طرز تهیه دونات شکلاتی بازاری و پفکی – با فر و بدون فر

طرز تهیه دونات شکلاتی
آسان
۸-۱۲ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

دونات‌های گرد پفکی یکی از شیرینی‌های خوشمزه دوران کودکی‌مان است که هنوز هم با دیدن رنگ و لعاب‌شان دل‌مان برایش می‌رود. دونات‌ یا پیراشکی یکی از بهترین گزینه‌‌های پذیرایی برای تولدها و دورهمی‌ها است که همیشه با استقبال فراوانی از سمت کودکان و بزرگان رو‌به‌رو می‌شود. این شیرینی خوشمزه را می‌توان به راحتی با فر و بدون فر در منزل تهیه کرد. در مطالب قبلی نمونه‌های طرز تهیه دونات ساده، خانگی و فوری را برایتان گفته‌ایم حال نوبت به بررسی طرز تهیه دونات شکلاتی می‌رسد، با ما همراه باشد.

مواد لازم برای تهیه دونات شکلاتی

 • آرد همه‌منظوره یک و سه‌چهارم فنجان
 • پودر کاکائو یک‌چهارم فنجان+یک قاشق غذاخوری
 • تخم‌مرغ بزرگ یک عدد
 • شکر دانه‌ریز یک‌چهارم فنجان
 • شکر قهوه‌ای یک‌چهارم فنجان
 • خامه ترش سه‌چهارم فنجان
 • نشاسته ذرت یک‌دوم قاشق غذاخوری
 • کره بدون نمک دو قاشق غذاخوری
 • وانیل یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • بیکینگ‌پودر یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • جوش‌شیرین یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • نمک یک‌چهارم قاشق چای‌خوری

مواد لازم برای لعاب شکلاتی

 • شکلات چیپسی نیمه‌شیرین یک فنجان
 • خامه غلیظ یک‌دوم فنجان
 • کره بدون نمک دو قاشق غذاخوری
 • روغن سرخ‌کردنی به مقدار لازم

طرز تهیه دونات شکلاتی

۱. شکر و کره را مخلوط کنید

مخلوط کره و شکر برای تهیه دونات شکلاتی

در اولین مرحله از طرز تهیه دونات شکلاتی ابتدا کره نرم‌شده را به همراه شکر قهوه‌ای و شکر دانه‌ریز در یک کاسه بزرگ با استفاده از هم‌زن برقی خوب مخلوط کنید. دقت داشته باشید که در تهیه دونات باید کره و تخم‌مرغ قبل از استفاده به دمای محیط رسیده باشند. با این کار نه تنها پخت دونات‌ها یک‌نواخت پیش خواهد رفت بلکه از مخلوط شدن بیش از حد آن‌ها هم جلوگیری خواهد شد. یکی دیگر از روش‌های پخت دونات طرز تهیه دونات خانگی با شیر است که با درست کردن لعاب شکلاتی به راحتی می‌توانید آن را تبدیل به دونات شکلاتی کنید.

۲. تخم مرغ را اضافه کنید

اضافه کردن تخم‌مرغ و وانیل به مخلوط شکر در تهیه دونات

در دومین مرحله از طرز تهیه دونات شکلاتی تخم‌مرغ و وانیل را به کاسه اضافه کنید و مجدد مخلوط را با هم‌زن بزنید. حال در ادامه تهیه این دونات‌های خوشمزه، در کاسه‌ای جداگانه تمام مواد خشک مانند آرد، پودرکاکائو، بیکینگ‌پودر، جوش شیرین، نشاسته ذرت و نمک را سه بار الک کرده و کنار بگذارید. اگر پیراشکی فیلینگ‌دار دوست دارید پس طرز تهیه پیراشکی کرم‌دار را برای جشن‌هایتان امتحان کنید.

۳. آرد را به مخلوط کره اضافه کنید

اضافه کردن یک‌سوم آرد به مخلوط کره و شکر

در سومین مرحله از طرز تهیه دونات‌ شکلاتی یک‌سوم از آرد داخل کاسه را برداشته و در کاسه مخلوط کره و شکر بزنید. با کمک لیسک مخلوط را هم زده و با یکدیگر خوب ترکیب کنید. برای درست کردن کرم پیراشکی و پر کردن دونات‌های شکلاتی‌تان طرز تهیه کرم پیراشکی را هم امتحان کنید.

