طرز تهیه دونات بدون فر به چهار روش مختلف + فوت و فن ها

طرز تهیه دونات بدون فر
متوسط
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

دونات یک شیرینی کلاسیک است که می‌توانید به روش‌های مختلف برای مهمانی‌ و جشن‌ها آن را درست کنید. مهم نیست پیراشکی دونات را با چه طعمی می‌‌پسندید فقط باید فوت‌وفن‌های پخت آن را بدانید. دونات‌های شکلاتی از دونات‌های مورد علاقه کودکان است که دستور آن را در کتاب کاله می‌توانید بخوانید. فر تنها وسیله درست کردن این شیرینی‌های خوشمزه نیست ما در این مطلب طرز تهیه دونات بدون فر را به چهار روش به همراه ترفندهایش برایتان خواهیم گفت.

مواد لازم برای تهیه دونات بدون فر، خمیرمایه و تخم‌مرغ

 • آرد گندم یک فنجان
 • بیکینگ‌پودر یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • جوش‌شیرین یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • پودرقند یک‌چهارم فنجان
 • روغن دو قاشق غذاخوری
 • شیر سه قاشق غذاخوری
 • نمک به مقدار لازم

مواد لازم برای تزئین دونات

 • شکلات یک‌دوم فنجان
 • کره یک قاشق چای‌خوری
 • شیر یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • دارچین به مقدار لازم
 • پودرقند سه قاشق غذاخوری

طرز تهیه دونات بدون فر، خمیرمایه و تخم مرغ

۱. خمیر را آماده کنید

آماده کردن خمیر دونات

در اولین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر باید آرد گندم را از یک الک بسیار ریز رد کنید. یک کاسه بزرگ انتخاب کنید تا آرد الک‌شده، بیکینگ‌پودر، جوش‌شیرین، شکر، نمک و روغن را در آن بریزید. مواد را خوب با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیر سفت و یک‌دستی داشته باشید. برای مخلوط کردن مواد فرقی ندارد از چه نوع هم‌زنی استفاده می‌کنید تنها باید خمیرتان حالت کشسانی داشته باشد. حال به میزان لازم به آن شیر اضافه کنید. پیراشکی کرم‌دار را هم حتما در روزهای تعطیل امتحان کنید.

۲. خمیر را تقسیم کنید

چانه خمیر دونات را تقسیم کنید

در دومین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر ، بعد از ورز دادن خمیر دو تا سه قاشق روغن به آن بزنید و برای ده دقیقه داخل کاسه بگذارید البته داخل کاسه را هم می‌توانید کمی چرب کنید. روی کاسه را با یک پارچه تمیز بپوشانید تا حجم آن دو برابر شود. با پف کردن خمیر، روی سطح کار خود کمی آرد بپاشید و خمیر دونات را روی آن گذاشته و به دو قسمت تقسیم کنید. هر یک از این توپ‌‌ها را ورز دهید و روی سطح آردی خود غلتانده و به شکل یک دایره بزرگ دربیاورید. نکات بیشتر را می‌توانید در مطلب روش تهیه خمیر پیراشکی خانگی بخوانید.

۳. خمیر دونات را قالب بزنید

قالب زدن خمیر دونات برای پخت دونات بدون فر

روی سطح آردپاشی‌شده خود خمیر را با کمک وردنه باز کنید و با استفاده از کاتر دونات یا کوکی آن را به شکل دونات قالب بزنید. برای بیرون آوردن آوردن سوراخ‌های دونات از یک نی میلک‌شیک هم می‌توانید کمک بگیرید. خمیرهای اضافه را به شکل توپ دربیاورید و مجدد ده تا بیست دقیقه زمان دهید که استراحت کند. حال آن را باز کرده و با کمک کاتر مجدد قالب بزنید این کار را تا جایی تکرار کنید که خمیرتان تمام شود. دونات یا پیراشکی لقمه‌ای بازاری را در منزل هم حتما درست کنید.

۴. تابه را آماده کنید

آماده کردن دونات بدون فر

در چهارمین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر باید تابه را روی حرارت گذاشته و به اندازه کافی داخل آن روغن بریزید. دونات‌های قالب زده را با توجه به اندازه تابه‌ داخل آن انداخته و سرخ کنید. دونات‌ها را برای چهار تا پنج دقیقه با حرات ملایم سرخ کنید تا رنگ‌شان قهوه‌ای طلایی شود. سپس دونات‌ها را بیرون آورده و روی توری خنک‌کننده یا یک دستمال کاغذی بگذارید تا روغن اضافه‌شان گرفته شود. بعد از خنک شدن‌شان می‌توانید با ریختن شکر روی آن‌ها دونات یا پیراشکی شکری داشته باشید. نوش جان!

مواد اولیه برای تهیه دونات بدون فر و ماست

 • آرد همه‌منظوره یک فنجان
 • شکر یک‌دوم فنجان
 • شیر جودوسر یک‌دوم فنجان
 • سس سیب شیرین‌نشده یک قاشق غذاخوری
 • کره گیاهی یک قاشق غذاخوری
 • بیکینگ‌پودر یک قاشق چای‌خوری
 • وانیل یک قاشق چای‌خوری
 • پودر دارچین یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • نمک یک‌چهارم قاشق چای‌خوری

طرز تهیه دونات بدون فر و ماست

۱. مواد را آماده کنید

آماده کردن دونات بدون فر و ماست

در اولین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر و ماست ، کره گیاهی را داخل مایکروویو قرار دهید و هر چند ثانیه یک‌بار آن را هم بزنید تا آب شود. مراقب باشید که کره‌تان نسوزد. ناگفته نماند که از روش بن‌ماری هم برای آب کردن کره می‌توانید استفاده کنید. بعد از آب شدن کره، آن را برای یک دقیقه کنار بگذارید. کاسه‌ای مناسب انتخاب تا در آن آرد، شکر، نمک، بیکینگ‌پودر و دارچین را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. برای آن‌که خمیر سبک‌تری داشته باشید قبل از مخلوط کردن می‌توانید آن‌ها را دوبار الک کنید. اگر مشکلات گوارشی یا آلرژی دارید حتما پیراشکی بدون گلوتن را امتحان کنید.

۲. شیر را اضافه کنید

اضافه کردن شیر به بقیه مواد برای درست کردن خمیر دونات

 

در دومین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر و ماست باید شیر، سس سیب، کره آب‌شده و وانیل را به مواد داخل کاسه اضافه کنید. مواد را با کمک هم‌‌زن برقی بزنید تا خوب با یکدیگر ترکیب شوند. دقت داشته باشید که خمیرتان گلوله‌گلوله نباشد و کامل حالت کشسانی داشته باشد. دستان خود را به کمی روغن آغشته کرده و خمیر را در دستان خود بگیرید تا حالت گرد به خود بگیرد. آن را داخل کاسه گذاشته و روی آن را برای دو ساعت بپوشانید تا حجم آن دو برابر شود. شما دونات با ماست را هم بدون فر می‌توانید در روزهای تعطیل‌تان امتحان کنید.

۳. خمیر را قالب بزنید

قالب زدن خمیر دونات بدون ماست

در سومین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر با شیر باید خمیر را قالب بزنید و آن‌ها را برای سرخ کردن آماده کنید. پس روی سطح کار خود کمی آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید. حال با دستان خود خمیر را مجدد ورز دهید. سپس با استفاده از وردنه آن را روی سطح کار خود باز کنید. از یک کاتر کوکی کمک گرفته و آن را قالب بزنید. اضافه های خمیر را جمع کرده و مراحل بالا را برایش پیش بگیرید تا چند دونات دیگر هم قالب بزنید. پیشنهاد ما به شما خواندن روش تهیه دونات بدون خمیرمایه در کتاب کاله است.

۴. دونات ها را سرخ کنید

درست کردن دونات بدون فر

در آخرین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر و ماست باید تابه‌ای مناسب انتخاب کرده و در آن روغن بریزید. بعد از داغ شدن روغن، دونات‌ها را یکی‌یکی داخل آن بیاندازید و برای پنج دقیقه کامل سرخ‌شان کنید. سپس آن‌ها را روی توری خنک‌کننده گذاشته تا روغن اضافه‌شان گرفته شود.سپس با سس شکلاتی یا تاپینگ شکری روی آن‌ها را تزئین کرده و داخل ظرف موردنظر بچینید.

مواد اولیه برای تهیه دونات بدون فر با خمیرمایه

 • آرد گندم چهار لیوان
 • تخم‌مرغ دو عدد
 • شکر چهار قاشق غذاخوری
 • کره ۱۰۰ گرم
 • شیرخشک یک‌دوم لیوان
 • خمیرمایه یک قاشق غذاخوری
 • نمک یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه دونات بدون فر با خمیرمایه

خمیر دونات را آماده کنید

آماده کردن خمیر دونات

در اولین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر با خمیرمایه مانند دیگر دستورهای تهیه دونات باید خمیر آن را آماده کنید. کاسه‌ای مناسب انتخاب کرده و در آن آرد گندم، شیر خشک، نمک، شکر و مایه خمیر را بریزید. با هم‌زن و سرعت متوسط برای چند دقیقه مواد را با یکدیگر بزنید تا خوب مخلوط شوند. خمیر نرمی به دست می‌آید روی آن را برای دو تا سه ساعت بپوشانید تا حجم خمیرتان دو برابر شود. بهتر است روش تهیه خمیر پیراشکی با خمیرمایه را در این مطلب هم بخوانید.

۲. خمیر را قالب بزنید

قالب زدن خمیر برای تهیه دونات بدون فر

اکنون در دومین مرحله از پخت دونات بدون فر خمیر را باید ورز داده و قالب بزنید. پس روی سطح کار خود آرد بپاشید و خمیر روی آن قرار دهید. خمیر را کمی با دستان خود ورز بدهید و سپس با کمک وردنه آن را باز کنید. از کاتر بیسکوییتی برای قالب زدن کمک بگیرید و این کار را تا جایی تکرار کنید که خمیرتان تمام شود. روی دونات‌ها را پوشانده و کنار بگذارید تا کمی استراحت و پف کنند. خواندن و درست کردن طرز تهیه پیراشکی پفکی را فراموش نکنید.

۳. دونات‌ها را سرخ کنید

سرخ کردن دونات در سرخکن

حال نوبت به پخت دونات‌ها بدون فر می‌رسد پس کف سینی سرخ‌کن خود را کمی چرب کنید و آن را برای سه دقیقه روی دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد بگذارید تا گرم شود. حال دو تا چهار دونات را درون سرخ‌کن بگذارید. با کمک یک برس مخصوص شیرینی‌پزی کمی روغن روی دونات‌ها بمالید البته که اسپری هم می‌توانید کنید. در سرخ‌کن را بسته و چهار دقیقه زمان دهید تا دونات‌های پفکی‌تان سرخ شود. از طرز تهیه کرم پیراشکی برای پر کردن پیراشکی‌دونات‌هایتان غافل نشوید.

مواد لازم برای تهیه دونات بدون فر و شیر

 • آرد چهار پیمانه
 • مخمر دو قاشق غذاخوری
 • شکر شش قاشق غذاخوری
 • تخم‌مرغ بزرگ دو عدد
 • آب گرم ۳۰ قاشق غذاخوری
 • وانیل یک‌و‌یک‌دوم قاشق غذاخوری
 • روغن سرخ‌کردنی به مقدار لازم

طرز تهیه دونات بدون فر و شیر

۱. کره را آب کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر و شیر تابه‌ای مناسب انتخاب کرده تا کره را در آن آب کنید. تخم‌مرغ‌ها را جداگانه در یک ظرف شکسته و آن‌ها را با یکدیگر مخلوط کنید. ظرف را کنار گذاشته و به سراغ دیگر مراحل پخت دونات بروید. اگر در منزل تخم‌مرغ بزرگ ندارید از سه عدد تخم‌مرغ کوچک هم می‌توانید استفاده کنید. با خواندن روش تهیه دونات با آب نکات بیشتری برای پخت آن آشنا خواهید شد.

۲. خمیر را آماده کنید

طرز تهیه خمیر دونات بدون فر و شیر

حال در ادامه طرز تهیه دونات، ظرف دونات را روی حرارت گذاشته تا گرم شود. بعد از گرم شدن شکر و وانیل را به آن اضافه کنید. تا حل شدن شکر و وانیل مدام آن را هم بزنید بعد در کاسه مخلوط‌کن آرد را به همراه کره آب‌شده و نمک بریزید. سپس آب گرم را اضافه کنید. مواد را برای چند دقیقه با دور متوسط هم بزنید تا خمیری یک‌دست داشته باشید. بعد از استراحت دو ساعته خمیر، کمی آرد روی سطح کار و خمیر بپاشید تا راحت بتوانید آن را با وردنه باز کنید. سپس خمیر را با کمک لیوان یا کاتر قالب زده و کنار بگذارید. روی آن را بپوشانید تا خوب پف کنند. دونات خانگی با شیر را هم می‌توانید درست کنید.

۳. دونات ها را سرخ کنید

سرخ کردن دونات بدون شیر

در آخرین مرحله از طرز تهیه دونات بدون فر و شیر باید آن‌ها را سرخ کنید. شما علاوه بر سرخ کردن‌ دونات‌ها در تابه، از سرخ‌کن و توستر هم می‌توانید استفاده کنید. برای این کار کف سرخ‌کن را چرب و کاغذ روغنی پهن کرده و آن را برای پنج دقیقه روشن کنید تا گرم شود. حال دو تا چهار دونات را داخل سرخ‌کن گذاشته و روی آن‌ها را کمی روغن اسپری کنید تا دونات‌هایتان خشک نشوند. در سرخ‌کن را بسته و چهار دقیقه زمان دهید تا با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد آماده شوند. این کار را تا جایی ادامه دهید که دونات‌هایتان سرخ شوند. آن‌ها را با ترافل‌های رنگی تزئین و در ظرف مورد نظر برای سرو بچینید.

