طرز تهیه برنج ساده به ۴ روش

روش های طرز تهیه برنج ساده
آسان
5 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

برای ما ایرانی‌ها سفره غذا بدون برنج کامل نیست و اکثر غذاهای خورشتی ما باید حتما پلو داشته باشند. اما طرز تهیه برنج ساده برای هر کدام از ما یک معنا دارد، مثلا عده‌ای از ما پخت برنج آبکش را ساده می‌دانند و عده‌ای دیگر پخت برنج کته برای‌شان ساده و راحت است. قطعا تهیه پلو به هر دو روش مزایا و سختی‌هایی دارد اما انتخاب روش درست کردن برنج به انواع برنج و مدت زمان شما بستگی دارد مثلا اگر زمان کافی برای تهیه برنج ندارید طرز تهیه برنج فوری بسیار مناسب شماست اما در ادامه این مطلب روش‌های مختلف تهیه برنج ساده سفید را با هم بررسی می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه برنج ساده

  • برنج چهار پیمانه
  • آب به مقدار لازم
  • نمک یک قاشق غذاخوری
  • روغن دو قاشق غذاخوری
طرز تهیه برنج ساده به روش کته

۱. طرز تهیه برنج ساده به روش کته

طرز تهیه برنج ساده به روش کته یکی از ساده‌ترین روش‌های پخت برنج است. در این روش مثل همه روش‌های تهیه برنج ابتدا برنج را خوب بشویید تا کاملا لعاب آن شسته شود و بعد برنج را به مدت نیم ساعت در آب و مقداری نمک مناسب برای پخت بگذارید. بعد، نوبت آن است که برنج را در قابلمه مدنظرتان ریخته و مقداری روغن داخلش بریزید و روی اجاق گاز بگذارید تا آب برنج رفته‌رفته بخار شود و بعد از بخار شدن آب، در قابلمه‌ای که رویش دم‌کنی کشیده‌اید را بگذارید و اجازه دهید برنج‌تان به مدت نیم ساعت روی اجاق بماند تا دم بکشد.

طرز تهیه برنج کته در پلوپز

طرز تهیه برنج کته در پلوپز

برنج کته را هم‌چنین می‌توانید در پلوپز بپزید. در این روش درست مثل روش تهیه برنج دمی در قابلمه باید ابتدا برنج را خوب بشویید و بگذارید نیم ساعت یا چند ساعت قبل از پخت خیس بخورد و بعد آن را مجدد بشویید و آب برنج را دور بریزید سپس آن را همراه با آب و نمک و روغن داخل پلوپزی که روشن کرده‌اید، بریزید و اجازه دهید آبش بخار شود. بعد به مدت ۳۰ دقیقه زمان دهید تا برنج دم بکشد. اما همه چیز در مورد برنج کته را با جزییات کامل‌تر می‌توانید در کتاب کاله مطالعه کنید.

نکات مهم برای طرز تهیه برنج ساده دمی یا برنج کته:

  • در ابتدای پخت برنج مقداری کف رویش به وجود می‌آید که باید آن را با کفگیر بگیرید و دور بریزید.
  • زمان مناسب برای دم کردن برنج کته آن زمان است که فقط مقدار کمی آب روی برنج باقی مانده و وقتی برنج را به شکل کوه در قابلمه جمع می‌کنید آب خیلی کمی رویش باشد.
  • بهتر است حتما برای دم کشیدن برنج چند سوراخ با ته ملاقه روی برنج ایجاد کنید و حتما دم‌کنی روی در قابلمه بگذارید تا برنج بهتر دم بکشد. حواستان باشد قبل از پخت دم‌کنی را بر ندارید.
  • زمان دم کشیدن برنج بسته به نوع برنج متفاوت است بنابراین با توجه به برنجتان شاید لازم باشد بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه برنج را روی اجاق بگذارید تا دم بکشد. اما اگر می‌توانید حتما از برنج ایرانی برای تهیه کته استفاده کنید چون معمولا زمان پخت برنج پاکستانی و هندی بیشتر از ایرانی است.
  • برنج کته را می‌توانید بدون آن‌که از قبل خیس کنید بپزید. در طرز تهیه برنج کته بدون خیساندن باید ابتدا شعله را آنقدر زیاد کنید که سریع به نقطه جوش برسد بعد آن را کم کنید تا آب برنج بخار شود. بهتر است اگر از این شیوه استفاده کردید بگذارید برنج ۴۵ دقیقه بماند.
  • به خاطر داشته باشید که تهیه برنج به روش کته یکی از روش‌های طرز تهیه برنج فوری است.

