طرز تهیه سمنو با شیره انگور در خانه و به سادگی

طرز تهیه سمنو با شیره انگور
متوسط
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

سمنو یکی از اجزای اصلی هفت سین عید نوروز است که خیلی‌ها فقط آن را برای نوروز تهیه می‌کنند اما از آن‌جایی که سمنو یکی از مقوی‌ترین دسرهای ایرانی است، می‌توانید آن را هر زمان که خواستید در منزل با ساده‌ترین روش تهیه کنید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه سمنو با شیره خرما و طرز تهیه سمنو با آرد سهن را مرور کرده بودیم و در ادامه طرز تهیه سمنو با شیره انگور را بررسی می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه سمنو با شیره انگور

  • آرد گندم ۱ پیمانه
  • آرد برنج یا آرد جوانه گندم ۲ قاشق غذاخوری
  • شیره انگور ۱/۵ پیمانه
  • آب سرد ۶ پیمانه
  • پودر دارچین ۱ قاشق غذاخوری
  • فندق و گردو برای تزئین به مقدار لازم

طرز تهیه سمنو با شیره انگور

۱. تفت دادن آرد و پخت اولیه آن

تفت دادن آرد برای تهیه سمنو

اولین مرحله از طرز تهیه سمنو با شیره انگور درست مثل طرز تهیه حلوا این است که یک قابلمه مناسب را روی گاز با حرارت متوسط قرار دهید و بعد به ترتیب آرد گندم و آرد برنج را داخلش بریزید و خوب هم بزنید تا رنگش عوض شود.

۲. پخت نهایی سمنو با شیره انگور

اکنون و در این مرحله از طرز تهیه سمنو ساده و شیرین، بعد که خوب رنگ آرد عوض و خامی آن گرفته شد قابلمه را از روی گاز بردارید و سپس آب را به قابلمه اضافه کنید و خوب هم بزنید تا آرد کاملا در آب حل شود در نهایت آن را مجدد روی گاز قرار دهید و باز به صورت مداوم هم بزنید تا مایه سمنو کاملا غلیظ شود. در نهایت پودر دارچین را اضافه کنید و باز هم بزنید سپس شیره انگور را اضافه کنید و مجدد خوب هم بزنید تا شیره کاملا در مخلوط حل شود. بعد از گذشت ۵ دقیقه سمنو آماده است.

نکته: اگر دوست دارید خودتان شیره انگور را در منزل تهیه کنید می‌توانید مطلب طرز تهیه شیره انگور خانگی و کاملا بهداشتی را در کتاب کاله مطالعه کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه سمنو

طرز تهیه سمنو با شیره انگور

تهیه سمنو با آرد یکی از ساده‌ترین و فوری‌ترین روش‌های تهیه سمنو است. اما خوب است نکات و فوت‌وفن‌های آن را بدانید.

استفاده از انواع شیرین‌کننده برای سمنو

اگر سمنو را با جوانه گندم درست کنید نیازی نیست آن را شیرین کنید اما اگر از گندم برای تهیه سمنو استفاده کنید بهتر است از شیرین‌کننده استفاده کنید. برای شیرین کردن سمنو می‌توانید از انواع شیره از جمله شیره انگور یا شیره خرما استفاده کنید. طرز تهیه سمنو با شیره خرما را قبلا مرور کرده بودیم اما اگر دوست داشته باشید می‌توانید از عسل یا حتی شکر هم برای شیرین کردن سمنو استفاده کنید.

نکته مهم برای رنگ بهتر سمنو

برای آن‌که سمنوی شما رنگ بهتری داشته باشد بهتر است حتما آن را در ظرف مسی تهیه کنید. ظرف مسی باعث می‌شود سمنوی شما قرمزتر باشد.

تهیه سمنو به روش‌های مختلف

اگر آرد در دسترس ندارید هم می‌توانید سمنو را بدون آرد تهیه کنید. طرز تهیه آرد بدون آرد را در کتاب کاله با جزییاتش مطالعه کنید. اگر زمان کافی هم دارید، بهتر است طرز تهیه سمنو با جوانه گندم را هم مرور کنید. اما اگر زمان کافی ندارید حتما طرز تهیه سمنو فوری را مرور کنید.

+

دیدگاه ها