دستور تهیه دونات بدون فر

نکات تکمیلی پخت دونات بدون فر

دونات از آن دسته شیرینی‌هایی است که به راحتی در منزل برای میهمانی و تولدهایتان می‌توانید درست کنید. برای درست کردن این شیرینی خوشمزه حتما نیازی به دانستن طرز تهیه دونات در فر نیست بلکه در توستر و سرخ‌کن هم به راحتی می‌توانید آن را آماده کنید با این‌حال در ادامه نکات گفته شده را مدنظر داشته باشید.

تزئین دونات

نحوه تزئین دونات با انواع لعاب‌ها

دونات‌های پخته شده بدون فر را می‌توان با شکلات‌های چیپسی، ترافل‌های رنگی، پوست لیموخشک رنده‌شده، پودر نارگیل، گاناش شکلاتی یا انواع لعاب‌ها تزئین کرد. در ادامه به خوشمزه‌ترین لعاب‌ها اشاره خواهیم کرد:

لعاب شکلاتی

شکلات چیپسی و کره را با یکدیگر در مایکروویو به مدت ۳۰ ثانیه با یکدیگر مخلوط کنید. بعد از مخلوط شدن‌شان، شیر را به آن اضافه و مجدد با یکدیگر هم بزنید. حال دونات‌ها را به صورت وارونه در لعاب شکلاتی فرو بروید تا خوب به آن آغشته شوند. اگر شکلات‌تان خوب آب نشده بود می‌توانید دوباره ظرف را در مایکروویو بگذارید.

پوشش شکری

اگر علاقه‌ای به طعم شکلات ندارید می‌توانید دارچین و شکر را در یک کاسه با یکدیگر مخلوط کنید و دونات‌ها را به صورت وارونه در آن‌ها فرو کنید تا شکر و دارچین به خود بگیرند.

لعاب شکری

برای تزئین دونات‌هایی که مخصوص گیاه‌خوارها بدون فر و با شیر جودوسر تهیه شده است، لعاب آن را با کره گیاهی، شکر قهوه‌ای و وانیل می‌توانید درست کنید. کره را به روش بن‌ماری آب کرده سپس در کاسه‌ای کوچک شکر، کره و وانیل را خوب با یکدیگر مخلوط کنید. حال که لعاب‌تان آماده است روی دونات‌ها ریخته و آن‌ها را روی توری بگذارید تا اضافه‌های آن بریزد.

مخمر

نحوه استفاده از مخمر در طرز تهیه دونات

برای تهیه خمیر دونات حتما نوع مخمر مصرفی را بشناسید چرا که بعضی از مخمرها ضخیم هستند و باید با آب یا شیر ولرم مخلوط شوند در صورتی که بعضی از آن‌ها را می‌توان مستقیم با خود آرد مخلوط کرد. این نکته را حتما مدنظر داشته باشید. روش تهیه دونات ساده و خانگی را هم می‌توانید درست کنید.

خمیر دونات

اگر خمیر دونات را با روش گفته‌شده در بالا درست کنید قطعا خمیر نرم و کشسانی خواهید داشت اما اگر دونات‌های نرم‌تری می‌خواهید باید چسبندگی خمیرتان بیشتر باشد. پس شیر را سه‌چهارم فنجان بیشتر کنید. از سویی دیگر خمیر را بیش از حد مخلوط نکنید چرا که باعث سفت شدن آن می‌شود. برای جلوگیری از مخلوط شدن بیش از حد می‌توانید مواد را از نیم‌ساعت قبل آماده کنید تا به دمای محیط برسد و پخت یکنواخت‌تری داشته باشید. پیشنهاد ما به شما امتحان کردن دونات کدو حلوایی در این روزهای سرد پاییزی است حتما آن را امتحان کنید.

باز کردن خمیر دونات

نحوه باز کردن خمیر دونات

برای باز کردن خمیر یکی از دو راه زیر را امتحان کنید:

۱. خمیر را پهن کنید و دو سر وردنه را روی آن به سمت جلو و عقب بچرخانید، سپس آن را ۹۰ درجه بچرخانید. این عمل را تکرار کنید تا خمیر به قطر سه سانتی‌متر برسد.

۲. در این روش از دست راست برای باز کردن خمیر و از دست چپ برای چرخاندن خمیر استفاده می‌کنید. به این موضوع دقت داشته باشید که وردنه‌ای که در دست راست‌تان قرار دارد، هرگز نباید از سطح خمیر بلند شود.

دیدگاه ها