طرز تهیه کاک کرمانشاهی مخصوص و خوشمزه

طرز تهیه کاک کرمانشاهی
متوسط
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

شیرینی کاک از محبوب‌ترین شیرینی‌های کرمانشاهی است. ترکیب پودر هل و روغن محلی، طعمی فراموش نشدنی را خلق می‌کند. البته نوع مشابهی از این شیرینی در فهرست سوغاتی‌های شهر شیراز است. کاک یا یوخه، با شیرینی مطبوع خود می‌توانند عصری لذت‌بخش برایتان بسازد و میزهای مهمانی شما را رنگی‌تر کند. شاید آماده کردن کاک در خانه در ابتدا کار سختی به نظر برسد. اما ما در این دستور، یکی از آسان‌ترین شیوه‌های پخت این شیرینی محبوب‌ را برای شما آماده کرده‌ایم.

مواد لازم برای تهیه کاک

 • آرد شیرینی پزی۳۰۰ گرم
 • آب ولرم۵۰ گرم
 • مخمر فورییک قاشق چای‌خوری
 • روغن حیوانی یا کره۵۰ گرم
 • نمکنصف قاشق چایخوری
 • پودر قند۱۶۰ گرم
 • پودر بادامبه مقدار لازم
 • پودر هلبه مقدار لازم

طرز تهیه کاک کرمانشاهی

مرحله اول

آب ولرم، یک قاشق از پودر قند و پودر مخمر فوری را در یک کاسه با یکدیگر ترکیب کنید. روی کاسه را بپوشانید. ۱۰ دقیقه به مواد استراحت بدهید تا مخمر فعال شود.

روغن را به یک تابه منتقل کنید و روی شعله بگذارید، اجازه دهید کاملا ذوب و گرم شود. سپس گاز را خاموش کرده و به روغن زمان دهید تا آرام آرام خنک شود.

مرحله دوم

در این مرحله از طرز تهیه، به سراغ تخم مرغ‌ها می‌رویم. آن‌ها را در یک کاسه خشک بشکنید و با سرعت هم بزنید. در ادامه مقدار بسیار کمی نمک به آن اضافه و ترکیب کنید. مواد را به روغنی که حالا خنک شده است، اضافه کنید.

مرحله سوم

مخمر را که حالا فعال و حجیم شده است، به ترکیب روغن و تخم مرغ اضافه کنید. وقت آن رسیده که آرد را کم کم و طی چند مرحله اضافه کنید. مخلوط را آرام آرام ورز دهید تا به خمیر صاف و لطیف برسید. کاملا مراقب باشید که سطح خمیرتان نه بیش از نرم نه سفت باشد.

خمیر را روی سطح صفحه کار که از قبل آرد پاشی شده است، به مدت 10 تا 15 دقیقه ورز دهید. اگر پس از ورز دادن، خمیر حالت محکم خود را از دست داد، کمی آرد به آن اضافه کنید.

حالا وقت استراحت خمیر است. آن را به یک کاسه متتقل کنید، رویش را بپوشانید و در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید تا بیشتر به عمل بیاید. این کار حدودا به دو ساعت زمان نیاز دارد.

مرحله چهارم

خمیر کاک را از ظرف خارج کنید و روی سطح کار منتقل کنید. خمیر را لوله کنید و به قسمت‎های مساوی برش دهید. حالا هر بخش از خمیر را به کمک وردنه کاملا صاف کنید و تا زمانی‌که کاملا به ورقه‌های نازک تبدیل شود، به کارتان ادامه دهید.

برای این مرحله ، اگر به ساج دسترسی داشته باشید، محصول نهایی شما بهتر می‌شود. در غیر این‌صورت از تابه هم می‌توان استفاده کرد. از هر کدام این دو که استفاده می‌کند، سطح آن‌ها را کاملا داغ کنید.

ورقه‌های نازک خمیر را روی حرارات قرار دهید و اجازه بدهید تا آرام آرام رنگ‌شان تغییر کند. زمانی که خمیر قهوه‌ای_طلایی شد، آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید سمت دیگرش بپزد.

مرحله پنجم

پودر قند، پودر هل و پودر بادام را در یک کاسه با یکدیگر ترکیب کنید. تا زمانی که ورقه‌های خمیر هنوز داغ هستند و انعطاف دارند، مخلوط را روی سطح آن‌‌ها بپاشید. سپس خمیر را به آرامی و طوری که نشکنند، رول کنید.

خمیر را توسط وردنه یکدست کنید. در نهایت به کمک یک چاقو، به‌صورت اریب برش دهید. فاصله هر برش سه تا پنج سانتی باشد.

شیرینی آماده است تا نوش جان کنید.

چند نکته

 • شما می‌توانید در طرز تهیه کاک کرمانشاهی از ترکیبات دیگری برای طعم دهی به کاک در لایه میانی استفاده کنید.
 • پیشنهاد ما، استفاده از پودر دارچین، پودر نارگیل و پودر پسته است.
 • همچنین برای تزئین روی کاک، می‌توانید تا خمیر تازه است، روی آن خلال پسته بریزد.
 • اگر می‌خواهید روی میز پذیرایی نوروز، شیرینی‌های محلی ایرانی را بگذارید می‌توانید سراغ کلمپه و کماچ هم بروید

دیدگاه ها