طرز تهیه عدس پلو با کشمش با و بدون گوشت

طرز تهیه عدس پلو با کشمش
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

عدس پلو با کشمش، یک غذای خوشمزه، غنی از مواد مغذی و سنتی ایران است. این غذا با ترکیب طعم عالی از عدس، کشمش و ادویه‌های گرم، یک انتخاب عالی برای هر مناسبتی است. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه عدس پلو دمی را مرور کرده بودیم و اینجا طرز تهیه عدس پلو با کشمش با گوشت و بدون گوشت را بررسی کنیم.

مواد لازم برای تهیه عدس پلو با کشمش بدون گوشت

  • عدس یک‌ونیم تا ۲ پیمانه
  • برنج ۳ پیمانه
  • گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم
  • کشمش نصف پیمانه
  • پیاز متوسط ۲ عدد
  • روغن مایع ۳ تا ۴ قاشق
  • زعفران به مقدار لازم
  • نمک و فلفل به مقدار لازم
  • ادویه‌های پلو (زردچوبه، زیره، هل، دارچین) به مقدار لازم

طرز تهیه عدس پلو با کشمش بدون گوشت

۱. خیس کردن برنج، عدس و کشمش

اولین مرحله از طرز تهیه عدس پلو با کشمش این است که برنج و عدس را بخیسانید. برای این کار عدس را خوب بشویید و رویش تا حدی که آن را بپوشاند، آب بریزید و سپس همین کار را برای برنج هم انجام دهید فقط حتما در برنج نمک بریزید و بگذارید این دو حداقل به مدت یک ساعت تا سه ساعت خیس بخورد.

خوب است کشمش را هم در همین مرحله اما کمتر از عدس و برنج بخیسانید و بعد بگذارید خشک شود.

۲. پخت عدس و برنج

عدس را بشویید و در آب جوش حدود ۱۰-۱۵ دقیقه بپزید تا نیم‌پز شود. سپس آبکش کنید. هم زمان که عدس می‌پزد، برنج را هم آبکش کنید. برای آبکش کردن برنج ابتدا در یک قابلمه به مقدار دو سوم آب و یک قاشق نمک بریزید و بعد که جوش آمد، برنج را داخلش بریزید و بگذارید نیم‌پز شود و بعد آن را آبکش کنید.

۳. دم کردن عدس پلو

طرز تهیه عدس پلو با کشمش بدون گوشت

در آخرین مرحله از طرز تهیه عدس پلو با کشمش بدون گوشت نوبت آن است که مقداری پیاز را که ریز خرد کرده‌اید، بگذارید سرخ شود و بعد عدس پخته که آبش را هم گرفته‌اید به این مخلوط اضافه کنید و خیلی کم تفت دهید، سپس ادویه‌های لازم از جمله زعفران دم‌کرده، دارچین و نمک و فلفل را اضافه کنید.

و حالا نوبت آن است که عدس پلو را دم کنید بنابراین در ته قابلمه یک لایه سیب زمینی یا نان بگذارید و بعد یک لایه از برنج آبکش بریزید و رویش مقداری از مخلوط عدس بریزید و این کار را تکرار کنید تا همه مواد تمام شود. قبل از بستن در قابلمه بخشی از کشمش را هم روی برنج بریزید و بگذارید همراه عدس پلو نرم شود بعد در قابلمه را ببندید و بگذارید ۴۵ دقیقه تا یک ساعت عدس پلو دم بکشد.

بعد که عدس پلو دم کشید آن را با کشمش که در مقداری کره تفت داده‌اید و مقدار کمی زعفران در دیس بریزید و آن را با کشمش و مقداری پیاز سرخ شده تزیین کنید.

طرز تهیه عدس پلو با کشمش و گوشت چرخ کرده

طرز تهیه عدس پلو با کشمش و گوشت چرخ کرده

یکی دیگر از روش‌های تهیه عدس پلو این است که آن را با گوشت چرخ‌کرده همراه کنید. در این روش وقتی پیاز را تفت دادید باید گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و خوب تفت دهید و بعد خوب با ادویه‌ها و زعفران دم کرده خوش طعم کنید و بعد این مایه را به همراه عدس پخته در لابه‌لای برنج بریزید و در نهایت از عدس پلو با کشمش و گوشت لذت ببرید.

طرز تهیه عدس پلو با کشمش

نکات تکمیلی برای طرز تهیه عدس پلو

عدس پلو یک غذای خوشمزه است که در مراسم‌های مذهبی هم به عنوان نذری پخته می‌شود اما طرز تهیه عدس پلو نذری با طرز تهیه عدس پلوهای مثلا طرز تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای دیگر فرق چندانی ندارد و فقط رعایت نکات و فوت‌وفن‌هاست که این غذا را متمایز و خوشمزه‌تر می‌کند.

روش های مختلف تهیه و پخت عدس پلو

همان‌طور که خواندبد عدس پلو را هم می‌توانید با کشمش درست کنید هم عدس پلو ساده داشته باشید. اما سوای آن برای تهیه این غذا هم می‌توانید از گوشت قرمز به صورت چرخ‌کرده و هم قلقلی و هم گوشت مرغ استفاده کنید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه عدس پلو با مرغ و عدس پلو بدون گوشت و طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده را بررسی کرده بودیم. اما طرز تهیه عدس پلو با کشمش و خرما هم یکی دیگر از روش‌های تهیه عدس پلوست که هیچ فرقی با باقی عدس پلوها ندارد اما در کنار کشمش از خرما هم استفاده شده است.

نکات مهم برای تهیه عدس

عدس در این غذا نقش اصلی را بازی می‌کند پس باید حواستان باشد هنگام پخت له نشود برای این کار زمان پخت حتما مقداری نمک به‌ آب اضافه کنید و در ابتدا اجازه دهید عدس با حرارت بالا بپزد و بعد که آب به جوش آمد حرارت را کم کنید.

ادویه‌های مناسب عدس پلو

عدس پلو را می‌توانید با ادویه خوشمزه و خاص کنید. برای عدس پلو بهتر است حتما از زعفران هم برای طعم و هم رنگش استفاده کنید اما سوای آن خوب است از مقدار کمی پودر دارچین هم برای طعمش و هم برای بهبود طبع عدس استفاده کنید. به طور کلی اما می‌توانید از ادویه پلویی برای این غذا هم استفاده کنید.

دیدگاه ها