۴. خامه ترش را اضافه کنید

اضافه کردن خامه ترش به مواد دونات شکلاتی

در چهارمین مرحله از طرز تهیه دونات شکلاتی نوبت به اضافه کردن خامه ترش و مخلوط آرد می‌رسد. هر یک از آن‌ها را باید یه یک‌سوم تقسیم کنید. به ترتیب خامه و سپس مخلوط آرد را به دیگر مواد اضافه و هم بزنید. این کا را تا جایی ادامه دهید که هر دو تمام و حسابی با یکدیگر مخلوط شده باشند. طرز تهیه پیراشکی کرم‌دار خانگی را حتما در برنامه شیرینی‌پزیتان قرار دهید.

۵. به خمیر استراحت دهید

حال که خمیر دونات شکلاتی خود را آماده کرده‌‌اید باید آن را را با یک پلاستیک کامل پوشانده و داخل یک کاسه بگذارید. حال کاسه را برای یک ساعت در یخچال بگذارید تا خوب سفت شود. بعد از آن‌که خمیر را از یخچال بیرون آوردید کمی دستان خود را با روغن چرب کرده و خمیر را ورز دهید. روی یک سطح صاف کمی آرد پاشیده و خمیر را به ضخامت سه تا پنج سانتی‌متر با کمک یک وردنه باز کنید. قالب دونات یا کاتر خود را در آرد فرو کنید و سپس روی خمیر قالب بزنید. با این کار دیگر قالب به خمیر نحواهد چسبید. خمیرهای اضافه را جمع کرده و دوباره مراحل قالب زدن را تکرار کنید تا خمیر تمام شود. برای درست کردن دونات‌هایتان به روش بازاری طرز تهیه پیراشکی بازاری در کتاب کاله را بخوانید.

۶. دونات‌ها را سرخ کنید

سرخ کردن دونات های شکلاتی

در این مرحله از پخت دونات‌های شکلاتی نوبت به سرخ کردن‌شان می‌رسد. تابه‌ای بزرگ و عمیق انتخاب کرده و آن را تا نیمه پر از روغن کنید. بعد از داغ شدن روغن، دونات‌ها را داخل آن بیاندازید. دو تا سه دقیقه هر طرف از آن را کامل سرخ کنید تا به رنگ قهوه‌ای طلایی دربیاید. پس از سرخ شدن آن‌ها را از تابه خارج کرده و روی یک توری فلزی بگذارید تا روغن اضافه‌اش گرفته شود. برای کودکان‌تان طرز تهیه پیراشکی لقمه‌ای را امتحان کنید.

۷. دونات‌ها را در فر بپزید

برای پخت دونات‌های شکلاتی، فر را با دمای ۳۷۵ درجه سانتی‌گراد روشن کرده و زمان دهید که خوب گرم شود. قالب‌های شش‌تایی مافین را کمی چرب کرده و تا نیمه از مواد پر کنید. قالب را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در فر گذاشته و اجازه دهید که پخته شوند. آن‌ها را بیرون آورده و روی توری خنک‌کننده بگذارید. بعد از خنک شدن روی آن‌ها لعاب شکلاتی بریزید. شما می‌توانید طرز تهیه پیراشکی دونات بازاری بدون فر و در فر را در منزل امتحان کنید.

۸. لعاب شکلاتی را آماده کنید

آماده کردن لعاب شکلاتی برای روی دونات

حال که دونات‌های شکلاتی خود را درست کردید نوبت به آماده کردن لعاب شکلاتی می‌رسد. ابتدا یک‌دوم فنجان خامه غلیظ را حرارت دهید تا کمی به جوش بیاید سپس آن را روی شکلات چیپسی نیمه‌شیرین‌تان بریزید و با کمک لیسک کامل هم بزنید. اطمینان حاصل کنید که خامه آب‌شده کل شکلات‌ها را در بر گرفته است. اگر مخلوط‌تان سرد شد می توانید آن را برای ۱۰ ثانیه در مایکروویو بگذارید تا مجدد گرم شود. پس از آن‌که لعاب‌ شکلاتی‌ یک‌دست شد کره را به آن اضافه و خوب هم بزنید. فقط مراقب باشید که رطوبت وارد کاسه نشود چرا که شکلات به سختی هم می‌خورد و مجبور به درست کردن دوباره لعاب خواهید شد. اگر طرز تهیه سس شکلاتی و گاناش را بدانید علاوه بر تزئین روی کیک می‌توانید برای دونات و پیراشکی هم استفاده کنید.

۹. دونات‌ها را سرو کنید

سرو دونات شکلاتی

در آخرین مرحله از طرز تهیه دونات شکلاتی ، دونات‌های سرد شده را داخل لعاب فرو کرده یا با کمک قاشق روی آن‌ها لعاب بریزید. سپس روی یک توری خنک‌کننده بگذارید تا لعاب اضافه آن‌ها بریزد. در نهایت با ترافل‌های رنگی، چیپس‌شکلاتی‌های سفید یا پودر پسته روی‌شان را تزئین کنید. دونات شکلاتی‌تان را با یک فنجان قهوه یونانی، شیرکاکائو در زمستان و یا یک لیوان شربت زردآلو در تابستان می‌توانید نوش‌جان کنید.

