از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
5794 بازدید

هیپوکلسمی یا همان کمبود کلسیم در بدن با نشانه‌ها و علائم مختلفی همراه است. کمبود این ماده معدنی در بدن تنها روی سلامت استخوان‌ها تاثیر ندارد. بدن ما برای تثبیت فشار خون، تنظیم هورمون‌ها و هدایت سیگنال‌های عصبی به کلسیم نیاز دارد. در ادامه مقاله درباره علائم و نشانه‌های کمبود این ماده حیاتی در بدن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

علائم کمبود کلسیم در بدن

خشکی پوست

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_یک

نشانه‌های کمبود کلسیم حتی در پوست صورت شما هم ظاهر می‌شود. کمبود کلسیم پوست شما را خشک و پوسته‌پوسته می‌کند. هم‌چنین بر اساس تحقیقات انجام شده، کمبود این ماده معدنی باعث بروز مشکلات پوستی مثل اگزما و پسوریازیس می‌شود.

خستگی

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_دو

بی‌حالی، تنبلی و خستگی‌های مفرط روز ممکن است به خاطر کمبود این ماده معدنی در بدن باشد. بنابراین معده خود را با نوشیدنی‌های انرژی‌زا پر نکنید و به فکر داشتن یک رژیم غذایی با مقدار مناسبی از کلسیم باشید.

افسردگی

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_سه

کلسیم برای تنظیم خلق و خو هم ضروری است. این عنصر یک آرامبخش طبیعی است که باعث ایجاد آرامش می‌شود. بنابراین قاعده کلی این است که هر چه بدن‌تان کمبود کلسیم بیشتری داشته باشد، بیشتر احساس افسردگی می‌کنید.

بیشتر بخوانید:

بی‌خوابی

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_چهار

وقتی که به خواب عمیق فرو می‌روید، سطح کلسیم در بدن‌تان به شدت بالا و پایین می‌شود. بنابراین اگر مقدار کافی‌ای کلسیم نداشته باشید، بی‌خوابی به سرتان می‌زند یا خواب لذت‌بخشی ندارید. علاوه بر این کلسیم باعث ترشح هورمونی به نام ملاتونین می‌شود که به خوابیدن کمک می‌کند.

بی‌حس و سوزن‌سوزن شدن قسمت‌هایی از بدن

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_پنج

پارستزیسی شامل تعدادی از نشانه‌های عصبی مثل مورمور شدن و بی‌حس شدن است و مربوط به کمبود شدید کلسیم می‌شود. علاوه بر این‌ها لرزش عضلات و ضعف حافظه هم شامل می‌شود.

دائما بیمار شدن

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_شش

کلسیم به تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان نقش مهمی دارد و به شما کمک می‌کند تا علیه ویروس‌ها و باکتری‌ها مقاومت کنید. کمبود کلسیم باعث کاهش مقاومت بدن شما در برابر حملات پاتوژن و ابتلا به سرماخوردگی و سرفه می‌شود.

شکنندگی ناخن

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_ده

مانند استخوان‌ها، ناخن‌های شما به مقدار مشخصی از کلسیم نیاز دارد. بنابراین وقتی از کمبود کلسیم رنج می‌برید، ناخن‌های شما خیلی خشک، شکننده و مستعد لایه‌برداری و تقسیم شدن می‌شوند. ناخن ضعیف به اندازه کافی در برابر ضربه‌ها مقاوم نیست و اغلب ممکن است در طی ساده‌ترین فعالیت‌های روزانه بشکند.

مشکل بلع

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_هفت

اگرچه ممکن است شگفت انگیز باشد، کمبود کلسیم هم‌چنین می‌تواند منجر به دیسفاژی یا مشکل در بلع شود. این احساس تنگی ناشی از انقباض ضعیف عضلات در گلو است. در موارد شدید، ممکن است حتی منجر به اسپاسم در حنجره و تغییرات غیرعادی صدا هم شود.

دندان درد

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_هشت

اکثر کلسیم موجود در بدن شما در استخوان‌ها و دندان‌ها ذخیره می‌شود؛ بنابراین اولین عضوی که از کمبود کلسیم رنج می‌برد، دندان است. با توجه به عدم وجود این عنصر حیاتی، دندان‌های شما ممکن است شروع به زرد شدن، افتادن و صدمه‌دیدن کنند. علاوه بر این، خطر ابتلا به بیماری پریودنتال (بیماری لثه) نیز ممکن است افزایش یابد.

گرفتگی عضلات

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟_نه

گرفتگی عضلات در ران، ساق پا ، بازوها و زیربغل که اغلب در شب رخ می‌دهد ممکن است یکی ازعلائم اولیه کمبود کلسیم باشد.

هم‌چنین این گرفتگی‌ها ممکن است به دردهای عضلانی هنگام حرکت کردن و راه رفتن منتهی شود. حتی ممکن است با گذشت زمان این گرفتگی‌ها به تمامی نقاط بدن سرایت کند.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *