طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده به ۲ روش

طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

محال است که اهل گوشت باشید و کتلت گوشت جزو بهترین غذاهای هفتگی‌تان نباشد. این کتلت برای خیلی‌ها حتی حس نوستالژیک از مدرسه برگشتن و خوردن کتلت به عنوان نهار را دارد. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه کتلت به روش‌های مختلف مثل طرز تهیه کتلت تهرانی و طرز تهیه کتلت ساده را بررسی کرده بودیم و اینجا می‌خواهیم طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده را به ۲ روش بررسی کنیم.

مواد لازم برای تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده با سیب زمینی خام

 • گوشت چرخ کرده ۵۰۰ گرم
 • سیب زمینی ۳ عدد
 • پیاز ۲ عدد
 • سیر ۱ حبه
 • تخم مرغ ۱
 • نمک، فلفل و ادویه به مقدار لازم

طرز تهیه کتلت با گوشت و سیب زمینی خام

۱. آماده کردن مواد و تهیه مایه کتلت

مخلوط مواد کتلت گوشت چرخ کرده با سیب زمینی

اولین مرحله از طرز تهیه کتلت با گوشت ساده درست مثل طرز تهیه کتلت رستورانی این است که سیب زمینی خام، پیاز و سیر را پوست بگیرید و بعد با رنده ریز رنده کنید بعد هم آب آن‌ها را خوب بگیرید. در نهایت گوشت، تخم مرغ، نمک، فلفل و ادویه مدنظرتان را به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید. اگر مایه کتلت شل بود می‌توانید مقداری پودر سوخاری یا پودر نان اضافه کنید و هم بزنید تا مایه کتلت آماده شود.

۲. سرخ کردن کتلت

سرخ کردن کتلت با گوشت چرخ کرده

اکنون در یک ماهیتابه مناسب مقداری روغن بریزید و با دست، مقداری از مایه را بردارید و به شکل مدنظر در آورید بعد آن را در روغنی که خوب داغ شده بگذارید تا سرخ شود. یک روی کتلت که سرخ شد آن را برگردانید و روی دیگر را هم خوب سرخ کنید. این کار را تا اتمام کل مایه کتلت انجام دهید. کتلت گوشت شما آماده است می‌توانید آن را با سیب زمینی سرخ کرده، ماست و انواع ترشی سرو کنید. نوش جان!

مواد لازم برای تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده با سیب زمینی پخته

 • گوشت چرخ کرده به مقدار لازم
 • سیب زمینی پخته به مقدار لازم
 • پیاز به مقدار لازم
 • سیر به مقدار لازم
 • تخم مرغ به مقدار لازم
 • نمک، فلفل و ادویه به مقدار لازم

طرز تهیه کتلت گوشت چرخ کرده و سیب زمینی پخته

برای تهیه کتلت گوشت چرخ کرده با سیب زمینی پخته ابتدا سیب زمینی‌ها را در آب بپزید بعد پوستش را بگیرید و در نهایت با رنده ریز رنده کنید و درست مثل روش بالا پیاز و سیر رنده شده و تخم مرغ و البته نمک، فلفل و ادویه را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. مایه کتلت حاصل را درست مثل طرز تهیه کتلت گوشت و سیب زمینی خام در ماهیتابه مناسب سرخ کنید.

دقت داشته باشید که برای سرخ کردن این کتلت روغن بیشتری مصرف می‌شود چون سیب زمینی پخته روغن بیشتری را به خود جذب می‌کند.

نکات تکمیلی برای تهیه کتلت

برای تهیه کتلت علاوه بر حوصله باید نکات و فوت‌وفن‌های تهیه آن را هم رعایت کنید. در ادامه بخشی از نکات مهم تهیه کتلت را مرور می‌کنیم.

طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده

نکاتی برای تهیه کتلت پفکی

اگر دوست دارید کتلت‌هایی که می‌پزید خوب پف کند باید مقداری آرد سوخاری یا پودر نان اضافه کنید. البته معمولا کتلت با سیب زمینی خام پف بیشتری و بهتری از کتلت با سیب زمینی پخته دارد. طرز تهیه کتلت پفکی را می‌توانید با جزییات در کتاب کاله مطالعه کنید.

کتلت در جای جای ایران

کتلت از آن دسته غذاهایی است که بسته به ذائقه مردم در شهرهای مختلف با کمی تفاوت درست می‌شود. مثلا کتلت تهرانی و شیرازی کمی با هم تفاوت دارند. اگر دوست دارید تفاوت این دو را بدانید می‌توانید طرز تهیه کتلت تهرانی، طرز تهیه کتلت شیرازی و طرز تهیه کتلت تبریزی را در کتاب کاله بخوانید.

تهیه کتلت کاملا گیاهی

اگر گیاهخوار هستید یا به هر دلیلی محدودیت استفاده از گوشت دارید می‌توانید کتلت خود را با سویا تهیه کنید. طرز تهیه کتلت با سویا در کتاب کاله موجود است.

رازهای خوشمزه شدن انواع کتلت

برای داشتن کتلت خاص و خوشمزه باید رازهای تهیه کتلت را بدانید و رعایت کنید. از جمله رازهای مهم در تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده این است که گوشت مناسب را انتخاب کنید. گوشت مناسب کتلت باید حتما گوشت کم چرب باشد.

دیدگاه ها