طرز تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبزی در سه سوت

طرز تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبزی
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

پلو خورش یکی از غذاهای محبوب ما ایرانی‌هاست و تنوع خورش باعث شده است که مثلا مرغ را به روش‌های مختلف و با ترکیب‌های مختلف بپزیم و یک غذای خوشمزه داشته باشیم. اما یکی از غذاهای محبوب که از شمال ایران آمده، مرغ ترش باشد که ما قبلا طرز تهیه مرغ ترش گیلانی را در کتاب کاله آورده بودیم و با توجه به این که مرغ ترش محلی نیاز به سبزیجات محلی دارد اینجا می‌خواهیم مرغ ترش تهرانی که سبزی ندارد را مرور کنیم. طرز تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبزی را اینجا بخوانید.

مواد اولیه برای تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبز

  • مرغ نیم کیلو
  • گردو ۲۰۰ گرم
  • رب انار ۲ قاشق غذاخوری
  • آب نارنج ۱ فنجان
  • پونه به مقدار لازم
  • پیاز ۱ عدد
  • نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
  • روغن به مقدار لازم

طرز تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبزی

۱. آماده و سرخ کردن مرغ

تفت دادن مرغ برای طر تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبزی

اولین مرحله از طرز تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبزی درست مثل طرز تهیه مرغ ترش با گردو و رب انار این است که مرغ را آماده کنید. برای این کار مرغ را با مقداری پیاز، نمک، فلفل و زعفران مزه‌دار کنید تا مرغ ترش‌تان خوشمزه باشد. حالا مرغ را در ماهیتابه‌ای که در آن روغن ریخته‌اید بگذارید تا خوب سرخ شود.

۲. آماده کردن سس برای پخت مرغ

تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبزی

حالا و در این مرحله پیاز را خرد کنید و در قابلمه‌ای که روغن ریخته‌اید بریزید و بگذارید سرخ شود بعد که سرخ شد پونه خشک شده یا پونه تازه را بریزید تا خوب سرخ شود. سپس گردو را اضافه کنید و تفت دهید تا خامی آن گرفته شود. در نهایت رب انار را به مخلوط اضافه کنید و مجدد تفت دهید.

۳. پخت مرغ ترش

طرز تهیه مرغ ترش بدون سبزی

در سومین مرحله از طرز تهیه طرز تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبزی مرغ را داخل مواد یا همان سس که بالا درست کردید، بگذارید و آب و آب نارنج را بریزید تا مرغ‌ها داخل سس بپزد. در نهایت بعد از یک ساعت خورش شما آماده است و می‌توانید آن را همراه با پلو سرو کنید و لذت ببرید. نوش جان!

نکات تکمیلی برای تهیه مرغ ترش

فوت و فن تهیه مرغ ترش تهرانی بدون سبز

همان‌طور که خواندید تهیه مرغ ترش بدون سبزی خیلی ساده‌تر از تهیه مرغ ترش اصیل دارد و به عبارتی یک روش خوب برای خوشمزه کردن مرغ است. اما خوب است برای تهیه آن جزییات و فوت و فنش را هم بدانید.

تهیه مرغ ترش به روش‌های مختلف

مرغ ترش یک غذای اصیل و محلی است که در استان‌های شمالی ایران از جمله مازندران و گیلان پخته می‌شود. نکته جالب این است که مرغ ترش این دو منطقه با هم تفاوت‌هایی دارد. مثلا مرغ ترش گیلانی تخم مرغ دارد در حالی که در طرز تهیه مرغ ترش مازندرانی تخم مرغ استفاده نمی‌شود. یا در طرز تهیه مرغ ترش گیلانی معمولا با لپه همراه است اما مدل مازندرانی بدون لپه است.

سوای تمام مواردی که گفته شد نکته اصلی این است که این غذا به‌خاطر نبود سبزی‌های معطر محلی در تهران و شهرهای دیگر به شکل دیگر و بدون سبزی یا با سبزی‌های رایج تهیه می‌شود و نکته جذاب‌تر این است که گاهی تهیه این غذا خیلی شبیه به طرز تهیه فسنجان با مرغ می‌شود و گاهی هم شبیه طرز تهیه مرغ ناردونی است. پس می‌توان با توجه به ذائقه و دسترسی خود به مواد اولیه این غذا، آن را به شکل‌های مختلف تهیه کرد و لذت برد.

نکات مهم برای تهیه مرغ ترش

مرغ ترش را باید روی اجاق با شعله کم بپزید درست مثل اکثر خورش‌های ایرانی که برای جا افتادن باید با دمای کم روش اجاق بپزد. اگر دوست دارید غذایتان بیشتر ملس باشد یا رب انارتان خیلی ترش است می‌توانید مقداری شکر هم به خورش اضافه کنید.

دیدگاه ها