طرز تهیه خامه کیک با ماست با همه فوت و فن ها

طرز تهیه خامه کیک با ماست
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

خامه کیک از اصلی‌ترین پایه‌های کیک محسوب می‌شود که طعم و زیبایی آن را دو چندان می‌کند. نیاز هر قناد و آشپزی است که یکی از راه‌های تهیه خامه کیک را به روش خانگی بداند. خامه کیک با روش‌های متفاوتی درست می‌شود که یکی از ساده‌ترین آن‌ها در مطلب طرز تهیه خامه با کمترین مواد توضیح داده شده است. شما جدا از شیر و خامه قنادی، آن را با ماست هم می‌توانید امتحان کنید، پس طرز تهیه خامه کیک با ماست را در ادامه مطلب بخوانید.

مواد لازم برای تهیه خامه کیک با ماست

  • ماست یونانی دو فنجان
  • پودر قند یک‌دوم فنجان
  • وانیل یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه خامه کیک با ماست

۱. ماست را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه خامه کیک با ماست یک کاسه مناسب انتخاب کنید و روی آن یک توری یا تنظیف تمیز قرار دهید. به آرامی ماست را داخل توری بریزید تا آب اضافه آن گرفته شود. برای این کار شما می‌توانید ظرف را برای یک شبانه‌روز در یخچال بگذارید تا آب آن کامل گرفته شود. به یاد داشته باشید که اگر آب ماست کامل گرفته نشود خامه شل خواهد بود. خامه کیک با نشاسته از دیگر دستورها است که می‌توانید در منزل آن را امتحان کنید.

۲. مواد را مخلوط کنید

در دومین مرحله از طرز تهیه خامه کیک با ماست باید یک کاسه بزرگ دیگر انتخاب کنید تا در آن ماست، پودر قند و وانیل را بریزید. مواد را برای دو تا سه دقیقه با سرعت تند بزنید. در حین هم‌زدن کناره‌های کاسه را با لیسک جدا کرده و مجدد هم بزنید. مواد باید یک‌دست و کرمی‌رنگ شوند سپس ظرف خامه را برای چند ساعت داخل یخچال قرار دهید تا کمی خودش را بگیرد. طرز تهیه خامه کیک با خامه صبحانه را هم می‌توانید برای کیک‌هایتان استفاده کنید.

۳. خامه را سرو کنید

کاربرد خامه کیک برای کاپ کیک و کیک

در آخرین مرحله از طرز تهیه خامه کیک با ماست به راحتی آن را برای تزئین کاپ‌کیک، پنکیک و کیک اسفنجی خامه‌ای می‌توانید استفاده کنید. برای تزئین و خامه‌کشی کیک‌ها حتما از قیف پلاستیکی یا کفگیر کمک بگیرید.

دستور تهیه خامه کیک با ماست

نکات تکمیلی خامه کیک

خامه کیک را می‌توانید در منزل به راحتی برای انواع کیک یخچالی و تزئین کیک‌هایتان درست کنید با این‌حال نیاز است نکات زیر را در نظر داشته باشید تا مشکلی هنگام آماده‌سازی آن پیش نیاید.

نگه‌داری خامه کیک

برای آن‌که خامه‌ کیک‌تان برای مدت طولانی‌تر بماند حتما آن را با سرعت تند هم بزنید تا بتوانید برای چندروز آن را در یخچال بگذارید. از سویی دیگر می‌توانید خامه را در یک ظرف دربسته بریزید و برای یک هفته در فریزر بگذارید تا هر زمان که نیاز داشتید از آن استفاده کنید. فقط قبل از استفاده باید آن را به مدت یک شبانه‌روز در یخچال بگذارید. با استفاده از این خامه خوشمزه می‌توانید به راحتی کیک خامه وانیلی را هم امتحان کنید.

خامه طعم دار

اگر می‌خواهید که خامه کیک‌تان طعم‌دار باشد از ماست یونانی وانیلی می‌توانید استفاده کنید. اگر طعم وانیل را دوست ندارید آن را با اسانس پرتقال، لیمو، بادام یا نارگیل جایگزین کنید. از سویی دیگر توت‌فرنگی خرد‌شده را هم می‌توانید به مواد اضافه و مخلوط کنید. طرز تهیه خامه کیک بدون خامه به سبک قنادی را هم می‌توانید به راحتی در منزل برای خامه‌کشی کیک‌هایتان امتحان کنید.

انتخاب ماست مناسب برای خامه کیک

انتخاب ماست برای تهیه خامه کیک

در طرز تهیه خامه کیک با ماست باید این نکته را همواره در نظر داشته باشید که فقط از ماست یونانی استفاده کنید چرا‌که نسبت به دیگر ماست‌ها بافت خامه‌ای و غلیظ‌تری دارد. از سویی دیگر پروتئین موجود در آن مناسب ورزشکارها و افراد دارای رژیم غذایی است. تفاوت ماست یونانی، استرالیایی و ایسلندی را می‌توانید در کتاب کاله بخوانید.

نکاتی در مورد تهیه خامه کیک

در تهیه خامه برای کیک و شیرینی نون خامه‌ای در فصل تابستان می‌توانید پره‌های هم‌زن را قبل از تهیه خامه، به مدت ۳۰ دقیقه در فریزر بگذارید تا از شل شدن خامه جلوگیری شود. برای اطمینان از فرم گرفتن خامه به پره‌های هم‌زن خود دقت کنید. با به جا ماندن رده پره‌های هم‌زن روی خامه می‌توان گفت که خامه کامل فرم گرفته است. طرز تهیه خامه کیک با سفیده تخمه مرغ را هم می‌توانید امتحان کنید.

موارد استفاده خامه

موارد استفاده خامه کیک در نون خامه ای

خامه فرم‌گرفته یا همان خامه کیک را به روش‌های مختلفی در دنیای شیرینی‌پزی می‌توان استفاده کرد. ناگفته نماند جدا از کیک و شیرینی، آن را برای خامه قهوه هم می‌توانید به کار ببرید. با این‌حال شما با مراجعه به کتاب کاله می‌توانید از روش استفاده آن در طرز تهیه نون خامه ای در توستر و طرز تهیه رولت خامه ای هم استفاده کنید.

غلظت خامه کیک

برای آن‌که خامه کیک‌تان غلظت مناسبی داشته باشد حتما قبل از مخلوط کردن مواد با یکدیگر، آب ماست را خوب بگیرید، با این‌حال ظرف خامه کیک را برای یک شبانه‌روز در یخچال بگذارید تا خودش را بگیرد و آب آن تبخیر شود. در روشی دیگر می‌توانید کمی پودرقند به آن اضافه کرده و مجدد برای سه دقیقه با سرعت بالای هم‌زن خامه را بزنید.

دیدگاه ها