طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده تصویری و مرحله به مرحله

طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

عدس پلو به خاطر داشتن عدس یکی از مغذی‌ترین غذاهای پلویی است که می‌توانید آن را در برنامه غذای هفتگی خود بگنجانید. عدس پلو را هم درست مثل همه قاطی‌پلوهای دیگر، هم می‌توانید با گوشت چرخ‌کرده درست کنید هم بدون گوشت. در گذشته طرز تهیه عدس پلوی نذری و طرز تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای را در کتاب کاله مرور کرده بودیم و در ادامه می‌خواهیم طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده را بررسی کنیم.

مواد لازم برای تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده

  • عدس ۱ پیمانه
  • برنج ۲ پیمانه
  • گوشت چرخ کرده ۴۵۰ گرم
  • پیاز ۲ عدد
  • نمک، فلفل و ادویه عدس پلو به مقدار لازم
  • زعفران به مقدار لازم
  • کشمش، خرما و زرشک به مقدار لازم

طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده و کشمش

۱. آماده کردن مواد لازم برای تهیه عدس پلو

عدس را در آب برای طرز تهیه عدس پلو بخیسانید

اولین مرحله از طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده درست مثل طرز تهیه عدسی این است که عدس را آماده کنید. برای این کار ابتدا عدس را خوب بشویید و بعد مقداری آب گرم رویش بریزید و بگذارید به مدت حداقل ۱-۴ ساعت بماند تا نفخ آن گرفته شود.

خیساندن برنج برای تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده

هم زمان برنج را هم خوب بشویید و با مقداری نمک خیس کنید تا خیس بخورد. حالا کشمش و خرمای لازم برای تزیین عدس پلو را هم خوب بشویید و بگذارید خشک شوند. بهتر است در همین زمان زعفران مورد نیاز را دم کنید.

۲. پخت عدس و آماده کردن آب جوش برای آبکش

پخت عدس برای طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده

دومین مرحله از طرز تهیه عدس پلو این است که عدسی که خوب خیس خورده را با مقداری آب بپزید. هم‌زمان که عدس می‌پزد در یک قابلمه مناسب دم کردن برنج هم مقداری آب بریزید و بگذارید به جوش بیاید.

۳. آماده کردن مواد میانی عدس پلو

 

آماده کردن گوشت چرخ کرده برای طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده

در این مرحله از طرز تهیه عدس پلو درست مثل طرز تهیه لوبیا پلو با گوشت چرخ کرده نوبت آن رسیده که پیازها را خرد کنید و خوب در روغن تفت دهید تا طلایی شوند سپس گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و بگذارید خوب سرخ شود.

هم زمان مقداری زردچوبه به همراه دارچین، نمک و فلفل هم به این مخلوط اضافه کنید و اجازه دهید مواد خوب در هم مخلوط شوند. مایه میانی عدس پلوی شما آماده است. کافی است عدس پخته شده را هم کناری بگذارید تا عدس پلویتان را دم کنید.

۴. دم کردن عدس پلو

در این مرحله از طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده زمان آن است که برنج را در آب جوش قابلمه بریزید و وقتی کمی نرم شد آبکش کنید.

کف قابلمه مدنظرتان مقداری روغن بریزید و نان یا سیب زمینی حلقه‌ای را کف قابلمه برای ته‌دیگ بچینید بعد یک لایه از برنج آبکش شده بریزید و رویش را یک لایه از مواد میانی عدس پلو به همراه عدس پخته شده بریزید و این کار را تا زمانی که کل مواد تمام شوند، ادامه دهید. عدس پلوی شما حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بعد آماده است.

۵. آماده کردن کشمش و خرما و مواد تزیین زرشک پلو

قبل از دم کشیدن عدس پلو باید کشمش روی عدس پلو را آماده کنید برای این کار کشمش شسته و خشک شده را در مقداری کره بریزید و بگذارید کمی با حرارت کم تفت بخورد و نرم شود. هم زمان خرما را هم تفت دهید تا نرم شود.

اگر دوست دارید عدس پلویتان رنگارنگ‌تر باشد می‌توانید مقداری زرشک هم به صورت جداگانه تفت دهید و با کمی شکر و زعفران دم کرده آماده کنید.

حالا عدس پلوی دم کشیده را در دیس یا ظرف مناسب بریزید و رویش را با کشمش، زرشک و زعفران دم کرده به همراه خلال پسته به سلیقه خود تزیین کنید. نوش جان!

طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده

نکات تکمیلی برای طرز تهیه عدس پلو

عدس پلو یک غذای خوشمزه است که باید برای تهیه آن وقت و دقت کافی بگذارید. بنابراین خوب است نکات و فوت‌وفن‌های تهیه آن را هم بخوانید.

روش‌های مختلف پخت عدس پلو با گوشت

عدس پلو با گوشت چرخ کرده را می‌توانید هم به صورت گوشت قلقلی در بیاورید هم می‌توانید به شکل گوشت چرخ کرده عادی تهیه کنید.

برای طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده قلقلی کافی است گوشت چرخ کرده را ابتدا به شکل قلقلی دربیاورید و همه گوشت‌های قلقلی را خوب در ماهیتابه سرخ کنید و در نهایت با مقداری آب گوجه بپزید و در مرحله بعد از پخت عدس پلو آن‌ها را روی دیس بریزید.

برخی کشمش دوست ندارد بنابراین با حذف آن می‌توانند عدس پلو بدون کشمش داشته باشند در طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده بدون کشمش همه مراحلی را که برای تهیه عدس پلو گفته بودیم را انجام دهید و کشمش استفاده نکنید.

آخرین روش طرز تهیه عدس پلو این است که به آن رب اضافه کنید. در طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده و رب باید به مخلوط گوشت مقداری رب به همراه مقداری آب گوجه یا آب خالی هم اضافه کنید و بگذارید با آب قشنگ بپزد. این مخلوط را دیگر لازم نیست با برنج دم کنید بلکه از آن برای تزیین روی عدس پلوی‌تان استفاده کنید.

ادویه‌های مناسب عدس پلو

برای تهیه عدس پلو حتما زعفران دم کرده داشته باشید. سوای زعفران از ریختن مقداری دارچین در مخلوط عدس غافل نشوید. این دو در کنار هم طعم این غذا را بهشتی می‌کنند. اما غیر از این دو ادویه، اگر دوست دارید طبع عدس را خنثی کنید خوب است مقداری زیره هم روی برنج این غذا در مرحله دم کردن بریزید. اضافه کردن مقداری پودر خشک شده گل محمدی هم به مایه این غذا رایج است.

دیدگاه ها