4 نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
بیش 90دقیقه

طرز تهیه خورش بامیه اصیل جنوبی

0,0 rating
5063 بازدید

کافی است یکبار خورش بامیه را به روش جنوبی‌ها آماده کنید تا خیال سرو کردن بامیه به هر روش دیگری از سرتان بیرون برود. اگر طرفدار همیشگی غذاهای جنوبی هستید و هر چند وقت یکبار آشپزخانه‌تان بساط پخت قلیه‌ماهی، گمنه یا کته میگو را فراهم می‌کنید، مطمین باشید که از انتخاب این خورش خوش‌عطر و متفاوت هم پشیمان نمی‌شوید.

غذای اصلی
تعداد نفرات 4 نفر
درجه سختی آسان
زمان آماده سازی کمتر از 30 دقیقه
زمان پخت بیش 90 دقیقه

مواد لازم برای تهیه خورش بامیه جنوبی

گوشت خورشتی (گوسفندی یا گوساله) ۳۰۰ گرم
بامیه ۳۰۰ گرم
لپه یک‌سوم پیمانه
تمبر هندی ۱۰۰ گرم
پیاز یک عدد
رب گوجه فرنگی یک قاشق غذاخوری
سیر چهار حبه
کره ۵۰ گرم
نمک، فلفل و زردچوبه
گوشت خورشتی (گوسفندی یا گوساله) ۳۰۰ گرم
بامیه ۳۰۰ گرم
لپه یک‌سوم پیمانه
تمبر هندی ۱۰۰ گرم
پیاز یک عدد
رب گوجه فرنگی یک قاشق غذاخوری
سیر چهار حبه
کره ۵۰ گرم
نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه خورشت بامیه جنوبی

مرحله اول

ابتدا لپه‌ها را بشویید و بگذارید دو تا سه ساعت خیس بخورند. پیاز را خرد کرده و با مقداری روغن تفت دهید. سپس سیر را خرد کنید و مقداری فلفل و زردچوبه به پیاز اضافه کنید. حرارت را کم کرده و مواد را با هم تفت دهید تا پیاز طلایی‌رنگ شود. می‌بینید؟ انگار پختن غذاهای جنوبی بدون اضافه کردن عطر سیر به آنها ممکن نیست.

مرحله دوم

رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و دوباره مواد را تفت دهید تا خامی رب گرفته شود. حالا گوشت را به صورت قیمه‌ای خرد کرده و به مخلوط رب و پیاز اضافه کنید. مواد را با هم تفت دهید تا گوشت تغییر رنگ دهد.

مرحله سوم

وقتی گوشت تغییر رنگ داد، لپه‌ها را اضافه کنید و حدود یک دقیقه بچرخانید. سپس به اندازه کافی آب به مواد اضافه کنید تا گوشت و لپه با هم بپزند.

مرحله چهارم

تمبر هندی را با مقداری آب جوش رقیق کنید. سپس هسته‌های آن را جدا کرده و از صافی رد کنید تا مواد اضافی آن گرفته شود. با انگشتانتان تمبرها را از هسته جدا کرده و در آب حل کنید. اگر لازم بود یکبار دیگر هم آب را به آنها اضافه کرده و مجددا از صافی رد کنید.

مرحله پنجم

بامیه‌ها را با کره تفت دهید تا تغییر رنگ دهند. سپس وقتی گوشت و لپه پختند، همراه تمبر هندی به خورشت اضافه کنید. برای این که ترشی باب میل‌تان را تشخیص دهید. تمبر هندی را کم‌کم به خورش اضافه کنید.

در آخر صبر کنید تا خورشت جا بیفتد و طعم مواد به خورد هم بروند. خورشت بامیه جنوبی آماده است. امیدواریم لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.