طرز تهیه مارمالاد آلبالو با و بدون هسته و ژلاتین

طرز تهیه مارمالاد آلبالو
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه


آلبالو تازه یک گنج تابستانی زودگذر است. پس تا وقت هست با آلبالو هر آنچه می‌توانید درست کنید و از خواص آلبالو در کل سال بهره‌مند شوید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه لواشک آلبالو و طرز تهیه ترشی آلبالو را بررسی کرده بودیم و این بار می‌خواهیم طرز تهیه مارمالاد آلبالو را مرور کنیم تا همیشه و در طول سال از طعم خاص این میوه لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه مارمالاد آلبالو

  • آلبالو ۱ کیلوگرم
  • شکر ۵۰۰ گرم
  • وانیل به مقدار لازم
  • ژلاتین یک‌دوم قاشق غذاخوری
  • آب ۴ قاشق غذاخوری یا ۱ فنجان

طرز تهیه مارمالاد آلبالو بدون هسته

۱. آلبالوها را بشویید

گرفتن هسته آلبالو برای تهیه مارمالاد آلبالو

اولین مرحله از طرز تهیه مارمالاد آلبالو این است که آلبالوها را بشویید، ساقه‌های آن را جدا کرده و هسته را خارج کنید.

۲. شکر و آلبالو را مخلوط کنید

ریختن شکر روی آلبالو برای تهیه مارمالاد آلبالو

آلبالوهای بدون هسته را در قابلمه بریزید و شکر را با آن مخلوط کنید. مخلوط را به مدت یک ساعت در یخچال بگذارید تا شکر، آب آلبالوها را بگیرد و خارج کند.

۳. مخلوط آلبالوها و شکر را بپزید

پختن آلبالو و شکر برای تهیه مارمالاد آلبالو

آلبالوها را روی حرارت ملایم بگذارید و مدام هم بزنید و آن‌ها را برای مدت کوتاهی بجوشانید. آب را اضافه کنید. مخلوط باید به مدت ۵ دقیقه بپزد. حواستان باشد مرتبا مواد را هم بزنید تا مارمالاد حفظ شود. با استفاده از یک قاشق کوچک مقداری مارمالاد را در بشقاب سرد بریزید و بررسی کنید که آیا سفت شده است یا خیر.

طرز تهیه مارمالاد آلبالو

بعد از این که به قدر کافی شربت مارمالاد سفت شد. مارمالاد شما آماده است. مارمالاد  داغ را با احتیاط داخل شیشه‌های آماده شده بریزید و در شیشه‌ها را محکم ببندید و به مدت ۵ دقیقه زیر و رو بگذارید.

طرز تهیه مارمالاد آلبالو با ژلاتین یا پودر ژله

۱. مخلوط آلبالو و شکر را تهیه کنید

مخلوط کردن شکر و آلبالو برای تهیه مارمالاد آلبالو

یکی دیگر از روش‌های تهیه مارمالاد آلبالو است که آن را با ژلاتین یا پودر ژله درست کنید. برای تهیه مارمالاد آلبالو با ژلاتین باید درست مثل روش بالا ابتدا هسته آلبالوها را بگیرید و با شکر مخلوط کنید و اجازه دهید چندین ساعت یا یک روز کامل در یخچال بماند تا آلبالو آب بیاندازد.

مخلوط و له کردن آلبالو و شکر برای طرز تهیه مارمالاد آلبالو

حالا آن در مخلوط‌کن بریزید تا خوب له شود البته دقت کنید که پوره نشود. مخلوط را در یک ظرف استیل بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید و بعد که کف کرد، کف رویش را مدام بگیرید. اگر دوست دارید مارمالاد شما شفاف باشد می‌توانید از گلوکز مایع استفاده کنید و اگر دوست دارید در حد دو قطره آب‌لیمو ترش هم بریزید.

۲. پودر ژلاتین را بن ماری کنید

آب کردن ژلاتین برای طرز تهیه مارمالاد آلبالو

حالا نوبت آن است که پودر ژلاتین مورد نیاز را بن ماری کنید. برای این کار در یک ظرف مقداری آب بریزید و ظرف دیگری را رویش می‌گذراریم و آب اضافه می‌کنیم و رفته‌رفته پودر ژلاتین را می‌ریزیم و با حوصله این را روی ظرف باز می‌کنید تا یک دست شود و آن را از روی حرارت بردارید.

۳. ژلاتین را به مارمالاد اضافه کنید

اضافه کردن ژلاتین به آلبالو برای تهیه مارمالاد آلبالو

ژلاتین حل شده را به قابلمه مارمالاد اضافه کنید و به محض این که ریختید و هم زدید از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خنک شود بعد بگذارید داخل یخچال تا خوب آماده شود. نوش جان!

تهیه مارمالاد آلبالو

نکات تکمیلی برای تهیه مارمالاد آلبالو

تهیه مارمالاد هم درست مثل طرز تهیه مربا و شربت آلبالو است و حتی در بین خیلی‌ها این دو یکی هستند. اما شاید اصلی‌ترین تفاوت مارمالاد در له شدن آلبالو باشد که در مثال‌ها و روش‌های تهیه بالا ما هر دو شکل را بررسی کردیم. باقی نکات تهیه مارمالاد آلبالو را در ادامه بخوانید.

روش‌های مختلف تهیه مارمالاد آلبالو

مارمالاد را می‌توانید با روش‌های مختلف تهیه کنید. مارمالاد آلبالو را هم می‌توانید بدون ژلاتین تهیه کنید که در طرز تهیه مارمالاد بدون ژلاتین شما برای جا افتادن و ژله‌ای شدن مارمالاد لازم نیست.

یکی دیگر از روش‌های تهیه مارمالاد آلبالو با هسته است. اگر فرصت ندارید می‌توانید میوه را کامل بریزید و در نهایت در حین مصرف مارمالاد با هسته خواهید داشت. به طور کلی طرز تهیه مارمالاد آلبالو با هسته هم مثل روش‌های تهیه مارمالاد است. قبلا در کتاب کاله فوت و فن تهیه مارمالاد با هسته را مرور کرده‌ایم.

تفاوت مارمالاد و مربا

مربا و مارمالاد خیلی شبیه هم هستند اما اصل تفاوت این دو در این است که میوه‌های مارمالاد خوب پوره یا حتی خرد می‌شوند اما در مربا معمولا ماهیت میوه مشخص است. هرچند این روزها همه چیز متفاوت شده است و همان‌طور که دید که ما در دستور تهیه اول میوه را خرد یا ریز نکردیم.

استفاده از مارمالاد برای تهیه شیرینی

مارمالاد را هم می‌توانید با کره در صبحانه بخورید و لذت ببرید هم می‌توانید از آن برای تهیه شیرینی استفاده کنید. یکی از کاربردهای مارمالاد در شیرینی مشهدی است. طرز تهیه شیرینی مشهدی را هم در کتاب کاله بخوانید. نه فقط از مارمالاد آلبالو بلکه از انواع مارمالاد خوشمزه دیگر هم استفاده کنید. طرز تهیه مارمالاد هلو و طرز تهیه مارمالاد انجیر را هم می‌توانید در کتاب کاله بخوانید.

دیدگاه ها