دستور تهیه دونات شکلاتی
دونات شکلاتی از خوشمزه‌ترین دونات‌ها است که در جشن‌هایتان می‌توانید سرو کنید.

نکات تکمیلی پخت دونات شکلاتی

دونات را با هر طعم و مزه‌ای که بخواهید در منزل با فر یا بدون فر به راحتی می‌توانید آماده کنید فقط باید به نکات گفته‌ شده در ادامه توجه داشته باشید. با این کار پختی راحت و لذت‌بخش را تجربه خواهید کرد.

دلیل خشکی دونات ها

مهم‌ترین دلیلی که برای خشکی دونات‌های شکلاتی می‌توان آورد، پخت بیش از حد آن‌ها در فر و تابه است. از سویی دیگر مخلوط کردن بیش از حد مواد هم با یکدیگر خشکی و سفتی خمیر و دونات را در پی دارد.

نگه‌داری دونات‌ها

نگه داری دونات شکلاتی

دونات‌ها را بعد از خنک شدن در یک ظرف دربسته بگذارید تا بتوانید آن‌ها را برای سه روز در یخچال یا دمای اتاق نگه‌‌داری کنید. برای نگه‌داری دونات‌ها در طولانی‌مدت نیاز است که آن‌ها را در یک پلاستیک زیپ‌دار بگذارید و سپس داخل فریزر قرار دهید. لعاب شکلاتی روی دونات‌ها نریزید. برای آب کردن یخ دونات‌ها، آن‌ها را از شب قبل در یخچال بگذارید سپس برای ۲ دقیقه در مایکروویو گرم کنید. در انتها روی آن‌ها لعاب شکلاتی بریزید. طرز تهیه پیراشکی شکری را هم می‌توانید در کنار دیگر دستورها امتحان کنید.

افزایش طعم شکلاتی دونات

برای آن‌که دونات‌ها طعم بیشتری از شکلات را در خود داشته باشند می‌توانید هنگام درست کردن خمیر، شکلات چیپسی به آن اضافه کنید تا به خورد خمیر و بافت دونات برود. اضافه کردن اسپرسو بدون کافئین یا قهوه فوری منجر به افزایش طعم شکلاتی دونات‌ها خواهد شد. اگر می‌خواهید دونات‌هایی پفکی مانند دونات‌‌های بازار داشته باشید مانند طرز تهیه پیراشکی پفکی خوشمزه مراحل را پیش ببرید.

خمیر دونات

درست کردن خمیر دونات کار ساده‌ای است اما در صورت دسترسی نداشتن یکی از مواد لازم، از خمیر نانوایی برای دونات و پیراشکی‌ها استفاده کنید. طرز تهیه پیراشکی با خمیر نانوایی را در کتاب کاله بخوانید. اگر خمیر آن را به روش خانگی خواستید تهیه کنید خمیر پیراشکی و طرز تهیه آن را بخوانید.

راه‌های باز کردن خمیر دونات

باز کردن خمیر دونات شکلاتی

برای باز کردن خمیر یکی از دو راه زیر را امتحان کنید:

 1. خمیر را پهن کنید و دو سر وردنه را روی آن به سمت جلو و عقب بچرخانید، سپس آن را ۹۰ درجه بچرخانید. این عمل را تکرار کنید تا خمیر به قطر سه سانتی‌متر برسد.
 2. در این روش از دست راست برای باز کردن خمیر و از دست چپ برای چرخاندن خمیر استفاده می‌کنید. به این موضوع دقت داشته باشید که وردنه‌ای که در دست راست‌تان قرار دارد، هرگز نباید از سطح خمیر بلند شود.

طرز تهیه دونات شکلاتی رژیمی

دونات رژیمی شکلاتی

افراد دارای رژیم بهتر است دونات‌های خود را در فر بپزند هم‌چنین در طرز تهیه دونات‌های شکلاتی به جای آرد همه‌منظوره، آرد بدون گلوتن و شیر گیاهی یا کم‌چرب استفاده کنید. طرز تهیه پیراشکی بدون گلوتن را در کتاب کاله بخوانید. در طرز تهیه دونات شکلاتی برای افراد دارای رژیم از شکلات کمتری برای لعاب استفاده کنید یا قهوه فوری را در خمیر جایگزین آن کنید. برای این افراد به جای لعاب شکلاتی از دیگر لعاب‌ها مانند لعاب وانیلی می‌توانید استفاده کنید.

دیدگاه ها