طرز تهیه قطاب شمالی در خانه با و بدون فر

طرز تهیه قطاب شمالی
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

قطاب یکی از شیرینی‌های خانگی است که به راحتی می‌توانید آن را با و بدون فر به راحتی در شب‌های عید درست کنید. عطر و طعم قطاب را از کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر یزد می‌توان حس کرد. شهرهای مختلف ایران این شیرینی را به روش خود درست می‌کنند از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به قطاب شمالی و یزدی اشاره کرد. در این مطلب طرز تهیه قطاب شمالی را برایتان خواهیم گفت تا در خانه به راحتی برای پذیرایی از میهمانان‌تان درست کنید.

مواد لازم برای تهیه قطاب شمالی

 • زرده تخم‌مرغ دو عدد
 • ماست سه‌چهارم پیمانه
 • کره ۷۰ گرم
 • پودر هل نوک قاشق چای‌خوری
 • پودر قند یک قاشق غذاخوری
 • آرد دو پیمانه
 • بیکینگ‌پودر یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • پودر قند برای تزئین

مواد میانی قطاب شمالی

 • کنجد یک‌دوم پیمانه
 • گردو یک پیمانه
 • پودرقند یک‌دوم پیمانه
 • گلاب سه قاشق غذاخوری
 • پودرهل یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه قطاب شمالی

۱. مواد قطاب را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه قطاب شمالی باید مواد آن را آماده کنید تا به دمای محیط برسند. زرده و سفیده تخم‌مرغ را از یکدیگر جدا کنید. حال آرد و بیکینگ‌پودر را مخلوط و سه بار الک‌شان کنید. در آخر گردو را خرد کرده و کنار بگذارید. گردو را می‌توانید کمی درشت‌تر خرد کنید تا در دهان احساس شود. برای پذیرایی از میهمان‌هایتان می‌توانید باقلوا هم درست کنید.

۲. خمیر قطاب را آماده کنید

در دومین مرحله از طرز تهیه قطاب شمالی باید یک کاسه مناسب انتخاب کنید تا در آن زرده تخم‌مرغ را با پودر قند و ماست مخلوط کنید. مخلوط را با هم‌زن دستی آن‌قدر بزنید تا زرده‌ها از حالت لختگی خارج شوند. مخلوط آرد را به تدریج داخل کاسه بریزید و با لیسک خمیر را جمع کنید. مراقب باشید که خمیر را با دستان‌تان ورز ندهید چرا که به روغن می‌افتد و شیرینی را خراب می‌کند. اگر خمیر نرم و لطیفی بخواهید بهتر است از غذاساز استفاده کنید. حال خمیر را داخل نایلون گذاشته و برای استراحت یک ساعت داخل یخچال بگذارید. طرز تهیه شیرینی اسکار گردویی را فراموش نکنید.

۳. مواد میانی شیرینی را آماده کنید

در سومین مرحله از طرز تهیه قطاب شمالی یک کاسه مناسب انتخاب کنید تا کنجد، پودر هل، پودر قند و گردو خرد‌شده را داخل آن بریزید. مواد میانی را با یکدیگر مخلوط کنید سپس گلاب را به تدریج اضافه کنید تا خمیری یک‌دست داشته باشید. در این مرحله حواستان به خمیر میانی باشد که نه خیلی شل و نه خیلی سفت باشد چرا که باید بتوانید به راحتی آن را گلوله کنید. از دیگر پیشنهادهای ما برای شیرینی عید، شیرینی نعلی است که می‌توانید آن را درست کنید.

۴. قطاب را بپزید

در چهارمین مرحله از طرز تهیه قطاب شمالی باید ابتدا اندازه یک گردو از خمیر قطاب بردارید و آن را کف دست خود پهن کنید. اندازه یک قاشق از مواد میانی داخل خمیر بریزید و لبه‌های آن را بهم بچسبانید. حال آن‌ها را در سینی فر با فاصله از هم بچینید. با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد و به مدت ۲۰ دقیقه داخل فر بگذارید تا کامل پخته شوند. در نهایت آن‌ها را در ظرف موردنظر خود بچینید و با پودر پسته تزئین‌شان کنید. شیرینی پنجره‌ای هم قطعا با استقبال فراوانی روبه‌رو خواهد شد.

دستور تهیه قطاب شمالی

نکات تکمیلی پخت قطاب شمالی

قطاب یکی از خوشمزه‌ترین و در عین‌حال ساده‌ترین شیرینی است که می‌توانید آن را با کم‌ترین مواد و هر روشی که بخواهید در منزل درست کنید. نکات گفته‌شده در ادامه شما را در پخت این شیرینی خوشمزه کمک خواهد کرد.