نکته برای طرز تهیه برنج کته مثل برنج آبکش

اگر می‌خواهید ته دیگ کته شما مثل برنج آبکش باشد باید بعد از این که آب برنج بخار شد آن را در ظرف دیگری که کفش را روغن ریخته‌اید، ته دیگ مدنظر را بگذارید و بعد برنج را رویش بریزید تا بپزد. حتی می‌توانید کف قابلمه را فقط با یک لایه برنج زعفران آماده کنید و باقی برنج سفید را رویش بریزید تا یک ته دیگ زعفران خوشمزه داشته باشید.

طرز تهیه برنج آبکش ساده

۲. طرز تهیه برنج ساده به روش آبکش

دومین روش پخت برنج ساده، آبکش کردن آن است. در این روش باید حتما بعد از شستن برنج آن را چند ساعت قبل از پخت برحسب نوع برنج‌تان با نمک زیاد بخیسانید. بعد از آن در یک قابلمه مناسب به میزان دو‌سوم آب بریزید و روی اجاق بگذارید تا به جوش آید. بعد که آب جوشید، برنجی را که آبش را دور ریخته‌اید، داخل آب در حال جوش بریزید تا مقداری قُل بزند و به اصطلاح، برنج مقداری نرم شود.

بعد از آن در این مرحله از طرز تهیه برنج آبکش ساده نوبت آن است که برنج را آبکش کنید و بگذارید آبش برود. سپس در قابلمه مدنظرتان مقداری روغن بریزید و بعد که روغن کمی داغ شد برای ته دیگ، کف قابلمه را با سیب زمینی عمودی برش خورده یا نان بپوشانید و بعد هم برنج را روی آن بریزید و در قابلمه را که رویش دم‌کنی گذاشتید، بگذارید تا برنج دم بکشد. بعد از حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه برنج‌تان دم می‌کشد. نوش جان!

طرز تهیه برنج آبکش را می‌توانید با جزییات کامل در کتاب کاله مطالعه کنید.

نکته مهم برای تهیه برنج آبکش بدون خیساندن

اگر زمان کافی ندارید و می‌خواهید برنج آبکش بدون خیساندن درست کنید کافی است در برنجی که در آب در حال جوش ریخته‌اید یک قاشق مرباخوری سرکه یا آبلیمو بریزید تا برنج بهتر درآید و خوب بپزد.

برنج آبکش بهترین گزینه برای سرو همراه مرغ است. طرز تهیه زرشک پلو با مرغ را می‌توانید در کتاب کاله مطالعه کنید.

اما برنج آبکش را می‌توانید همراه انواع خورش هم سرو کنید.

طرز تهیه برنج ساده در فر

۳. طرز تهیه برنج ساده در فر

این روزها با وجود فر دیگر شاید یکی از بهترین روش‌ها برای پخت برنج هم فر باشد. برای پخت برنج در فر، ابتدا باید فر را تا دمای ۲۰۰ درجه گرم کنید و بعد برنج را همراه آب، نمک و البته روغن داخل یک قابلمه بریزید و بگذارید آبش تبخیر شود و بعد برنج را در قالب فر مدنظرتان بریزد و بعد رویش را با فویل مناسب بپوشانید و اجازه دهید برنج در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد به مدت حداقل ۳۰ دقیقه بپزد تا یک کته قالبی زیبا داشته باشید. جزییات بیشتر برای طرز تهیه کته قالبی در فر را می‌توانید در کتاب کاله مطالعه کنید.

طرز تهیه برنج قالبی با فر

اگر دوست داشته باشید می‌توانید برنج قالبی با فر را به روش آبکش هم بپزید. در این روش وقتی برنج نرم شد و خام نبود آن را در قالب مدنظرتان که مناسب فر است بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد دم بکشد.

