طرز تهیه شیرین پلو سنتی خوشمزه و خوش‌عطر

آسان
4 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

شیرین‌پلو، معمولا یکی از غذاهای سفره‌های رنگین عروسی و مهمانی‌های بزرگ است. بسیاری از طرفدارانش، آن را غذایی سخت و وقت‌گیر می‌دانند. اما واقعیت این است که تهیه این غذای ایرانی، دشوارتر از غذاهای دیگر نیست. این بار طرز تهیه شیرین پلو مجلسی را با شما در میان می‌گذاریم تا برای خوردن غذای محبوبتان، مجبور به انتظار کشیدن نباشید.

مواد لازم برای تهیه شیرین پلو

  • برنجهشت پیمانه
  • شکردو پیمانه
  • خلال پسته و بادامیک پیمانه
  • خلال پوست نارنج یا پرتقالیک پیمانه
  • زعفران ساییدهیک قاشق مرباخوری
  • نمکبه مقدار لازم
  • روغنبه مقدار لازم
  • کوفته قلقلی یا فیله مرغ زعفرانیبه مقدار لازم

طرز تهیه شیرین پلو

مرحله اول

شکر را با یا یک پیمانه آب در قابلمه برای پنج تا شش دقیقه بجوشانید و سپس از صافی ریز رد کرده و دوباره به قابلمه برگردانید. خلال بادام  پسته را آب بکشید و روی خلال پوست پرتقال بریزید. این کار به عطردار شدن شیرین پلویی که آماده می‌کنید کمک می‌کند و به آن طعمی خاص می‌دهد.

مرحله دوم

خلال پوست پرتقال را در شربت شکر بریزید و برای پنج تا شش دقیقه دیگر هم بجوشانید تا عصاره پوست پرتقالها خوب بیرون بیاید و به شربت وارد شود. سپس قابلمه را از روی آتش بردارید و منتظر خنک شدنش بمانید.

مرحله سوم

برنج را آبکش کنید. در همین زمان فیله‌ها را سرخ کرده و با زعفران طعم‌دار کنید یا اینکه گوشت چرخ‌کرده را به شکل قلقلی آماده کرده و با کمی زعفران دم بدهید و باقی زعفران دم شده را کنار بگذارید تا بعدا آن را روی برنجتان بریزید. درست مثل مرصع پلو، زعفران فراوان راز خوشمزه شدن این برنج است.

مرحله چهارم

نیم پیمانه آب روغن در قابلمه داغ کنید و نیمی از برنج آب‌کش را با کفگیر روی آب روغن بریزید. سپس قطعه‌های مرغ یا گوشت را روی برنج بچینید و نیمی از خلال بادام و پسته را با قاشق سوراخ‌دار از شربت شکر بگیرید و روی مرغ یا کوفته قلقلی‌ها بپاشید.

مرحله پنجم

باقی برنج را روی گوشت یا مرغ کوت کنید و در قابلمه را گذاشته و آن را روی شعله‌پخش‌کن با حرارت ملایم بگذارید. بعد از ۱۰ تا ۱۲ دقیقه که برنج بخار کرد، مخلوط زعفران، روغن و شربت شکر را روی برنج بریزید. سپس دم‌کنی را روی قابلمه گذاشته و برای ۴۵ دقیقه روی حرارت کم، به برنج برای دم شدن فرصت دهید.

مرحله ششم

برنج را قبل از ته‌دیگ شدن از روی اجاق بردارید و در دیس بکشید. می‌توانید کوفته‌قلقلی یا مرغ‌ها را دور دیس بچینید و روی برنجی که سرو کرده‌اید، کمی دارچین هم بپاشید و آن را با باقی مانده خلال‌ها تزیین کنید.

دیدگاه ها