طرز تهیه گمنه

آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

گمنه از غذاهای معروف جنوبی است که از بلغور ریز گندم یا للک تهیه می‌شود. این غذا یک غذای خیلی قدیمی است که به جای پلو از آن استفاده می‌کردند و آن را به همراه خورش‌های مختلف یا قلیه ماهی جنوبی سرو می‌کردند. این غذا غذایی بسیار ساده و آسان و در غین حال بسیار مقوی است. در ادامه این مطلب طرز تهیه گمنه را در اختیار شما قرار می‌دهیم. امید واریم آن را تهیه کنید و از طعمش لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه گمنه

  • لَلَک یا بلغور ریز گندمدو پیمانه
  • آب یا آب مرغدو پیمانه
  • پیاز بزرگدو عدد
  • روغن و نمک به مقدار لازم

طرز تهیه گمنه

مرحله اول

تابه‌ای را روی حرارت قرار دهید و بلغورهای ریز گندم را درون آن بریزید و بدون اینکه به آن روغن اضافه کنید آن‌ها را روی حرارت تفت دهید. در این مرحله در واقع گندم‌ها را بو می‌دهید تا فقط کمی رنگ آن غوض شود اما نباید بسوزد.

مرحله دوم

پیازها را خرد کنید سپس آن‌ها را درون مقدار کمی روغن تفت دهید تا طلایی شوند. به پیازهایتان، آب و کمی زردچوبه اضافه کنید و اجازه دهید تا بجوشد. بعد از اینکه کمی قل خورد نمک و بلغور گندم بو داده را به آن اضافه کنید.

مرحله سوم

با یک قاشق به صورت مداوم و آرام گمنه را هم بزنید تا آب آن کم شود و به یک سوم حالت اول برسد. در نهایت در ظرف را بگذارید تا به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه مانند برنج دم بکشد. حواستان باشد که حرارت را بالا نبرید زیرا در این صورت ممکن است غذایتان ته بگیرد.

نکته مهم در طبخ این خوراک این است که بلغور گندمی که تهیه می‌کنید، باید بسیار ریز باشد که نتیجه کار عالی شود.

مرحله چهارم

برای اینکه این غذا حالتی نرم‌تر و لطیف‌تر پیدا کند آب بیشتری به پیاز اضافه کنید و بعد از اینکه بلغور گندم یا همان للک را به آب اضافه کردید و للک کمی با آب قل خورد و میزان آب کمتر شد، شعله اجاق را خاموش کرده درب ظرف را گذاشته تا به مدت ۱۵ دقیقه با شعله خاموش بماند. سپس شعله را روشن کرده تا دوباره به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد.

دیدگاه ها