعد از آن باید کاهوی خوب خشک شده را در کف قابلمه‌ای که می‌خواهید ماکارونی را بپزید بگذارید و بعد مراحل تهیه ماکارونی را ادامه دهید.

نکته:

به جای کاهو می‌توانید از اسفناج هم به عنوان ته دیگ استفاده کنید.

چند نکته مهم در طرز تهیه انواع ته دیگ

همان‌طور که گفتیم، پخت ته‌دیگ هنر است پس خوب است برای داشتن ته‌دیگ خوب نکات زیر را هم در نظر بگیرید:

تنظیم دمای اجاق برای ته دیگ

یکی از نکاتی که در تهیه ته‌دیگ باید دقت کنید، تنظیم دمای گاز است، فراموش نکنید بعد از این که درب قابلمه و دم‌کنی را گذاشتید باید به مدت ۱۰ دقیقه، شعله گازتان متوسط باشد تا ته دیگ‌تان خودش را بگیرد و بعد از آن شعله گاز را کم کنید و حتی شعله‌پخش‌کن بگذارید تا ته دیگتان ته نگیرید یا نسوزد.

نکاتی برای نچسبیدن ته دیگ

برای جلوگیری از چسبیدن ته دیگ به ته قابلمه چند نکته را باید رعایت کنید:

حتما از قابلمه‌های چدنی یا نچسب استفاده کنید.

برای ته دیگ خوب، باید روغنتان را کاملا داغ کنید. دقت داشته باشید که اگر روغن خوب داغ نباشد ته دیگ‌تان احتمالا می‌چسبد و خوب نمی‌شود.

ریختن کمی نمک کف قابلمه هم در ته نگرفتن ته‌دیگ موثر است.

دیدگاه ها