طرز تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای خوشمزه مرحله به مرحله

طرز تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

عدس پلو یک غذای خوشمزه و مغذی است که می‌توان هم آن را بدون گوشت تهیه کرد هم با گوشت. قبلا هم در کتاب کاله طرز تهیه عدس پلو بدون گوشت و طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ‌کرده را مرور کرده بودیم و اینجا می‌خواهیم طرز تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای را بررسی کنیم.

مواد لازم برای تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای

  • عدس ۱ پیمانه
  • برنج ۲ پیمانه
  • گوشت قیمه‌ای ۳۵۰ گرم
  • ادویه عدس پلو به مقدار لازم
  • پیاز و سیر ۱ عدد
  • نمک، فلفل، زرچوبه به مقدار لازم
  • زعفران به مقدار لازم
  • کشمش، زرشک و خرما برای تزیین به مقدار لازم

طرز تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای

۱. پختن گوشت تکه‌ای و عدس

اولین مرحله از طرز تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای این است که ابتدا گوشت را همراه با سیر و پیازی که در روغن تفت خورده و سبک شده‌اند خوب تفت دهیم و بعد مقداری زردچوبه به آن اضافه کنیم و بگذاریم با ۳ لیوان آب خوب بپزد. هم‌زمان که گوشت می‌پزد نوبت آن است که عدس را که از چند ساعت قبل خیسانده شده بشویید و بعد آن را هم در مقداری آب بپزید.

بعد که گوشت پخت مقداری زعفران دم کرده روی آن‌ها بریزید و بگذارید آب اضافه کامل گرفته شود بعد گوشت را در روغن تفت دهید تا خوب سرخ شود. برای این کار ابتدا گوشت تکه‌ای را که خوب پخته شده در روغن تفت دهید و بعد مقداری روغن بریزد تا خوب مواد سرخ شوند.

۲. مخلوط کرد مایه عدس پلو و آبکش کردن برنج

بعد از این که مواد خوب سرخ شدند نوبت آن است که عدس پخته شده را به همراه مقداری پیاز سرخ کرده با ادویه عدس پلو قاطی کنید. حالا برنج را آبکش کنید. برای آبکش باید بعد از این که برنج مقداری پخت طوری‌که وقتی آن را از وسط له می‌کنید کاملا وسط دانه برنج نرم و دو طرفش سفت باشد آن را آبکش کنید.

۳. دم کردن عدس پلو با گوشت تکه‌ای

پختن و دم کردن عدس پلو با گوشت تکه ای

آخرین مرحله از طر تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای درست مثل طرز تهیه عدس پلو با مرغ این است که عدس و برنج را قاطی کنید. بنابراین در کف قابلمه مناسب که روغن ریخته‌اید، سیب زمینی ته دیگ را بچینید. بعد یک لایه از برنج و مخلوط عدس و گوشت را بریزید و بعد هم این کار را تا انتها انجام دهید تا مواد و برنج تمام شوند. در انتها مقداری روغن بریزید تا برنج خوب دم بکشد.

بعد از ۴۵ دقیقه تا یک ساعت که عدس پلو دم کشید آن را به گونه‌ای برگردانید که قالبی باشد یا با کفگیر در دیس بریزید و گوشت پخته شده که خوب در مقداری روغن و کره تفت داده‌اید و خوب به آن نمک و فلفل اضافه کرده‌اید را به همراه کشمش تفت داده شده در روغن، به همراه خرما تفت داده شده در روغن برای تزیین عدس پلو استفاده کنید.

نکات تکمیلی طرز تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای

طرز تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای

پخت عدس پلو کار ساده‌ای است فقط هنگام تهیه آن باید نکات و جزییات مهمی را برای پخت بهتر آن رعایت کنید تا یک عدس پلوی خوشمزه‌تر داشته باشید. قبلا در کتاب کاله راز خوشمزه شدن عدس پلو را حتی در طرز تهیه عدس پلو با سویا و کشمش گفته بودیم اما اینجا به صورت کلی نکات دیگری را مرور می‌کنیم.

روش‌های دم کردن عدس پلو

عدس پلو را هم می‌توانید به صورت کته دم کنید که وقت و زمان کمتری از شما خواهد گرفت؛ هم به صورت آبکش. معمولا اکثر مردم از روش آبکش کردن برنج استفاده می‌کنند چون این شیوه پخت ریسک کمتری دارد و احتمالا شفته شدن برنج در آن بسیار پایین است. اما آن‌چه ما اینجا به شما آموزش دادیم روش آبکش کردن بود. برای کته کردن برنج هم کافی است برنج و عدس و مواد دیگر عدس پلو را با مقداری آب و روغن با هم مخلوط کنید و اجازه دهید آب بخار شود و بعد دم‌کنی را بگذارید و اجازه دهید پلو حدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت با حرارت کم دم بکشد و بپزد. جزییات طرز تهیه برنج کته را می‌‌توانید در کتاب کاله مطالعه کنید.

ادویه مناسب عدس پلو

برای تهیه عدس پلو هم مثل هر غذای ایرانی دیگر ادویه حکم جادو را دارد. اما مهمترین ادویه‌های عدس پلو با گوشت تکه‌ای شامل زعفران و دارچین یا ادویه‌های ترکیبی مناسب عدس پلو می‌شود.

++

دیدگاه ها