طرز تهیه سس شکلاتی براق برای روی کیک به سبک قنادی

طرز تهیه سس شکلاتی براق
آسان
۱۲ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

کیک اسفنجی را همیشه نمی‌توان با پودر قند یا میوه خرد‌شده برای پذیرایی از میهمان‌ها تزئین کرد پس گاهی باید روش دیگری را جایگزین کرد. سس شکلاتی یکی از آسان‌ترین و بهترین گزینه‌های تزیین کیک اسفنجی است که به ذهن افراد می‌رسد، طرز تهیه سس شکلاتی را قبلا در کتاب کاله آورده‌ایم. در ادامه طرز تهیه سس شکلاتی براق برای روی کیک را بررسی می‌کنیم تا بتوانید از این به بعد کیک‌های شکلاتی خود را به سبک قنادی تزئین کنید.

مواد لازم برای تهیه سس شکلاتی براق برای روی کیک

  • کره یک‌دوم فنجان
  • شکلات تلخ و شیرین خرد شده ۲۲۶ گرم
  • شربت ذرت دو قاشق چای‌خوری

طرز تهیه سس شکلاتی براق برای روی کیک

۱. کره و شکلات را آب کنید

آب شدن کره و شکلات

در اولین مرحله از طرز تهیه سس شکلاتی براق برای روی کیک باید قابلمه کوچکی از آب را جوش بیاورید و کاسه‌ شیشه‌ای مناسبی روی آن قرار دهید. در ادامه شکلات‌ها و کره‌های تکه شده را داخل کاسه بریزید تا با حرارت قابلمه به روش بن‌ماری آب شوند. از خشک بودن کاسه و عدم وارد شدن آب به آن اطمینان حاصل کنید. در این مدت کره و شکلات را مدام هم بزنید تا یک‌دست و مخلوط شوند. شما در این مرحله جدا از شکلات‌های تخته‌ای کاکائویی و سفید، از شکلات‌های چیپسی هم می‌توانید استفاده کنید.

۲. شربت ذرت را اضافه کنید

اضافه کردن شربت ذرت در طرز تهیه سس شکلاتی براق برای روی کیک

در ادامه طرز تهیه سس شکلاتی براق برای روی کیک بعد از آب شدن مواد، ظرف را از روی حرارت بر دارید و شربت ذرت را به آن اضافه کنید و با هم‌زن برای پنج دقیقه بزنید تا خوب صاف و براق شود. از این سس برای روی کیک‌های اسفنجی عصرانه و کاپ‌های خیس شکلاتی می‌توانید استفاده کنید. طرز تهیه کیک اسفنجی عصرانه و طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی خیس را در کتاب کاله می‌توانید بخوانید.

سس شکلات براق روی کیک اسفنجی
با ریختن سس شکلاتی روی کیک‌های اسفنجی علاوه بر زیبایی، طعم آن را هم فوق‌العاده می‌کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه بهتر سس شکلاتی براق برای روی کیک

طرز تهیه سس شکلاتی به سبک قنادی‌ها آسان است تا جایی که هر فردی برای تزئین روی کیک خود می‌تواند آن را آماده کند. با این‌حال نکاتی را باید درباره آن بدانید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

چرا باید از شربت ذرت استفاده کرد؟

شربت ذرت به روان و براق شدن سس شکلاتی‌تان بسیار کمک می‌کند اما در صورت نبود شربت ذرت از دو قاشق چای‌خوری گلوکز هم می‌توانید استفاده کنید. هر دوی آن‌ها به لعاب‌دار شدن سس‌تان کمک می‌کنند.

تفاوت سس شکلاتی با سیروپ چیست؟

سس شکلاتی و سیروپ هر دو به عنوان چاشنی برای دسرها و کیک‌ها استفاده می‌شوند اما سیروپ یک شربت است که به عنوان طعم‌دهنده برای انواع کیک‌ها، وافل‌ها، قهوه‌های سرد و گرم به کار می‌رود. از سویی دیگر سس شکلاتی ماده‌ای غلیظ است که برای طعم‌دار کردن کیک‌ها و نوشیدنی‌های گرم مانند موکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. طرز تهیه موکا را در کتاب کاله بخوانید.

با چه روش دیگری می‌توان بن‌ماری کرد؟

مایکروویو یکی دیگر از روش‌هایی است که برای بن‌ماری کردن شکلات‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. یک کاسه مناسب مایکروویو انتخاب کرده و شکلات‌ها را در آن بریزید. کاسه را به مدت ۲۰ ثانیه با حرارت بالا در دستگاه قرار دهید و در این مدت با کمک یک کاردک پلاستیکی مدام آن را هم بزنید تا نسوزد. بعد از آب شدن شکلات‌ها کره و شربت ذرت را اضافه کنید و دوباره به هم‌زدن ادامه بدهید.

سس شکلاتی را کجاها می‌توان استفاده کرد؟

ریختن سس شکلاتی براق روی پنکیک

سس شکلاتی براق بهترین طعم‌دهنده برای روی کیک‌های اسفنجی، بستنی‌ها، انواع شیرینی‌، کرپ، پنکیک و دونات‌ها است. این سس علاوه بر مزه، زیبایی بی‌نظیری هم به کیک یا دسرتان می‌دهد. طرز تهیه پیراشکی کرم‌دار و طرز تهیه پنکیک ساده را می‌توانید در کتاب کاله بخوانید.

سس شکلاتی را تا چند روز می‌توان نگه داشت؟

سس شکلاتی براق روی کیک‌تان را در یک ظرف در بسته بریزید و برای یک ماه در یخچال نگه‌داری کنید. به خاطر داشته باشید که برای استفاده مجدد تنها کافی است آن را چند دقیقه حرارت بدهید و با هر بار هم‌زدن به غلظت دلخواه برسید.

آیا سس شکلاتی قابل فریز کردن است؟

بله. شما با ریختن سس در یک ظرف در بسته ماه‌ها می‌توانید آن را در فریزر قرار دهید. برای استفاده از آن تنها کافی است ظرف را به مدت یک ساعت در دمای اتاق بگذارید تا ذوب شود. ظرف را ۱۰ ثانیه در مایکروویو گذاشته و هم بزنید تا به قوام دلخواه برسد.

آیا روش های دیگری برای تهیه سس شکلاتی وجود دارد؟

این ماده غلیظ و خوشمزه که در دنیای کیک‌پزی از آن به عنوان طعم‌دهنده یاد می‌شود با مواد و روش‌های دیگری هم تهیه می‌شود. ناگفته نماند دستور پخت سس شکلاتی براق هم مانند آماده کردن گاناش شکلاتی است. طرز تهیه سس شکلاتی برای روی کیک و طرز تهیه گاناش شکلاتی در کتاب کاله توضیح داده شده است.

دیدگاه ها