بهترین نوشیدنی‌های ماه رمضان؛ طرز تهیه ۵ شربت ضد عطش

آسان
4 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

روزه‌داری در روزهای گرم پایان بهار، ممکن است بدنتان را کم‌آب کرده و خستگی‌تان را بیشتر کند. اما اگر در فاصله افطار تا سحر، به اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف کنید و سراغ نوشیدنی‌هایی بروید که عطش و کم‌آبی بدن را برطرف می‌کنند، جایی برای نگرانی در این مورد وجود نخواهد داشت. ما در این مطلب طرز تهیه ۵ شربت برای ماه رمضان را به شما آموزش می‌دهیم.

شربت برای ماه رمضان ؛ شربت سکنجبین خیار

مرحله اول

۱ لیتر آب را روی آتش تند جوش بیاورید. شعله را کمتر کنید و دو کلیو شکر را در آن بریزید و هم بزنید تا حل شود. سپس ۲-۳ پیمانه سرکه انگور را به آب اضافه کنید، یک دسته نعنای تازه را بشویید و در شربت بیندازید و همه این مواد را برای ۱۵ دقیقه روی حرارت نسبتا ملایم بجوشانید.

مرحله دوم

پس از خاموش کردن شعله، مایع را از صافی بگذرانید و در یک شیشه بریزید. وقتی حرارت مایع کم شد، در شیشه را ببندید و در یخچال نگهداری کنید. معمولا شربت سکنجبینی که قرار است برای مدت طولانی در یخچال نگهداری شود، غلیظ درست می‌شود. اما اگر می‌خواهید در همان زمان شربت را سرو کنید، نیازی نیست که برای غلیظ شدنش زیاد صبر کنید.

مرحله سوم

حالا که شربت سکنجبین آماده و سرد شده، خیار قلمی را پوست گرفته و رنده کنید. خیارها را با شربت و یخ در پارچ ریخته، هم بزنید و سرو کنید.

شربت برای ماه رمضان ؛ شربت تخم‌شربتی

مرحله اول

تخم‌شربتی که از عطاری خریده‌اید را ریگ‌‎شور کنید و در آب بخیسانید تا لعاب بدهد. مراقب باشید حجم زیادی از آن را در آب نریزید چون خیلی زود حجم آن زیاد می‌شود.

مرحله دوم

وقتی تخم‌شربتی‌ها لعاب دادند، مقداری از آنها را همراه با شکر (یا نبات آب شده) و یخ در لیوان بریزید. به هر لیوان از این شربت یک قاشق چایخوری گلاب و عرق نسترن اضافه کنید یا اینکه عرق محبوبتان را در آن بریزید.

شربت برای ماه رمضان ؛ شربت به لیمو

مرحله اول

به را بشویید، تخمش را بگیرید و در مخلوط کن خرد کنید. روی هر کیلو به، نیم کیلو شکر بریزید و در یک ظرف برای یک شب در یخچال بگذارید.

مرحله دوم

صبح روز بعد، یک لیتر آب را به جوش بیاورید، سپس آتش را خاموش کنید تا از جوش بیفتد و به را به آب جوشیده اضافه کنید.

مرحله سوم

نزدیک ظهر شربت را از صافی بگذرانید و تفاله‌ها را فشار دهید تا آبشان گرفته شود. نیم کیلو دیگر شکر را به این شربت اضافه کنید و روی آتش ملایم به جوش بیاورید.

مرحله چهارم

وقتی که شربت چند جوش زد، ۲ لیمو ترش کوچک (شیرازی) را آب بگیرید و به آن اضافه کنید. بعد از ۲-۳ جوش شربت را از روی اجاق بردارید.

با باقی‌مانده به، می‌توانید مارمالاد تهیه کنید.

دیدگاه ها