طرز تهیه خورش سیرابیج گیلانی به روش محلی

آسان
4 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

برای کسانی مثل من که عاشق غذا خوردن و تجربه کردن طعم‌های جدید هستند، رشت بهشت مزه‌ها حساب می‌شود؛ سفر به رشت یعنی سفر به جایی که قرار است در آن از بوهای خوشمزه و خوردنی‌های خوشبو لذت ببری. عطر خاص سیرابیج رشتی یا طعم متفاوت فسنجان رشتی هم از این قاعده مستثنی نیست.

حدود هشت سال پیش بود که رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی در یونسکو ثبت شد و برخی از غذاهای این شهر هم ثبت ملی شدند؛ کافیست یکبار سر سفره یک محلی در استان گیلان بنشینید تا متوجه علت این ثبت شوید. بیشتر مسافران و گردشگران با چند غذای اصلی و معروف رشت، مثل خورش باقلاقاتق و میرزا قاسمی، ترش تره و مرغ ترش آشنا هستند؛ اما این فقط بخشی از  سفره وسیع این خطه است و تنوع غذایی سفره های رشتی خیلی بیشتر این اینهاست.

سیراویج یا سیرابیج یعنی چه؟

در زبان رشتی، ویج یا بیج، یعنی سرخ کردن و تفت دادن. از این پسوند در تعدادی از غذاهای رشتی استفاده شده؛ مثل خشکابیج، سیرابیج، اناربیج و…

سیراویج یکی از غذاهای اصیل رشت است که برای خود رشتی‌ها خیلی محبوب است، اما در میان مسافران و گردشگران کمتر شناخته شده است؛ در حالیکه یک وعده غذایی کامل، سالم، خوشمزه و کم زحمت است.

اگر در یکی از همین روزهای گرم، دلتان هوای رشت و بوی شالیزار را کرد، اما امکان سفر برایتان میسر نبود، کافیست به آشپرخانه بروید و طرز تهیه سیراویج را مو به مو اجرا کنید. در کمتر از نیم ساعت می‌توانید یکی از غذاهای اصیل رشتی را به خانه‌تان بیاورید و با همین غذا به سرزمین‌های سبز و شرجی استان گیلان سفر کنید.

من در سفر اخیری که به رشت داشتم سیراویج را به همراه پلو وماهی کولی سرخ شده و گوجه سرخ شده خوردم؛ چون به گفته خود رشتی‌ها این غذا را فقط باید با کته خورد. ولی شما اگر دوست داشته باشید می‌توانید آن را به تنهایی و یا با نان هم میل کنید. این غذا به عنوان یک وعده اصلی مخصوصا ناهار در شهرهای استان گیلان شناخته می‌شود.

مواد لازم برای تهیه سیراویج رشتی

  • برگ سیر تازه و محلی چهار دسته
  • تخم مرغ سه عدد
  • روغن به مقدار لازم
  • نمک، فلفل، زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه سیرابیج رشتی

مرحله اول

برگ‌های سیری را که خوب شسته‌اید، به صورت خیلی ریز خرد ‌کنید.

مرحله دوم

برگ سیر خرد شده را در ماهیتابه سرخ کرده و وقتی رنگش خوب تغییر کرد، به آن نمک و ادویه را اضافه کنید.

برگ سیر باید تا اندازه ای سرخ شود که آب آن کامل گرفته و به اصطلاح خشک شود.

مرحله سوم

وقتی سبزی‌ها خوب سرخ شد تخم مرغ ها را درون ماهیتابه بشکنید و بگذارید همراه سبزی سرخ شده بپزد.

سیراویج شما آماده شد؛ به همین سرعت و به همین راحتی. نوش جان!

فوت کوزه‌گری

پیش از هرچیز به این نکته توجه داشته باشید که این غذا با برگ سیر تهیه می‌شود و نه خود سیر؛ ضمن اینکه طعم اصلی و مطبوع آن، خیلی به پخته شدنش با برگ سیر محلی وابسته است. این سبزی خوشمزه و نسبتا ارزان که خیلی شبیه تره است، معمولا در فصل پاییز در بازار روز شهرهای گیلان پیدا می‌شود.

می‌توانید هربار که سفری به رشت داشتید، این سبزی را بخرید و در فریزر نگهدارید و در طول سال هروقت هوس کردید، به راحتی آن را تهیه کنید.

دیدگاه ها