طرز تهیه مربای آلبالو با هسته خوشمزه به ساده ترین روش

طرز تهیه مربای آلبالو با هسته
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

مربای آلبالو با رنگ و طعم فوق‌العاده‌اش معمولا بهترین گزینه برای صبحانه محسوب می‌شود چراکه ترکیب مربا آلبالو با خامه همیشه بچه‌ها را در وعده صبحانه سر ذوق می‌آورد. پس چه زمانی بهتر از الان که کنار مربای توت‌فرنگی می‌توانید این مربا را هم به ساده‌ترین روش برای عزیزان‌تان درست کنید. شما می توانید طرز تهیه مربای آلبالو با هسته را در ادامه بخوانید.

مواد لازم برای تهیه مربای آلبالو با هسته

  • آلبالو یک کیلوگرم
  • شکر یک کیلوگرم
  • لیموترش یک عدد

طرز تهیه مربای آلبالو با هسته

۱. آلبالوها را آماده کنید

آماده کردن آلبالوها در طرز تهیه مربای آلبالو با هسته

در اولین مرحله از طرز تهیه مربای آلبالو با هسته ، باید دم آلبالوها را بگیرید. آن‌ها را با آب سرد کامل و تمیز بشویید. دّم آن‌ها را به آرامی بگیرید. در این دستور نیازی به گرفتن هسته‌‌های آلبالو نیست، آن‌ها را داخل یک قابلمه لعابی بریزید. شما باید یک لایه آلبالو و یک لایه شکر بریزید. این کار را تا جایی ادامه دهید که هردو تمام شوند. در نهایت قابلمه را برای یک ساعت ۲۴ ساعت داخل یخچال بگذارید تا خوب آلبالوها آب بیاندازند. اگر طبع سردی و گرمی آلبالو را نمی‌دانید، می‌توانید به مطلب طبع آلبالو چیست در کتاب کاله مراجعه کنید.

۲. آلبالو را بپزید

پخت مربای آلبالو با هسته

با گذشت ۲۴ ساعت، قابلمه را از یخچال بیرون بیاورید. یک عدد لیموترش داخل آن بچکانید تا طعم بهتری به خود بگیرد. قابلمه را روی حرارت ملایم بگذارید تا شکر حل شود. با حل شدن شکر، حرارت را زیاد کنید تا مربا به جوش بیاید. در این لحظه شاهد جمع شدن کف روی آلبالوها خواهید بود. کف روی قابلمه را حتما با کمک ملاقه یا قاشق کامل بردارید تا رنگ شربت آلبالو تیره نشود. باید این نکته را مدنظر داشته باشید که هنگام پخت، حرارت را کم یا زیاد نکنید چراکه رنگ مربایتان هم تیره خواهد شد.

۳. شربت را از مربا جدا کنید

در سومین مرحله از طرز تهیه مربای آلبالو با هسته باید با تمام شدن کف آلبالو، حرارت را خاموش کنید. یک ظرف مناسب انتخاب کرده و روی آن یک صافی قرار دهید. حال محتویات قابلمه را داخل صافی بریزید تا شربت و مربا از یکدیگر جدا شوند. با قاشق مرباهای باقی‌مانده را روی صافی کامل له کنید. در نهایت بعد از خنک شدن شربت آلبالو و مربا را در ظرف‌های مخصوص خود بریزید.

دستور تهیه مربای آلبالو با هسته

نکات تکمیلی پخت مربای آلبالو با هسته

مربای آلبالو به دلیل طبع سرد و خنکی که دارد بهترین گزینه برای وعده‌های صبحانه روزهای تابستانی محسوب می‌شود پس تا زمانش است آن را به ساده‌ترین روش درست کنید. نکات گفته شده در ادامه به شما در پخت بهتر کمک خواهد کرد.

موارد استفاده از مربای آلبالو با هسته

موارد استفاده از مربای آلبالو با هسته

از مربای آلبالو نه تنها در وعده صبحانه و عصرانه بلکه در دستور کیک‌ ساده و تزئین پنکیک هم می‌توان استفاده کرد. به این شکل که آن را لابه‌لای مواد کیک بریزید و زمان دهید که پخته شوند. ناگفته نماند که برای تهیه کیک باید هسته‌های آن را جدا کنید. از سویی دیگر می‌توانید مارمالاد آلبالو هم درست کنید.

میزان شکر در تهیه مربای آلبالو

میزان شکری که در طرز تهیه مربای آلبالو با هسته استفاده می‌شود معمولا به ترشی آلبالو و شربت آن بستگی دارد. اگر آلبالوهایتان کمی ترش هستند یا شربت آلبالو می خواهید پس باید میزان شکر را دو برابر کنید.

جایگزین شکر در دستور تهیه مربای آلبالو

اگر چار بیماری قندی هستید یا رژیم خاصی را دنبال می‌کنیدکه نباید شکر مصرف کنید، عسل یا شیره توت را باید جایگزین کنید. می‌توانید حتی تهیه مربا آلبالو بدون شکر را بخوانید و آن را امتحان کنید. حال که آلبالوی تازه در دسترس‌تان است حتما از تهیه کمپوت آلبالو خانگی غافل نشوید.

پخت مربای آلبالو

نکات پخت مربای آلبالو با هسته

برای اطلاع از پخت مربای آلبالو باید در آخرین مرحله یک یا دو قطره از مربای آلبالو را روی دستمال‌کاغذی بریزید. آن را به صورت عمودی نگه دارید. مربا باید خیلی آرام از روی دستمال‌کاغذی سر بخورد. شما در این لحظه می‌توانید از پخت مربایتان مطمئن شوید. در روشی دیگر با سفت شدن مربا و کش آمدن آن میان دو انگشت می‌توانید حرارت را خاموش کنید. دقت داشته باشید که مربا بعد از سرد شدن هم غلیظ خواهد شد. از خواندن خواص آلبالو غافل نشوید تا بیشتر از آن استفاده کنید.

کپک و شکرک زدن مربای آلبالو

مهم‌ترین دلیلی که می‌توان برای کپک زدن این مربای خوشمزه بیان کرد نپختن کامل، استفاده کم از شکر، تمیز نبودن شیشه و قوام نیامدن آن است. شکرک زدن آن را هم باید در جوشیدن زیاد مربا و کم بودن شکر آن جست‌و‌جو کرد. شما برای حل این مشکل باید کمی آب‌جوش و آب‌لیمو به آن اضافه کنید تا شکرک آن از بین برود.

دیدگاه ها