در این روش پخت برنج هم اگر دوست دارید می‌توانید ابتدا قالبتان را با برنجی که زعفرانی کرده‌اید پر کنید و بعد رویش را برنج سفید بریزید تا یک برنج قالبی زیبا داشته باشید.

طرز تهیه برنج ساده در ماکروفر

۴. طرز تهیه برنج در مایکروفر

یکی از روش‌های مدرن پخت برنج و البته سریع‌ترین روش‌های دم کردن برنج، پختن آن در مایکروفر است. در این روش باید حتما حواستان باشد از ظرف فلزی یا پلاستیکی استفاده نکنید. بهترین ظرف، ظروف شیشه‌ای مناسب ماکروفر است.

برای تهیه برنج کته ماکروفری باید بعد از این که برنج را شستید آن را در آب بریزید و همراه روغن یا کره و نمک در ظرف مناسب ماکروفر بریزید و بعد به مدت یک ربع با قدرت ۷۰۰ درجه یا ۱۰۰ درصد در مایکروفر بگذارید تا آبش بخار شود، سپس در ظرف را بگذارید و اجازه دهید برنج با قدرت ۱۸۰ درجه یا ۳۰ درصد در ماکروفر بپزد.

نکات پخت برنج ساده

نکات تکمیلی برای طرز تهیه برنج

درست کردن پلو ساده یا همان برنج سفید ساده کار سختی نیست فقط باید برحسب نوع برنج و نحوه پخت برنج نکاتی را رعایت کنید تا همراه خوبی برای خورش‌های شما از جمله طرز تهیه خورش قیمه و طرز تهیه خورش قرمه سبزی باشد.

نکته برای شفته نشدن برنج

گاهی ممکن است برایتان پیش آید که برنج‌تان شفته شود، بیشتر مواقع این مشکل برای برنج کته ایجاد می‌شود. از جمله دلایلی که شاید باعث شفته شدن برنج شما باشد این است که یا نمک یا روغن کافی نریخته‌اید یا مدت زمان پخت برنج‌تان زیاد بوده است، پس حتما با دقت به نوع برنج، میزان این مواد و زمان پخت را انتخاب کنید.

زمان مناسب پخت برنج

بسته به نوع برنج و روش پخت و حتی میزان برنج و حرارت گازتان زمان پخت برنج ساده فرق دارد. پس سعی کنید با توجه به نوع برنجی که استفاده می‌کنید زمان مناسب پخت برنج را به هر روشی که استفاده می‌کنید به دست بیاورید.

میزان برنج و دیگر مواد برای پخت برنج کته

میزان سرومیزان برنجمیزان آبمیزان نمکروغن یا کره
برای ۲ نفر۱ لیوان۱.۵ لیوان۱ قاشق غذاخوری۰.۵ تا یک قاشق غذاخوری
برای ۴ نفر۲ لیوان۳ لیوان۲ قاشق غذاخوری۱-۲ قاشق غذاخوری
برای ۸ نفر۴ لیوان۶ لیوان۴ قاشق غذاخوری۲-۴ قاشق غذاخوری

میزان مناسب نمک

همان‌طور که اشاره کردیم میزان نمک در شفته نشدن برنج موثر است. اما برای برنج در دو مرحله نمک استفاده می‌شود یک‌بار برای خیساندن برنج که در این مرحله میزان برنج اگر زیاد باشد مشکلی نیست چون آب آن را دور می‌ریزید و بعد هم می‌توانید یک‌دور برنج را بشویید اما در مرحله پخت نمک کم باعث شفته شدن برنج و زیاد بودن برنج باعث شور شدن آن می‌شود. پس میزان برنج را برحسب ذائقه خود در حد مناسبی که برنج را خراب نکند انتخاب کنید.

نکاتی برای مواردی که برنج کامل نپخته یا زنده است

اگر برنج‌تان هنوز در مرحله آبکش زنده است اجازه دهید قشنگ نرم شود و دیگر زنده نباشد بعد آبکش و دم کنید. اما اگر بعد از پخت دیدید برنج‌تان نپخته باید زمان پخت آن را روی اجاق بیشتر کنید. یعنی مقداری روغن و آب داغ داخل قابلمه برنج در حال دم‌کشیدن بریزید و اجازه دهید کامل بپزد.

دیدگاه ها