طرز تهیه گمنه
آسان
کمتر از 30 دقیقه
30 تا 60 دقیقه
961 بازدید

طرز تهیه گمنه

گمنه از غذاهای معروف جنوبی است که از بلغور ریز گندم یا للک تهیه می‌شود. این غذا یک غذای خیلی قدیمی است که به جای پلو از آن استفاده می‌کردند و آن را به همراه خورش‌های مختلف یا قلیه ماهی جنوبی سرو می‌کردند. این غذا غذایی بسیار ساده و آسان و در غین حال بسیار مقوی است. در ادامه این مطلب طرز تهیه گمنه را در اختیار شما قرار می‌دهیم. امید واریم آن را تهیه کنید و از طعمش لذت ببرید.

لَلَک یا بلغور ریز گندم دو پیمانه
آب یا آب مرغ دو پیمانه
پیاز بزرگ دو عدد
روغن و نمک به مقدار لازم

مرحله اول

تابه‌ای را روی حرارت قرار دهید و بلغورهای ریز گندم را درون آن بریزید و بدون اینکه به آن روغن اضافه کنید آن‌ها را روی حرارت تفت دهید. در این مرحله در واقع گندم‌ها را بو می‌دهید تا فقط کمی رنگ آن غوض شود اما نباید بسوزد.

مرحله دوم

پیازها را خرد کنید سپس آن‌ها را درون مقدار کمی روغن تفت دهید تا طلایی شوند. به پیازهایتان، آب و کمی زردچوبه اضافه کنید و اجازه دهید تا بجوشد. بعد از اینکه کمی قل خورد نمک و بلغور گندم بو داده را به آن اضافه کنید.

مرحله سوم

با یک قاشق به صورت مداوم و آرام گمنه را هم بزنید تا آب آن کم شود و به یک سوم حالت اول برسد. در نهایت در ظرف را بگذارید تا به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه مانند برنج دم بکشد. حواستان باشد که حرارت را بالا نبرید زیرا در این صورت ممکن است غذایتان ته بگیرد.

نکته مهم در طبخ این خوراک این است که بلغور گندمی که تهیه می‌کنید، باید بسیار ریز باشد که نتیجه کار عالی شود.

مرحله چهارم

برای اینکه این غذا حالتی نرم‌تر و لطیف‌تر پیدا کند آب بیشتری به پیاز اضافه کنید و بعد از اینکه بلغور گندم یا همان للک را به آب اضافه کردید و للک کمی با آب قل خورد و میزان آب کمتر شد، شعله اجاق را خاموش کرده درب ظرف را گذاشته تا به مدت ۱۵ دقیقه با شعله خاموش بماند. سپس شعله را روشن کرده تا دوباره به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

در حال بارگذاری...