طرز تهیه قهوه بدون قهوه ساز؛ چهار روش برای دم کردن قهوه

تهیه قهوه بدون قهوه ساز با کمک چند روش ساده
آسان
1 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

دستگاه‌ های قهوه‌ ساز عموماً با برق کار می‌کنند و در مواقعی که برق در دسترس نیست تهیه قهوه با این دستگاه‌ها کارایی ندارد. پس بهتر است چند روش دیگر را برای روز مبادا بلد باشید. با این روش‌ها، شما هیچ وقت بدون قهوه نمی‌مانید. به همین دلیل امروز با چند روش آسان و فوری برای تهیه قهوه بدون قهوه ساز آمده‌ایم. این روش‌ها به خصوص در روزهایی که در سفر هستید می‌تواند بسیار کاربردی باشد. پس با ادامه متن همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه قهوه بدون قهوه ساز

  • قهوهبه مقدار لازم
  • آببه مقدار لازم
  • شیر کم چرب کاله (اختیاری)به مقدار لازم

طرز تهیه قهوه بدون قهوه ساز

طرز تهیه قهوه روی اجاق گاز

این روش بسیار قدیمی و البته ساده است. به خصوص در مواقعی که به برق دسترسی ندارید یا نمی‌توانید از دستگاه‌های برقی استفاده کنید بسیار مناسب است. برای این کار از 177 میلی‌لیتر آب سرد برای هر فنجان قهوه استفاده کنید. آب را داخل یک قابلمه بریزید. قابلمه را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید. در صورت دسترسی از شیرجوش هم می‌توانید استفاده کنید. به ازای هر فنجان قهوه یک قاشق غذاخوری سر پر پودر قهوه بریزید و مخلوط را هم بزنید. در این مرحله می‌توانید به مقدار دلخواه شکر هم اضافه کنید.

صبر کنید تا قهوه به جوش بیاید. آن را هم بزنید و بگذارید تا دو دقیقه بجوشد. سپس، آن را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید. پس از چهار دقیقه قهوه را به آرامی داخل فنجان خود بریزید. حواستان باشد که تفاله قهوه داخل فنجانتان نریزد. می‌توانید به آن مقداری شکر هم اضافه کرده یا آن را همراه با فوم شیر مخلوط کرده و نوش جان کنید.

ما به شما مطالعه روش تهیه قهوه فوری را هم پیشنهاد می‌کنیم. قهوه فوی کار را برای شما به مراتب آسان‌تر می‌کند؛ زیرا نیازی به آماده‌سازی ندارد.

طرز تهیه قهوه ترک

برای تهیه یک فنجان قهوه ترک غلیظ و خوشمزه مانند روش قبل از 177 میلی‌لیتر آب سرد استفاده کنید. به ازای هر نفر، از یک قاشق غذاخوری سر پر پودر قهوه ترک استفاده کنید. همینطور به یک قهوه جوش مخصوص قهوه ترک احتیاج دارید. اگر هم ندارید نگران نباشید. می‌توانید این قهوه را در قابلمه‌ای کوچک یا شیرجوش درست کنید.

به ازای هر فنجان، یک فنجان سر پر آب داخل قهوه جوش بریزید و روی حرارت کم قرار دهید. پودر قهوه را هم اضافه کنید و هم بزنید. در صورت تمایل می‌توانید مقداری شکر هم اضافه کنید. اما باید خوب هم بزنید تا در قهوه و آب حل شود. هنگامی که قهوه شروع به جوشیدن کرد آن را بلافاصله از روی حرارت بردارید.

کف روی قهوه یا به اصطلاح خامه تشکیل شده روی سطح قهوه را به آرامی با یک قاشق کوچک بردارید و داخل فنجان خود بریزید. قهوه جوش را مجدد روی حرارت قرار دهید. هنگامی که قهوه دوباره شروع به جوشیدن کرد آن را از روی حرارت بردارید و نصف قهوه را به آرامی داخل فنجان خود بریزید. باز هم قهوه جوش را روی حرارت قرار دهید. هنگامی که قهوه جوشید، 15 ثانیه صبر کنید سپس آن را از روی حرارت بردارید. اکنون قهوه را داخل فنجان خود بریزید. 2-3 دقیقه صبر کنید تا قهوه خوب ته‌نشین شود.

فراموش نکنید که این قهوه را نباید تا آخر بخورید. قهوه ته‌نشین‌ شده‌ای که در ته فنجان است مزه خوبی ندارد. تهیه قهوه ترک کار سختی نیست اما برای رسیدن به طعم خوب تمرین می‌خواهد. تا به حال قهوه ترک را با شیر میل کرده‌اید؟ قهوه ترک با شیر طعم دلچسبی دارد که پیشنهاد می‌کنیم امتحانش کنید.

طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس به روش دستی

در این روش تنها با استفاده از دستگاه فرنچ پرس، قهوه آماده می‌شود. برای تهیه قهوه با فرنچ پرس به یک ماگ، کاسه (یا فرنچ پرس) و قاشق احتیاج دارید. مقداری آب داخل یک کتری یا قابلمه کوچک بریزید و روی حرارت قرار دهید. صبر کنید تا آب به جوش بیاید. داخل یک کاسه بزرگ (یا فرنچ پرس) به ازای هر یک نفر، یک قاشق سر پر قهوه بریزید. روی قهوه را به آرامی و به شکل دورانی با مقداری آب بپوشانید. به طوری که تمام قسمت‌های قهوه خوب با آب پوشانده شود. به ازای هر یک نفر 177 میلی‌لیتر آب جوش اضافه کنید.

با استفاده از یک قاشق قهوه را به انتهای کاسه (فرنچ پرس) بریزید. اگر کاسه دارید حتماً با قاشق پودر قهوه را فشار دهید. پس از چند دقیقه در حالی که جلوی دانه‌های قهوه را با قاشق گرفته‌اید، آن را داخل ماگ یا فنجان خود بریزید. در نهایت داخل آن شکر یا چند عدد یخ (برای سرد نوشیدن) بریزید و سرو کنید.

طرز تهیه کافی بگ

برای این کار فقط به یک فیلتر نیاز دارید. می‌توانید از فیلتر کاغذی آماده یا پارچه ریز بافت استفاده کنید. فیلتر را داخل یک پیاله کوچک قرار دهید. دو قاشق غذاخوری سر پر پودر قهوه را داخل آن بریزید. کناره‌های فیلتر یا پارچه را جمع کنید و با یک نخ کلفت محکم ببندید. باید دقیقاً شبیه یک چای کیسه‌ای شود. کیسه آماده شده را داخل فنجان یا لیوان قهوه خود قرار دهید.

آب را داخل یک کتری یا قابلمه بجوشانید. مقداری آب جوش داخل فنجان بریزید تا جایی که روی کیسه یا بگ را بپوشاند. 30 ثانیه صبر کنید. سپس 177 میلی‌لیتر آب جوش به فنجان اضافه کنید. پس از چهار دقیقه کافی بگ یا همان کیسه قهوه را از فنجان خارج کنید. در صورت تمایل شکر یا شیر به قهوه اضافه کرده و نوش جان کنید.

دیدگاه ها