طرز تهیه میرزاقاسمی حرفه‌ای شمالی در چند مرحله

میرزا قاسمی
آسان
4 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

طرز تهیه میرزاقاسمی شمالی با روش سنتی، آنقدر ساده است که کیلومترها دور از رشت هم می‌توانید از خوردن این غذای خوشمزه لذت ببرید. تاریخچه میزرا قاسمی به نقل از قدیمی‌ترها توسط محمد قاسم والی حاکم رشت در زمان ناصرالدین شاه کشف شده و آن‌قدر گسترش یافته که الان به یکی از غذاهای محبوب و معروف ایرانی تبدیل شده و سراسر کشورمان طبخ می‌شود.

میرزاقاسمی سنتی با بادمجان کبابی، تخم مرغ و گوجه و همراه همیشگی غذاهای شمالی یعنی سیر آماده می‌شود. این غذا به خاطر داشتن تخم مرغ یک غذای کامل به حساب می‌آید؛ اما می‌توانید آن را در کنار برنج کته هم سرو کنید و لذت ببرید. با ما همراه باشید تا خوشمزه‌ترین میرزا قاسمی عمرتان را تهیه کنید.

مواد لازم برای تهیه میرزا قاسمی

  • بادمجان قلمی و شیرین چهار عدد
  • سیر تازه یک کله
  • رب گوجه فرنگی نصف قاشق غذاخوری
  • گوجه فرنگی تازه پنج عدد
  • نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
  • لیمو ترش یک عدد
  • تخم مرغ چهار عدد
  • روغن آفتاب‌گردان یا روغن زیتون شش قاشق غذاخوری

طرز تهیه میرزاقاسمی سنتی

مرحله اول

میرزا قاسمی هم مانند کشک بادمجان یکی از آن خوراک‌های خوشمزه ای است که می‌توانید با بادمجان تهیه کنید. برای شروع طرز تهیه میرزاقاسمی بادمجان‌ها را تا زمانی که پوست آن‌ها به طور کامل ذغالی و داخل آن پخته نشده، روی ذغال نگه دارید تا کاملا کبابی شوند. می‌توانید یک سیخ چوبی داخل بادمجان‌ها فرو کنید تا متوجه شوید کاملا پخته شده‌اند. حالا بادمجان‌ها را کنار بگذارید تا سرد شوند.

مرحله دوم

گوجه فرنگی میرزا قاسمی را رنده کرده و سیر را خیلی ریز ساطوری کنید. یک شش قاشق غذاخوری داخل تابه بریزید و تا زمانی که روغن زیاد داغ نشده تابه را روی شعله بگذارید سپس سیر خرد شده و زردچوبه را به روغن اضافه کنید و چند ثانیه با شعله ملایم تفت دهید. بادمجان‌ها را خوب پوست کنید، سپس ساطوری کرده و به مواد اضافه کنید. مواد را یک دقیقه تفت دهید.

مرحله سوم

حالا گوجه فرنگی را داخل تابه بریزید و در تابه را بگذارید. شعله را کم کنید و اجازه دهید آب مواد کشیده شود سپس آب لیمو و رب را به میرزا قاسمی خود  اضافه کنید و کمی تفت دهید. نمک و فلفل را اضافه کرده و خوب هم بزنید. تخم مرغ‌ها را روی مواد شکسته و بدون این‌که هم بزنید در تابه را بگذارید.

مرحله چهارم

بعد از بسته شدن کامل تخم مرغ‌ها در تابه را برداربد و آن‌ها را تکه تکه کنید و مواد را هم بزنید تا تخم مرغ‌ها کامل خرد شوند. در آخر میرزاقاسمی را در ظرفی مناسب کنار برنج کته یا نان سرو کنید و با جعفری تزیین کنید؛ همین نکات ریز در طرز تهیه میرزاقاسمی حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد.

دیدگاه ها