طرز تهیه قطاب شمالی بدون فر

دستور تهیه قطاب شمالی بدون فر

در طرز تهیه قطاب شمالی حتما نیازی به فر نیست چراکه آن‌ها را هم در تابه و هم در توستر می‌تونید درست کنید. مراحل پخت را مانند بالا پیش ببرید سپس در تابه‌ای مناسب به اندازه کافی روغن بریزید. قطاب‌ را در دسته‌های دو تا سه‌تایی داخل روغن داغ بریزید. با قاشق چوبی مدام آن‌ها را برگردانده و سرخ کنید. قطاب‌ها را بعد از سرخ شدن از تابه خارج کنید و داخل یک آب‌کش ریخته یا روی یک برگ دستمال‌کاغذی بگذارید تا روغن اضافه‌شان گرفته شود. در روشی دیگر شما می‌توانید آن را در فر برقی یا تابه دوطرفه درست کنید. برای پخت قطاب در تابه دوطرفه باید آن را روی شعله‌پخش‌کن بگذارید تا تابه گرم شود سپس آن‌ها را داخل تابه بچینید و ۲۵ دقیقه زمان دهید تا پخته شوند. پیشنهاد ما به شما درست کردن شیرینی مشهدی برای روزهای نوروز است.

دیگر روش های پیچیدن قطاب

در طرز تهیه قطاب شمالی آن را به روش‌های مختلفی می‌توانید خمیر را ببندید. در یک روش روی سطح کار خود کمی آرد بپاشید. خمیر را روی آن قرار دهید و با کمک وردنه آن را به قطر سه میلی‌میتر باز کنید. حال با کمک یک کاتر کوکی یا لیوان آن را به صورت گرد قالب بزنید. یک و یک‌دوم قاشق چای‌خوری از مواد فیلینگ را داخل خمیر قالب‌زده بریزید. خمیر را تا کنید و لبه‌های آن را بهم فشار دهید. لبه‌های خمیر را چنگال بزنید. در حالتی دیگر اندازه یک گردو از خمیر بردارید سپس کف دست‌تان باز کنید تا مواد میانی را داخل آن بریزید. در نهایت دوباره داخل دست‌تان گرد کنید. برای هلالی پیچیدن خمیر قطاب هم می‌توانید از قالب مخصوص پیراشکی استفاده کنید. طرز تهیه شیرینی نخودچی بدون فر را حتما بخوانید.

رومال کردن قطاب شمالی

رومال کردن قطاب شمالی

برای زیباتر شدن قطاب‌هایتان قبل از گذاشتن آن‌ها داخل فر می‌توانید آن‌ها را رومال کنید. برای این‌کار یک عدد تخم‌مرغ، یک قاشق خامه، نوک قاشق چای‌خوری وانیل و کمی زعفران را در یک کاسه با یکدیگر خوب مخلوط کنید. سپس با کمک فرچه شیرینی‌پزی مایع را روی قطاب‌ها بمالید. شیرینی پفکی گردویی را حتما امتحان برای روزهای تعطیل‌تان درست کنید.

ترک خوردن قطاب

استفاده زیاد از بیکینگ‌پودر، گلاب و بالا بودن حرارت منجر به ترک خوردن این شیرینی‌های خوشمزه می‌شود. طرز تهیه نان برنجی را در منزل درست کنید.

دلیل سفتی قطاب

دلیل سفتی قطاب شمالی

مهم‌ترین دلیلی که برای سفتی قطاب می‌توان در نظر گرفت زیاد بودن میزان آرد و بالا بودن حرارت است. شیرینی‌ها را حتما باید با حرارت بسیار کم سرخ کرد. حرارت زیاد منجر به خام ماندن مغز شیرینی می‌شود. در این حالت تنها زیر و روی قطاب‌ها طلایی می‌شود که بعد از خنک شدن سفت می‌شوند. شیرینی بهشتی را هم با آن طعم‌های خوشمزه‌اش حتما برای پذیرایی در نوروز امتحان کنید.

دلیل باز شدن خمیر قطاب

هنگام قرار دادن مواد میانی داخل خمیر کمی از آن به لبه‌ها چسبیده و از چسبیدن لبه‌های خمیر به یکدیگر جلوگیری کرده است. با قرار گرفتن‌شان در روغن داغ، از هم باز می‌شوند. دلیل دیگر کم بودن میزان آرد و پف بیش از حد آن بوده است. دقت داشته باشید با باز کردن یک جا خمیر، خمیر هوا خورده و رطوبتش را از دست می‌دهد.

دیدگاه ها