طرز تهیه نان برنجی در خانه

طرز تهیه نان برنجی خانگی
آسان
5 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

نان برنجی، یکی از شیرینی‌های ثابت عید نوروز است. شیرینی پرطرفداری که می‌توانید به سادگی آن را در خانه درست کنید و در کنار شیرینی‌های نوروزی دیگری که پیش از این آموزش داده‌ایم، در ظرف پذیرایی بچینید. طرز تهیه نان برنجی را در ادامه خواهید خواند.

مواد لازم برای تهیه نان برنجی

  • روغن جامد۱۵۰ گرم
  • پودر قند۵۰ گرم
  • زرده تخم مرغدو عدد
  • زعفرانیک قاشق سوپ خوری
  • آرد برنج۲۵۰ گرم
  • پودر هلنصف قاشق چایخوری
  • گلابدو قاشق غذاخوری

طرز تهیه نان برنجی

مرحله اول

این شیرینی را حتما باید با روغن جامد درست کنید. البته اگر قصد درست کردن نان برنجی کرمانشاهی را داشته باشید، می‌توانید از روغن جامد حیوانی (روغن کرمانشاهی) استفاده کنید. روغن را از چند ساعت قبل از آماده کردن از یخچال بیرون بگذارید تا راحت‌تر با مواد ترکیب شود.

مرحله دوم

پودر قند را به روغن اضافه کنید و خوب هم بزنید. سپس زرده‌های تخم‌مرغ را دانه دانه به آنها اضافه کنید و با همزن هم بزنید.

مرحله سوم

هل را در آرد برنج بریزید. سپس آرد را چند بار الک کنید و بعد به مواد اضافه کنید. گلاب و زعفران را هم به مواد اضافه کنید و آنقدر خمیر را ورز دهید تا یکدست شود. خمیر را برای یک روز در یخچال استراحت دهید و قبل از آماده کردن نان برنجی‌ها، به مدت یک ساعت خمیر را در دمای اتاق قرار دهید.

مرحله چهارم

کف سینی فر کاغذ روغنی بیندازید، سپس به اندازه گردو از خمیر بردارید، گرد کنید و با فشار انگشت کمی فرم دهید. فر را روی دمای ۱۶۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید و بعد از یک ربع گرم شدن، شیرینی‌ها را برای ۱۵ دقیقه در فر قرار دهید.

در این مطلب طرز تهیه نان برنجی زعفرانی را به شما آموزش دادیم؛ اما این شیرینی را در چند رنگ می‌توانید درست کنید. برای این کار می‌توانید خمیر را به سه قسمت تقسیم، یک قسمت را ساده نگهدارید، در قسمت بعدی زعفران بریزید و به قسمت سوم پودر کاکائو اضافه کنید.

دیدگاه ها

    1. سلام، طبق این دستور شما نان برنجی سنتی و اصیل خواهید داشت که در مواد اولیه آن هم جوش شیرین نیست، پس نباید اضافه کنید.